Herpes simplex virusai 1 ir 2 (HSV-1 ir HSV-2), dar žinomi kaip žmogaus herpeso virusai 1 ir 2 (HHV-1 ir HHV-2) – pūslelinė

Herpes simplex virusai 1 ir 2 (HSV-1 ir HSV-2), dar žinomi kaip žmogaus herpeso virusai 1 ir 2 (HHV-1 ir HHV-2) – pūslelinė

 
Herpes simplex virusai 1 ir 2 (HSV-1 ir HSV-2), dar žinomi kaip žmogaus herpeso virusai 1 ir 2 (HHV-1 ir HHV-2) yra Herpesviridae šeimos nariai, sukeliantys ligas žmonėms. Abu, tiek HSV-1 (pažeidžia burną, gerklę, veidą, akis ir CNS), tiek HSV-2 (sukeliantis genitalijų bei išangės herpį) yra labai paplitę ir užkrečiami. Rečiau pasitaiko tokie sutrikimai, kaip herpes landuonis (skausminga pirštų infekcija), akių pūslelinė (virusinis keratitas), smegenų herpes infekcijos encefalitas, Mollaret meningitas (galvos ir stuburo smegenų dangalų uždegimas), naujagimių herpes (naujagimių pūslelinė, kurią motina perduoda kūdikiui) ir t.t.

Herpes žinomas bent 2000 metų. Imperatorius Tiberijus Romoje buvo uždraudęs bučinius lūpų pūslelinės protrūkio metu. XVIII a. Liga buvo paplitusi tarp prostitučių ir vadinta jų „profesine liga“. Kad tai virusas, nustatyta 1940 m.

Pasaulyje Hepes simplex infekcija paplitimas yra 65 – 90 proc. JAV 57,7 proc. gyventojų infekuoti HSV-1, 16,2 proc. – HSV-2.
HSV-1 gali būti Alzheimerio ligos priežastis. Mokslininkai beveik 70 proc. Alzheimeriu sergančių žmonių galvos smegenyse rado paprastąjį herpeso virusą. Jų teigimu, 90 proc. Alzheimerio liga sergančių pacientų smegenų amiloidinėse plokštelėse yra DNR HHV-1. Amiloidinių plokštelių sankaupa galvos smegenų audiniuose yra pagrindinis požymis, o taip pat tikėtina, kad ir viena iš svarbiausių Alzheimerio ligos išsivystymo priežasčių.

Herpes simplex infekcija perduodama tiesiogiai kontaktuojant su užsikrėtusiu individu per pažeistas vietas ar kūno skysčius. Perdavimas galimas ir besimptomiu periodu. Lūpų pūsleline dažniausiai užsikrečiama artimo kontakto su sergančiuoju metu (bučiuojantis, naudojantis tais pačiais indais, liečiant pažeistą odą) taip pat oro – lašeliniu būdu. Iš naujo suaktyvinant virusą pagrindinį vaidmenį vaidina baltymas VP16. Infekciją iš naujo iššaukti gali mėnesinės, infekcijos (viršutinių kvėpavimo takų infekcijos), veido sužalojimai, akių ar burnos traumos, nudegimai, operacijos, radioterapija, vėjo, ultravioletinių spindulių, saulės šviesos poveikis.

Dažnumas ir sunkumas skiriasi priklausomai nuo pacientų. Kai kurių asmenų „protrūkiai“ gana sunkūs, skausmingi pažeidimai tęsiasi savaičių savaites, o kiti patiria tik nedidelį niežulį ar deginimą kelias dienas. Paprastoji lūpų pūslelinė Herpes simplex labialis pasireiškia vandeningais odos ir gleivinių bėrimais lūpų, burnos gleivinės, nosies srityje.
Iki pasirodant pūslelėms pažeidimo vietoje jaučiamas niežulys, deginimas, dilgčiojimas, matomas nedidelis paraudimas. Po keleto valandų atsiranda skaidraus skysčio pripildytos pūslelės, kurios vėliau subliūkšta ir virsta šašais. Šios pūslelės ir yra užkrato nešėjos. Bėrimui užgijus dažniausiai nelieka randų, kurį laiką gali likti pigmentinės dėmelės. Lūpų pūslelinė paprastai pasibaigia per 5-14 dienų, po to pereinama į besimptomį periodą. Tada virusas tam tikrą laiką išlieka neaktyvus, o vėliau pasireiškia pasikartojančiu pūsleliniu bėrimu. Ligos paūmėjimai, dažniausiai pasireiškiantys tose pačiose vietose, kaitaliojasi su besimptomiais periodais.

Genitalijų herpes gali būti sunkiau diagnozuoti negu burnos, kadangi dauguma HSV-2 užsikrėtusių asmenų neturi klasikinių simptomų.

Patikimo gydymo nėra. Užsikrėtus virusas išlieka visą gyvenimą. Po kelerių metų liga gali tapti besimptome be jokių protrūkių, nors vis dar išlieka galimybė užkrėsti kitus. Gydymas antivirusiniais vaistais gali sumažinti virusio paplitimą ir sušvelninti simptominius epizodus. Yra keletas antivirusinių vaistų, kurie veiksmingi gydant pūslelinė, įskaitant aciklovirą, valaciklovirą, famciklovirą. Acikloviro tepalai efektyvūs pirmojo epizodo metu, tačiau simptomams atsinaujinus, jie ne tokie veiksmingi. Prasmingiausia juos vartoti tik pajutus pirmuosius infekcijos požymius, pastebėjus atsiradusias pūsleles. Jei gydymas pradedamas jau atsiradus pūslelėms, sulaikomas vietinis plitimas, o ligos trukmė nesutrumpėja.

Tepalai, kurių sudėtyje yra antibiotikų, neveikia viruso, bet apsaugo nuo vadinamosios antrinės infekcijos.
Pažeidimo vietas rekomenduojama laikyti sausai, švariai. Nereikia bijoti veido plauti vandeniu – vanduo neturi įtakos pūslelėms.

Liaudyje kaip pagalbinės priemonės gydant pūslelinę naudojamos ežiuolė, lizinas, cinkas, bičių pikis, alavijas, lebandų ar arbatmedžių eteriniai aliejai, česnakų ar virtų rabarbarų kompresai, kalankės sultys, šaldymas ledo gabalėliais, ausų siera… Galima naudoti sutraukiamuoju, džiovinančiu poveikiu pasižyminčias priemones – briliantinę žalumą, cinko tepalą. Viso šios priemonės neveikia ligos priežasties ir neapsaugo nuo galimų komplikacijų.

Siekiant išvengti naujų pažeidimų ir infekcijos platinimo, laikykitės kūno higienos taisyklių. Norint išvengti lūpų pūslelinės, svarbu vengti liesti pažeistas vietas, dažnai plauti rankas. Pasireiškus pūslelėms, nesidalinti daiktais, kurie liečiasi su lūpomis, nesibučiuoti, atsisakyti oralinio sekso ir kontaktinio sporto.
Besimptomio periodo metu svarbu vengti streso, nepervargti, išsimiegoti, taisyklingai maitintis, valgyti daugiau daržovių ir vaisių, vengti kofeino, alkoholio, tiesioginių saulės spindulių, nerūkyti.

Moterys labiau linkusios įsigyti lytinių organų HSV-2, negu vyrai. Moterims , nenaudojančioms antivirusinių vaistų ar prezervatyvų, rizika užsikrėsti nuo infekuoti vyro 8 – 10 proc. Rizika vyrui užsikrėsti nuo moters 4 – 5 proc. Prezervatyvų naudojimas perdavimo riziką sumažina perpus. Derinant antivirusinius vaistus ir prezervatyvus tikimybė užsikrėsti sumažėja 75 proc.

Vakcina vis dar tyrimų stadijoje, jos veiksmingumas neįrodytas – ją naudojant liga pasikartoja nė kiek ne rečiau.

Visuomenės sveikatos specialistė Agnė Dvylaitytė