Erkės puola ankstyvą pavasarį

Erkės puola ankstyvą pavasarį

 

 

 

Atšilus orams vėl tapo aktuali erkių tema. Būtent dabar – balandį ir gegužę – bei ankstyvą rudenį jos yra pačios aktyviausios.           

            Erkė yra ne vabzdys, o voragyvis. Iki šiol nėra visiškai aišku, kaip erkė, neturėdama akių, gali aptikti reikiamą auką. Galbūt ji reaguoja į iškvepiamą orą ar šilumą, sklindančią nuo praeinančio žmogaus ar gyvūno, o gal į judesį? Erkė atpažįsta įvairių gyvūnų kvapus. Visame pasaulyje paplitę šimtai skirtingų jų rūšių. Siurbdamos kraują, erkės perneša mikroorganizmus, sukeliančius sunkius žmonių susirgimus: erkinį encefalitą, Laimo ligą. Lietuvoje erkės paplitusios visuose miškuose ir parkuose. Didžiausi sergamumo rodikliai užregistruoti Kauno, Panevėžio, Šiaulių, Alytaus ir Utenos apskrityse.

Erkės mėgsta drėgnas vietoves ir prieblandą. Aktyvi erkė paprastai tyko ant žolės stiebelio apie 10-20 cm aukščiau žemės paviršiaus, lūkuriuodama kol pro šalį eis tinkama auka. Žiemą erkės pasislepia medžio drevėje, todėl neteisūs tie, kurie galvoja, kad jei yra sniego, erkių nėra. Ir anksti pavasarį, kol dar nėra žolės, erkės būna aukščiau dar nespėjusios apšilti žemės, jos lindi ant medžių šakų, drevėje. Todėl, tie, kurie gražią savaitgalio dieną praleisite miške, nepamirškite grįžę gerai apsižiūrėti ar neparsinešėte kartu ir neprašytos viešnios. Prisiglaudę prie medžio net nepastebėsite ir nepajusite, kada tarp rūbų įkris užsimiegojusi, pikta ir alkana erkė. Pajutusi žmogaus skleidžiamą šilumą ji ims siurbti kraują, pernešdama ligas. Dažniausiai žmogus nepastebi erkės įkandimo iškart, nes ji yra neskausmingas, būtent dėl erkės seilėse esančių nuskausminamųjų medžiagų, kurios stabdo kraujo krešėjimą.

          Viena pavojingiausia erkių platinamų ligų – erkinis encefalitas. Tai centrinės nervų sistemos liga, kurią sukelia erkinio encefalito virusas. Asmuo, užsikrėtęs šiuo virusu, praėjus dviem ar trim savaitėm po erkės įkandimo, gali pajusti panašius į gripo simptomus: dažniausiai galvos skausmą, nedidelį karščiavimą ir maudžiančius kūno skausmus. Šie simptomai trunka apie savaitę, po to žmogus pasijunta geriau. Kas trečiam užkrėstam asmeniui virusas gali išplisti, pasiekti smegenų dangalus ir smegenis. Antroji erkinio encefalito banga pasireiškia karščiavimu, stipriu galvos skausmu, vėmimu, galvos svaigimu, sąmonės sutrikimu. Erkinis encefalitas sunki liga. Maždaug trečdalis žmonių, persirgusių encefalitu, nevisiškai pasveiksta. Dažniausi liekamieji reiškiniai yra psichoneurologiniai simptomai: miego sutrikimai, nuolatiniai galvos skausmai, padidėjęs jautrumas. Rečiau – paralyžius. Žmonės persirgę erkiniu encefalitu įgyja imunitetą visam gyvenimui.

          Kita erkių pernešama liga – Laimo liga. Laimo ligą arba boreliozę sukelia bakterijos. Būdingas Laimo ligos požymis – odos bėrimas, kuris atsiranda praėjus 1-4 savaitėms įkandimo vietoje. Bėrimas yra didesnis negu 5 cm diametro ir plinta toliau. Rečiau pasireiškia nervų sistemos, sąnarių, širdies-kraujagyslių sistemos pažeidimų simptomai. Deja, persirgus Laimo liga imunitetas neįgyjamas, ir žmogus gali susirgti šia liga pakartotinai. Kol kas ir vakcinos nėra prieš Laimo ligą.

         Kaip išvengti erkės įkandimo? Rengtis reikia taip, kad drabužiai kuo daugiau pridengtų kūną: rinkitės drabužius ilgomis rankovėmis, kelnių galus susikiškite į kojines ar batus. Geriau dėvėti šviesių spalvų drabužius, kad erkė būtų lengviau pastebėti jai dar nespėjus įsisiurbti. Jei lankėtės vietovėse, kur paplitusios erkės (o jų dabar yra ne tik miškuose, bet ir parke, stadione, žaidimų aikštelėse, sode), rūpestingai apsižiūrėkite visą kūną, ieškodami prilipusių ar ropinėjančių erkių.  Niekada nesėskite ant žolės, prieš tai būtinai pasiklokite paklotą.        

       Ką daryti jei įkando erkė? Aptikus erkę, reikia kuo greičiau ištraukti. Nepastebėjus jos išlieka pavojus, kad erkė per žaizdą ,,įšvirkš“ jums virusą ar bakteriją – ligos sukėlėją. Traukdami erkę nespauskite jos kūnelio ir, jokiu būdu, netepkite tos vietos riebalais, nes erkė, pajutusi pavojų stengsis kuo greičiau sušvirkšti virusą. Pinceto pagalba pamėginkite sučiupti erkę kaip galima arčiau galvos. Pašalinkite ją truktelėdami atgal.  Aplink žaizdą atsiradus išplitusiam paraudimui ar kitiems požymiams po erkės įkandimo, kreipkitės į gydytoją.

        Kaip apsisaugoti nuo erkių platinamų ligų? Ligos išvengti galima tik pasiskiepijus vakcina nuo erkinio encefalito. Skiepytis galima visais metų laikais. Vaikus galima skiepyti nuo vienerių metų amžiaus ar net anksčiau, jei rekomenduoja gydytojas.                           

                                                                                                                    Parengė Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras