Alkoholio kontrolė reikalauja tarpinstituticinio bendradarbiavimo

Alkoholio kontrolė reikalauja tarpinstituticinio bendradarbiavimo

2011 m. rugsėjo 2 d. (Vilnius) Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (toliau- Departamentas) Kontrolės skyriaus specialistai 2011 m. rugpjūčio 31 ir rugsėjo 1 dienomis drauge su Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos valdybos Ekologijos ir teisės pažeidimų prevencijos skyriaus pareigūnais bei Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Viešosios policijos valdybos atstovu Vilniaus mieste vykdė patikrinimus, skirtus mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais taisyklių pažeidimų nustatymui. Vykdant reidus buvo atlikta 10 patikrinimų, iš kurių 4-iose prekybos vietose rasti pažeidimai.  

Prekybos alkoholiu tvarkos užtikrinimui mestos kelių institucijų pajėgos 

Vykdytų patikrinimų metu, buvo tikrinama, ar viešose vietose nėra alkoholį vartojančių asmenų, ar kavinėse alkoholinių gėrimų nevartoja nepilnamečiai, ar parduotuvės ir kioskai rugsėjo 1-ąją neprekiauja alkoholiu.          

   Patikrinimų metu buvo aptikti du „pseudo“ barai – alkoholiu prekiaujančios įmonės, formaliai pakeitusios savo veiklos rūšį įsigaliojus Alkoholio kontrolės įstatymo pataisai, draudžiančiai prekiauti alkoholiu nuo 22 val. iki 8 valandos. Tokie kavinėmis ir barais save įvardinantys prekybos taškai, jau ne kartą sukėlė gyventojų bei miesto policijos pasipiktinimą. Dėl šių atvejų kreiptasi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą. Taip pat patikrinimų metu buvo nustatyta, kad dvejose tikrintose įmonėse buvo prekiaujama alkoholiu neturint juridinę galią turinčių ir įsigijimą patvirtininčių dokumentų. Vienoje šių įmonių rastas alkoholinis gėrimas, nepaženklintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka specialiais ženklais, banderolėmis, jo ženklinimas neatitiko Lietuvos Respublikoje galiojančių reikalavimų.    

Alkoholio prieinamumą pažaboti įmanoma 

2011 m. gegužės mėnesį atliktas „Eurobarometro“  tyrimas „Jaunimo požiūris į narkotikus“ atskleidė, kad 82 proc. Europos jaunimo gali lengvai įsigyti alkoholinių gėrimų. Net 76 proc. Lietuvos jaunuolių tvirtino, kad per 24 valandas gali labai lengvai gauti tiek alkoholinių gėrimų, tiek tabako gaminių. Pasaulio sveikatos organizacija būtent prieinamumo mažinimą pripažįsta pačia efektyviausia alkoholio vartojimą mažinančia priemone.

Siekiant sumažinti alkoholio prieinamumą nepilnamečiams, išvengti galimų apsinuodijimų, nelaimingų įvykių bei ugdyti jaunimo supratimą, kad linksmybėms alkoholis nereikalingas 2007 m. buvo priimtas  draudimas prekiauti alkoholiu rugsėjo 1-ąją. Vilniaus miesto greitosios pagalbos stoties direktoriaus pavaduotojos Vandos Pumputienės teigimu, 2007 m. rugsėjo 1-ąją dieną, kol šis draudimas dar nebuvo įsigaliojęs, net 13 alkoholį vartojusių vaikų buvo pristatyta į Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės reanimaciją. Gydytoja prisimena, kad tuomet Vingio parke rugsėjo 1-osios šventės metu tekdavo budėti net 2 greitosios medicininės pagalbos brigadoms. Tuo tarpu šiemet gydytojų paslaugų Vilniuje neprireikė nė vienam nepilnamečiui.

Matyti, kad pritaikius efektyvią alkoholio kontrolės priemonę, buvo pasiekta ženklaus situacijos pagerėjimo. Svarbu akcentuoti, kad alkoholio prieinamumą mažina alkoholinių gėrimų kainų (akcizų, muitų) didinimas, pardavimo laiko trumpinimas, pardavimo vietų skaičiaus mažinimas, specializuotų prekybos vietų steigimas ir panašios priemonės.

 Bandančių įsigyti svaigalų jaunuolių vis dar yra 

Vilniaus mieste atliktų reidų metu, Departamento darbuotojai bei pareigūnai susidūrė ne su viena jaunuolių grupele, bandžiusia įsigyti alkoholio. Pasak reiduose dalyvavusių specialistų, jaunimui tekdavo nemenkai paplušėti. „Rugsėjo 1-ąją teko matyti nepilnamečių, kurie naujų mokslo metų pradžią norėjo atšvęsti svaigindamiesi alkoholiu. Tokių jaunuolių grupelės šlaistėsi nuo prekyvietės iki prekyvietės, tačiau nieko nepešė. Stebėjome jaunuolius tikėdamiesi užfiksuoti pažeidimus, tačiau stebėto Vilniaus mikrorajono pardavėjai elgėsi atsakingai. Dvi dienas trukę reidai Vilniuje parodė, kad situacija išties gerėja“ – teigia patikrinimuose dalyvavusi Departamento Kontrolės skyriaus vyr. specialistė Aistė Avižienienė.

„Palankios visuomenėje vyraujančios nuostatos alkoholio atžvilgiu daro ženklų poveikį vaikų bei jaunimo alkoholinių gėrimų vartojimo įpročiams. Tai, kad jaunimas šventinės nuotaikos ieško alkoholyje, parodo prevenciją ir kontrolę vykdančios valstybės institucijoms ir įstaigoms bei nevyriausybinėms organizacijoms, kad reikalinga ir toliau dėti pastangas į jaunimo švietimą, jų sąmoningumo ugdymą bei sveiko gyvenimo būdo įgūdžių formavimą.“ – tikina Departamento direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian.   

Vaida Liutkutė

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento

Kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė

tel. (8-5) 266 80 93, mob. 8-608 90763el. paštas: vaida.liutkute@ntakd.ltwww.ntakd.lt