Hemorojaus atsiradimą skatina vidurių užkietėjimas

Hemorojaus atsiradimą skatina vidurių užkietėjimas

Kas yra Hemorojus? Žodis „hemorojus“ yra kilęs iš graikų kalbos ir paprasčiausiai reiškia „kraujagysles, pripildytas kraujo“. Išangės kanale kraujagyslės sudaro tankią kraujagyslinę pagalvėlę, kitaip dar vadinamą hemoroidais. Tai normalūs kiekvieno žmogaus organizme esantys dariniai, kurie kartu su išoriniu ir vidiniu sfinkteriais (žiedo formos raumenų pluoštai) išoriškai uždaro žarną ir apsaugo sfinkterius tuštinantis. Sutrikus normaliai kraujotakai ir išangės kanalo kraujagyslėms pabrinkus, atsiranda nemalonūs jutimai ir kiti simptomai, įvardijami bendru žodžiu „hemorojus“.

Simptomai. Liga, kurios pats negali matyti, gąsdina. Be to, pirmi hemorojaus simptomai gali tiesiog sukelti šoką! Ryškiai raudonas kraujas ant išmatų… Kraujo pėdsakai ant tualetinio popieriaus ir apatinių drabužių… Bijodami, jog tai gali būti vėžys, daugelis žmonių vizitą pas gydytoją atideda kiek įmanoma vėlesniam laikui. Tačiau hemorojus nėra piktybinis susirgimas ir niekuo nesusijęs su vėžiu. Vis dėlto, būdingi hemorojaus simptomai – deginimas, skausmas, niežėjimas, jausmas, jog nevisiškai išsituštinęs žarnynas – bėgant laikui progresuoja, todėl turėtų būti gydomi nedelsiant. Priešingu atveju išsivysto keletas nemalonių simptomų, kurie gali daryti įtaką Jūsų gyvenimo kokybei.

Priežastys. Nors hemorojus žinomas jau labai seniai, jo priežastis nėra iki galo aiški. Vis dėlto teigiama, kad hemorojus – civilizacijos liga. Jos atsiradimui įtakos neabejotinai turi blogi mitybos įpročiai, t. y. per mažas skaidulų kiekis maiste ir skysčių trūkumas. Dėl to atsirandantis vidurių užkietėjimas, stanginimasis tuštinantis tik paskatina hemorojaus simptomus. O įvairūs veiksniai, tokie kaip viršsvoris, mažas judrumas, sėdimas darbas, nėštumas, tik paspartina ligos eigą. Dar galima būtų pridurti ir dažną natūralaus tuštinimosi slopinimą. Galiausiai užkietėja viduriai, o tuomet griebiamasi laisvinamųjų preparatų, prie kurių laikui bėgant priprantama. Taip susidaro nenutrūkstantis ydingas ratas. Be to, hemorojaus formavimuisi įtakos turi ir paveldėtas jungiamojo audinio silpnumas. Hemorojumi vienodai dažnai serga tiek vyrai, tiek moterys.

Ligos eiga. Pagrindiniai hemorojaus simptomai yra kraujavimas ir hemorojinių mazgų iškritimas. Dažniausiai pasirodo nedidelis šviežio kraujo kiekis tuštinimosi pabaigoje, ypač jei išmatos kietos, stanginamasi. Ligai progresuojant, kraujo pasirodymas gali būti nesusijęs su tuštinimusi. Kitas simptomas – hemorojinių mazgų iškritimas pro išangę: iš pradžių hemorojinis mazgas išsikiša pro išangę tik tuštinantis ir po to savaime sugrįžta, vėliau tai tampa nuolatiniu požymiu. Taip pat gali varginti išangės niežulys, skausmingumas, išskyros iš išangės. Hemorojus nėra gyvybei pavojinga liga, paskyrus gydymą, simptomai dažnai praeina per kelias dienas, tačiau jie linkę kartotis.

Vidinis hemarojus būna keturių laipsnių:

I laipsnio- vidiniai hemarojiniai mazgai šiek tiek padidėję. Matomas tik proktoskopu (instrumentu, įkišamu į tiesiąją žarną) ir, išskyrus atsitiktinį lengvą pakraujavimą, nesukelia jokių kitų simptomų.

II laipsnio- vidiniai hemarojiniai mazgai gali iškristi stanginantis, bet po to iš karto sugrįžta į vietą. II laipsnio hemorojus sukelia tokius tipiškus simptomus kaip deginimas, kraujavimas.

III laipsnio- vidiniai hemarojiniai mazgai iškrenta ne tik tuštinantis, bet ir sunkiau dirbant, kosint, sukeldamas skausmą ir diskomfortą. Atgal tokie hemorojiniai mazgai negrįžta, o reikia juos grąžinti (įstumti) ranka. Esant dideliems hemorojiniams mazgams, išsiskiria nedaug gleivių, kurios dirgina tarpvietės odą ir sukelia niežėjimą.

IV  laipsnio- hemorojiniai mazgai visą laiką yra iškritę iš išeinamosios angos ir sukelia niežėjimą, deginimą bei skausmą; pastebima žarnų turinio likučių. IV laipsnio mazgams gydymas vaistais nebetinka, turi būti atliekama hemorojinių mazgų šalinimo operacija.

Patarimai ir profilaktika. Specialių receptų, kaip išvengti šios ligos nėra. Tinka daugelio ligų profilaktikai rekomenduojamas subalansuotas darbo, poilsio ir mitybos režimas. Poilsis turėtų būti aktyvus – laisvą laiką leisti ne prie televizoriaus, o judant ir sportuojant (siūlomas plaukimas). Geriausias gydymas – vengti priežasčių, skatinančių hemorojaus atsiradimą bei vystymąsi.  Reikėtų vengti vidurių užkietėjimo, nes, užkietėjus viduriams, daug sunkiau pasituštinti, stipriau stanginamasi, be to, standžios išmatos daugiau žaloja hemorojaus mazgus. Kad to išvengtumėte, reikia valgyti daugiau skaidulų turinčio maisto (daržovių, vaisių), gerti pakankamai skysčių (1,5-2 l per dieną), ryte reiktų išgerti stiklinę šalto vandens – tai skatina tuštinimosi refleksą, patartina gerti sulfatų turintį mineralinį vandenį, kuris turi lengvą laisvinamąjį poveikį, taip pat padidinti fizinį aktyvumą. Atsiradus hemorojaus simptomams siūlomos šiltos (paprasto vandens, apie 40ºC) vonelės po 10-15 min. kelis kartus per dieną.

  •  Sumaišykite po 15 g linažolių žolių, ramunėlių žiedų ir kraujažolių žolių, užplikykite 1 l vandens, palikite 1–1,5 val. šiltoje vietoje pritraukti, perkoškite ir supilkite į sėdimąją vonelę (34–35 laipsnių C temperatūros).
  • 60 g dirvinių asiūklių žolių užplikykite 3 l vandens, palikite 2 val. šiltoje vietoje pritraukti, perkoškite ir supilkite į sėdimąją vonelę (32–36 laipsnių C temperatūros)

 

www.hemorojus.lt