Gal ir tu sergi celiakija?

Gal ir tu sergi celiakija?

Celiakija – tai įgimtas maisto medžiagų pasisavinimo žarnyne sutrikimas. Ši liga atsiranda, kai ligonis valgo kviečius, rugius ir miežius. Tai dažna virškinimo trakto liga. Europoje ir pasaulyje jos paplitimas yra 1 %.

Celiakija dažniausiai prasideda pirmaisiais gyvenimo metais, tačiau ji ne tik vaikų liga ir pasireiškia įvairaus amžiaus žmonėms. Celiakijos simptomai yra gausios išmatos (1-3 kartus per parą), išpūstas pilvas, svorio augimo sulėtėjimas, geležies stokos mažakraujystė, žemaūgiškumas, vėmimas, nuovargis ir laktozės netoleravimas. Specifinių celiakijos simptomų nėra, jie gali būti ir labai nežymūs, ir labai aiškūs. Dėl nežymių simptomų žmogus gali net neįtarti, kad serga, tačiau patologiniai pokyčiai žarnyne vyksta. Negydoma celiakija komplikuojasi osteoporoze, osteopenija, mažakraujyste, onkologiniais susirgimais, cukriniu diabetu, skydliaukės ligomis, reumatoidiniu artritu, epilepsija ir kt. Celiakija diagnozuojama remiantis ligos simptomais, laboratoriniais tyrimais ir svarbiausia plonosios žarnos biopsija.

Celiakija – neišgydoma liga, todėl ligonis visą gyvenimą turi laikytis griežtos begliuteninės dietos, t.y. nevalgyti kviečių, rugių ir miežių. Sergantieji celiakija gali valgyti tik specialios paskirties begliuteninius maisto produktus, kurie pažymėti specialiu ženklu: 

Be gliuteno (angl. Naturally gluten-free):   

  DĖMESIO! Jeigu Jus vargina paminėti simptomai, nedelskite ir pasitikrinkite! Gal Jūs ar Jūsų artimieji serga celiakija ir to nežino.Specialaus savidiagnostikos celiakijos testo BiocardTM pagalba nustatomi šiai ligai būdingi audinių transgliutaminazės (aTG) IgA antikūnai. Jeigu celiakijos testo rezultatas yra teigiamas, kreipkitės į gastroenterologą, kad būtų atlikti kiti tyrimai bei paskirtas gydymas.

Daugiau informacijos www.vitamin.lt ; www.celiakija.lt