Bičių pikis

Bičių pikis

 

Bičių pikis

          Bičių pikis, arba propolis, yra biologinė medžiaga, kurią surenka bitės darbininkės iš medžių pumpurų, jaunų šakelių lapų. Tai stipraus, bet malonaus aromato tamsiai pilka masė. Cheminiu požiūriu bičių pikis yra labai sudėtingas junginys. Jį sudaro įvairios aromatinės medžiagos, vaškas, eterinis aliejus, žiedadulkės. Pikyje taip pat yra mangano, cinko, vario, nikelio, kobalto, kalcio, kalio, fosforo, sieros, natrio, geležies bei magnioJau žiloje senovėje žmonės žinojo, kad bičių pikis gydo ž aizdas, mažina skausmą ir tinimą, šalina blogą kvapą.

        Liaudies medicinoje bičių pikis dažniausiai vartojamas kaip išorinis, rečiau – kaip vidinis vaistas. Juo būdavo gydomos votys, karpos, nuospaudos, nudegimai.Bičių pikiu aptepta drobe žmonės apvyniodavo skaudamus sąnarius – skausmai sumažėdavo arba visai praeidavo. Bičių pikiu gydydavo skrandžio opas, plaučių tuberkuliozę, tulžies pūslės ligas, parodantozę. Egipte pikį su medumi vartodavo mirusiesiems balzamuoti, pikio sakus – smuikų lakui gaminti. Sodininkystėje pikio tepalu patariama tepti sužalotas vaismedžių vietas ir paskiepytus medžius, nes pikio tepalas nesušyla saulėje ir nenuteka, o žiemą nesilupa.

       Bičių pikis yra antimikrobinis, antivirusinis preparatas, mažina uždegimus, skausmą, skatina audinių regeneraciją, stiprina imunitetą. Juo galima gydyti slogą, gerklės ar balso stygų uždegimą, kitas viršutinių kvėpavimo takų ligas. Gydyti geriausiai tinka 20% aliejinis bičių pikio tirpalas. Jį reikia lašinti į nosį. Pikiu galima gydyti įvairius veido ir ausų uždegimus.

      Geriant 100-500 mg. spiritinio bičių pikio tirpalo padidėja tulžies sekrecija, pagerėja kepenų funkcionavimas, greičiau gyja skrandžio opos, tulžies, kepenų ligos, aterosklerozė, odos ligos. Spiritiniai pikio tirpalai gerai gydo grybelines odos ligas, egzemą, neurodermitus, odos tuberkuliozę, nušalimus ir nudegimus. Stomatologai pikiu gydo stomatitą ir parodontozę. Taigi pikis yra aktyvi biologinė medžiaga, naudinga įvairioms žmogaus organizmo ligoms gydyti.