Gripo sezono ypatumai

Gripo sezono ypatumai

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras        

      Prasidėjo gripo sezonas, tad Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras primena, jog privalome saugoti save ir kitus nuo šios ligos. Sezoninis gripas – užkrečiama virusinė liga, kuri dažniausia plinta nuo žmogaus žmogui jam kosint, čiaudint ir tiesioginio ar netiesioginio sąlyčio metu nuo sergančio žmogaus per rankas ar odą. Tai – viena rimčiausių ir labiausiai paplitusių užkrečiamųjų ligų, taip pat viena svarbiausių sergamumo ir priežasčių. Kai kuriais atvejais, įvykus komplikacijoms, nesunki kvėpavimo takų infekcija gali virsti sunkiu plaučių uždegimu arba gali išsivystyti kitų antrinių komplikacijų, kurios kartais baigiasi mirtimi. Sergant gripu paūmėja daugelis lėtinių ligų, ypač vyresniems nei 65 m. amžiaus asmenims. Mokslinių tyrimų duomenimis, mirtingumas nuo gripo siekia 0,05-0,1%, tačiau dažnai mirties priežastimi konstatuojamos lėtinės kvėpavimo takų ar širdies kraujagyslių sistemų ligos, o ne jų paūmėjimą sukėlęs gripas. Visuomenės sveikatos specialistė A. Didžiokienė pateikia pagrindines taisykles, kurios gali padėti išvengti  gripo.

    Skiepai – efektyviausia  apsaugos priemonė nuo gripo ir jo komplikacijų. Nemokamai skiepijami 65 metų  ir vyresni bei visų amžiaus grupių asmenys, sergantys piktybiniais navikais, lėtinėmis ligomis (kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų  ir kt.) nėščiosios,  slaugos ir globos įstaigų gyventojai bei sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.  Skiepijimas turi du tikslus: apsaugoti asmenį ir valdyti užkrečiamųjų ligų paplitimą visuomenėje. Vakcinos nuo gripo efektyvumas apsaugant pasiskiepijusius siekia 80%. Persirgus susidaro ilgalaikis poinfekcinis imunitetas. Tačiau jis neapsaugo nuo pasikeitusios gripo virusų antigeninės sudėties, todėl skiepytis reikia kasmet. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertų grupės reguliariai peržiūri vakcinų sudėtį.

   Laikykitės asmens higienos – kuo dažniau plaukite rankas, nes tai apsaugo nuo tiesioginio (paduodant ranką jau sergančiam žmogui, prieš tai lietusiam savo burną ar nosį) ir netiesioginio kontakto (liečiant sergančiojo paliestus paviršius) su gripo virusu. Dažnas rankų plovimas ir dezinfekavimas padės apsisaugoti nuo viruso. Kruopščiai plaukite rankas su muilu ir vandeniu, ypač po kosėjimo ar čiaudėjimo. Alkoholio turintis tirpalas mažina viruso plitimą per rankas. Rankas reikėtų plauti mažiausiai 20 sekundžių. Stenkitės vengti kontakto su kosinčiais ir čiaudinčiais asmenimis, nes virusas su sergančiojo iškosėtais ir iščiaudėtais lašeliais sklando apie 1 m atstumu. Jei kosėjate ar čiaudite – užsidenkite burną (geriausia vienkartinėmis nosinėmis arba sulenkta alkūne). Neplautomis rankomis nelieskite akių, nosies ir burnos. Virusai dažniausiai plinta, kai žmogus paliečia gripo virusu infekuotą aplinkos daiktą ir po to, liesdamas savo veidą (akis, nosį, burną) gali užsikrėsti gripo viruso infekcija.

   Užsikrėsti gripu galima nuo šviežiai panaudotų vienkartinių ar daugkartinių nosinių. Gripo virusas gali kurį laiką išgyventi ant aplinkos daiktų arba rankų. Užsikrėsti gripu galima nuo šviežiai užkrėstų vienkartinių ar daugkartinių nosinių arba rankų. Žmonės turintys tiesioginį ar netiesioginį kontaktą su kvėpavimo takų išskyromis, turi didesnę riziką užsikrėsti virusais. Siekiant apsaugoti aplinkinius – panaudotą vienkartinę nosinę išmeskite tinkamoje vietoje.

  Jei susirgote – pasilikite namuose. Sergantys suaugę gali užkrėsti kitus asmenis maždaug 5 dienas po pirmųjų simptomų, o vaikai – maždaug 7 dienas po pirmųjų simptomų. Tačiau yra manoma, kad užkrečiamasis laikotarpis gali būti kur kas ilgesnis ir tęstis visą ligos periodą. Susirgus nedelsiant   kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Rekomenduojama pasilikti namie, vos tik pajutote pirmuosius gripo ar peršalimo simptomus, taip apsaugosite savo darbo ar ugdymo įstaigos kolektyvą nuo viruso išplitimo.

Informaciją gripo profilaktikos klausimais galite rasti:http://www.kaunovsb.lt
http://www.sam.lt
http://ulac.lt
http://www.kaunas.vvspt.lt