Atostogos- nieko neveikti?

Atostogos- nieko neveikti?

 

Atostogos-  nieko neveikti?               

Prasidėjus atostogoms pirmiausia kyla noras nieko neveikti ir vaikams, ir suaugusiems, bet po kelių tingulio dienų atsliūkina nuobodulys.  Kaip teigiama portale “Sveikas žmogus”, vaikui (kaip ir suaugusiajam) reikia poilsio nuo pamokų, nuo rutinos, mokyklinės disciplinos, gana griežtų reikalavimų ir pan. Bet atostogos tai nėra poilsis nuo gyvenimo, atsakomybės, pareigų, kasdieninių namų ruošos darbų, naujų žinių ir patirties. Taigi atostogos – nuo mokyklos, o ne nuo gyvenimo. Vaikas privalo suprasti, kad tam tikri darbai namuose, tam tikros pareigos šeimoje – yra jo tiesioginė atsakomybė, nuo kuriuos jis negali nusisukti.             

  Vaiko laisvas nuo pamokų laikas turėtų būti suplanuotas: mūsų atžalėlė turi būti užsiėmusi įvairia veikla (suplanuota tėvelių, jo paties sugalvota) ir ,žinoma,  turėti laiko ilsėtis ir pasyviai. Blogiausia jei per atostogas vaikas didžiąją laiko dalį leidžia prie televizoriaus ar kompiuterio, pamiršdamas, kad egzistuoja ir kitoks laiko praleidimo būdas.           

   Pasak gydytojos A. Pilkauskienės, atostogų metu vaikams dera suteikti papildomos atsakomybės bei įpareigojimų, atsižvelgiant į amžių ir turimą patirtį. Vaikai jaučiasi saugesni, kai žino, ko iš jų tikimasi ir ko jie gali tikėtis iš kitų. Bet jei vaikas ims galvoti, kad tėvai tokiu būdu nori „atimti“ atostogas, tai su tokiu vaiku gana greitai taps sunku sugyvent išeimoje. Vasara yra puikus laikas lavinti senus ar mokytis naujų įgūdžių. Nereikia niekur skubėti, nėra mokyklinių užduočių spaudimo. Tad vaikas, gydytojos teigimu,  turi pakankamai laiko išmokti tai, kas nelabai pavyko per mokslo metus, ir gali telktis tiesviena užduotimi. Pagerinti vieno ar kito dalyko žinias, tobulinti jau įgytus įgūdžius, skirti pakankamai laiko sportui ar mėgiamam užsiėmimui.
Reiktų nepamiršti, primena gydytoja A.Pilkauskienė, kad iš tiesų vaikai mėgsta mokytis, būti savarankiški, jaustis atsakingi. Vyresnio amžiaus paauglius verta paskatinti ir padėti įsidarbinti, jaunesnius, jei darbo aplinka leidžia, galima imti su savimi vedant nedideles, nesudėtingas užduotis (pvz., raštų nešiojimą ar aplinkos tvarkymą). 
   Tėvai privalo nepamiršti, kad atostogų metu jie neatostogauja nuo vaikų. Jie iš anksto privalėtų apgalvoti, ką vaikai veiks per vasaros atostogas, kas padėtų jiems augti ir tobulėti dvasia ir kūnu. Ir nevalia, anot gydytojos A.Pilkauskienės,  teisintis esą, jei dėl pinigų ar laiko stygiaus negalime nuvežti vaikų užsienin ar išsiųsti brangiai kainuojančion stovyklon, tai nepajėgiame suteikti vaikams visaverčio poilsio. Šeimos savaitgalio kelionė dviračiais ar baidarėmis, laužas, dūmais prakvipusi košė ir nakvynė palapinėje pliaupiant lietui dažniausiai suteikia naujų įgūdžių, atskleidžia netikėtų būdo savybių ir neretai palieka kur kas didesnį įspūdį nei apsilankymas brangiausiuose Viduržemio jūros kurortuose ar garsiausiuose Paryžiaus ar Londono muziejuose.  Portalo “Sveikas žmogus” autoriai siūlo įpareigoti  atostogaujančius vaikus suplanuoti šeimos savaitgalių poilsį, nurodant tam tikrus apribojimus (pvz., finansinius, geografinius).  
    Vaikų vasaros atostogos – tai ne ekstremalių išbandymų metas. Tai galimybė ir puikus metas, pasak gydytojos,  atsiskleisti  dar nepastebėtoms charakterio savybėms, įgyti daugiau savarankiškumo, suteikti naujų ar papildomų atsakingų pareigų šeimoje, palengvinti tėvų rūpesčius.