Ar tikrai pavojingas soliariumas?

Ar tikrai pavojingas soliariumas?

Vengrijos Soliariumų Asociacijos narys Soliariumų eksploatacijos ekspertas- Zoltan Kovacs

 

  FAKTAI IR IŠANKSTINIAI NUSISTATYMAI

 AR TIKRAI PAVOJINGAS SOLIARIUMAS? Ir internete, ir spaudoje vienodai paplitę nepatvirtintos bauginančios žinios apie deginimosi soliariume pavojus, ir tos žinios sukuria itin neigiamą soliariumų vaizdą. Bet ar tikrai pastoviai auga susirgimų odos vėžiu skaičius dėl „mirtiną pavojų” keliančių „ masinio naikinimo” aparatų? Tam, kad į šį klausimą galėtume atsakyti, reiktų  grįžti 60-80 metų atgal, kuomet susirgimų vėžiu skaičius  dar buvo visai nedidelis, ir taip dinamiškai neaugo.

 PASIKEITĖ RŪBŲ DĖVĖJIMO ĮPROČIAI Jeigu patikrintume praėjusių dviejų šimtų metų rūbų dėvėjimo, vasarojimo ir deginimosi įpročius,  pamatytume, kad mūsų gyvenimas pasikeitė iš esmės. Apie 1800 metus įprastas vasaros rūbas moterims būdavo ilgas sijonas, pirštinės, siekiančios pečius ir skrybėlė plačiais kraštais arba skėtis nuo saulės, o vyrams ilgos kelnės, švarkas ilgomis rankovėmis ir skrybėlė. Tik nuo 1900 metų prasidėjo procesas, kurio dalyviais esame dar ir šiandien, kas vasarą dėvėdami vis trumpesnius rūbus. Ir maudymosi kostiumai labiausiai pasikeitė 20-ame amžiuje. Jeigu praeito amžiaus pradžioje moterys maudymuisi dėvėdavo maudymosi kojines ir skrybėlę, šiais laikais metai  iš metų mažėja maudymosi kostiumų išmatavimai. Bet pasikeitimas įvyko ne tik mūsų vasarinėje aprangoje… 

PAKITIMAI MŪSŲ VASAROJIMO ĮPROČIUOSE Nuo 1970 m.  rodome susidomejimą vasarojimu tropiniuose kraštuose. Šiais laikais lengvai pasiekiamų kelionių į tropinius kraštus metu esame linkę pamiršti apie tam kraštui būdingą, mūsų odai nepatirto stiprumo UV spinduliavimą, nekalbant jau apie tai, kad vasaros atostogų metu laikome vos ne privalomu dalyku grįzti  namo, įrudus saulėje.Taigi, didžiausius pasikeitimus galima pastebėti  mūsų deginimosi saulėje įpročių srityje, per metus saulėje praleistų valandų skaičiuje ir mūsų aprangoje. Europos gyventojai jau 50 metų reguliariai deginasi saulėje. Seniau nuo saulės įrudusi oda buvo visai nemadinga, atvirkščiai, sniego baltumo oda įrodydavo aristokratiškų šeimų kilmę. Tik laukuose, gryname ore dirbančiųjų oda būdavo pastoviai pratinama prie pietų saulės spindulių.  Žmoniu,  besivertusių iš žemės ūkio, stogų dengimo, namų statymo, lauko darbų, oda įrusdavo jau nuo pirmų „silpnų” pavasario saulės spindulių, sustorėjęs ir įdiržęs odos sluoksnis užtikrindavo jiems 6-8 faktorių. Todėl jie mažiau nudegdavo saulėje, nei jų baltaodžiai draugai. Bet tais laikais buvo mažiau užterštas ir oras, ozono sluoksnio storumas ir ozono skylės išmatavimai teikė kur kas didesnę apsaugą nuo  UV C spinduliavimo.O šiais laikais, jeigu tik galime ir jei tik leidžia geras oras, visi einame į lauka,  į saulę. Vasarodami  beveik visą laiką norime būti lauke, šviečiant kaitriai  saulei.Deginimasis saulėje tapo pagrindiniu laiko leidimu. Vis platesniam ratui, jau ir jauniems žmonems jis yra labiausiai patraukli laisvalaikio leidimo forma. Paplito  kosmetikos priemonės, kurių sudėtyje yra šviesos apsaugos faktorių, ir, jas naudojant, besideginant dar ilgiau išbūname  saulėje.Per pastaruosius 30-40 metų esminiai pasikeitimai įvyko ir vasarinėje aprangoje, vasarojjmo ir deginimosi saulėje įpročiuose. Vasarodami mes  be jokio saiko būname lauke,  plieskiant saulei, ir sakome, kad „kosmetinės priemonės su šviesos apsaugos faktoriais „ ir taip mus apsaugos”. Tokiu elgesiu leidžiame, kad mūsų kūnas patirtų stiprų ( net ir UV C intervalo ) spinduliavimą, tuo didindami nudegimo riziką. Ir taip elgiamės dabar, kuomet mūsų žemės rutulį saugantis ozono sluoksnis pastoviai plonėja, ir vis didėja laikas nuo laiko atsirandančios ozono skylės išmatavimai.  

VISA EILĖ KLAUSIMŲ O paklausus, kodėl per pastaruosius metus tiek daug kartų išaugo odos susirgimų skaičius, ką atsakome ? Aišku, kad visa tai dėl soliariumo…Dėl soliariumo, net  neskleidžiančio spinduliavimo UV C intervale! Kuris, esant kontrolei,  gali suteikti sveiką, praporcingą įrudį, nepaisant žemės rutulio zonos, metų laiko ir paros laiko?Kuris stiprina imuninę sistemą, gerina kraujotaką, stabdo kaulų retėjimą, mažina vėžio ir širdies susirgimų atsiradimo riziką. Kuris yra naudingas sveikatai ir, protingai naudojant, turi gydantį poveikį. Ar mes tikrai turime kaltinti  aparatą?  Ar dėl mūsų iš esmės pasikeitusių deginimosi saulėje, gulėjimo pliaže įpročių, dėl vis didesniu mąstu mus pasiekiančio UV C spinduliavimo,  dėl žmonių, be saiko naudojančių  soliariumus ir besideginančių saulėje,  mums iš tiesų reikia laikyti kaltu tik tą aparatą! 

 www.solisun.lt – dalis tavo žavesio!