Antibiotikus vartokime protingai

Antibiotikus vartokime protingai

Kai susergate, pasveikti norite kuo greičiau. Tačiau antibiotikai nėra stebuklingas vaistas nuo kiekvienos ligos. Norėdami gauti daugiau informacijos apie jų naudojimą, kreipkitės į savo gydytoją. 

Bakterijos tampa atsparios

Kas atsitinka, kai bet kuria proga vartojame antibiotikus? Jeigu jie nėra būtini, kai kurios bakterijos tampa atsparios. Jos darosi vis stipresnės ir sunkiau nužudomos. Taip bakterijos gali sukelti sunkias ligas, kurių neišgydysite įprastais antibiotikais. Atsparių bakterijų gydymas sudėtingas, brangus, gali prisireikti net gulėjimo ligoninėje. Situacija vis blogėja – antibiotikams atsparių bakterijų skaičius itin išaugo pastarąjį dešimtmetį.

Siekiant išvengti antibiotikams atsparių bakterijų grėsmės, geriausia būtų tiesiog vengti nebūtino antibiotikų vartojimo.

 Antibiotikai ne visada padeda

Daugumą ligų sukelia bakterijos arba virusai. Antibiotikai išgydo tik bakterines, o ne virusines infekcijas. Bakterijos gali sukelti pneumoniją ar sinusitą, virusai – peršalimą ir gripą.

Jei antibiotikus vartosite „pasigavę“ virusinę infekciją:

  • ·         Liga greičiau nepraeis
  • ·         Nepasijausite geriau
  • ·         Tikimybė apkrėsti aplinkinius nesumažės

Dėl to neturėtumėte naudoti antibiotikų kai peršalote ar gripuojate. Deja, CDC (Centrsr for Disease Control and Prevention) teigimu, 80 proc. atvejų antibiotikai vartojami, kai tai nebūtina.

Jei antibiotikai skirti gydyti bakterines infekcijas, juos būtina gerti tokiais kiekiais ir tokį laikotarpį, kaip nurodė gydytojas. Netinkamas vartojimas (dažnas mėgsta nutraukti vaistų gėrimą, kai tik pasijunta geriau) taip pat skatina bakterijų atsparumą.

 Dažnai užduodami klausimai:

 Kaip žinoti, ką „pasigavau“ – virusą ar bakteriją?

Apsilankykite pas savo gydytoją ir klausykite jo patarimų. Atsiminkite, peršalimą sukelia virusai, jie negydomi antibiotikais.

Ar antibiotikai padės man pasijausti geriau ir todėl galėsiu greičiau grįžti į darbą?

Ne, antibiotikai neįveiks virusinės ligos ir nepadės jums greičiau pasijusti geriau.

Jei iš nosies teka geltonos ar žalios išskyros, vadinasi jau reikėtų gerti antibiotikus?

Geltonos ar žalios spalvos išskyros nereiškia, kad turite bakterinę infekciją. Jos spalvą pakeičia ir esant virusinei infekcijai.

Atsiminkite:                            

  • ·         Antibiotikai – stiprūs vaistai, tačiau jie negali išgydyti visko
  • ·         Jei naudojami netinkamai, antibiotikai gali būti žalingi Jūsų sveikatai
  • ·         Antibiotikai gali išgydyto daugelį bakterinių infekcijų. Jie negydo virusinių infekcijų.

 

 

Visuomenės sveikatos specialistė Agnė Dvylaitytė