Ką reikėtų žinoti apie cukrinį diabetą ir insuliną

Ką reikėtų žinoti apie cukrinį diabetą ir insuliną

Vilniaus rajono centrinė poliklinika

Gyd. endokrinologė Eglė Rudinskienė

            Viena iš labiausiai paplitusių XXI amžiaus ligų visame pasaulyje yra cukrinis diabetas. Žinia apie bet kokią sunkesnę ligą gana stipriai paveikia žmogų, jis  tampa silpnesniu ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Liga cukrinis diabetas yra vienas didžiausių smūgių bei stresų tiek pačiam žmogui, tiek jo artimiesiems. Pasikeičia ne tik žmogaus savijauta, bet ir jo elgsena, mąstymas, atsiranda nerimas bei įvairios baimės.                       

Ką žinote apie insuliną?   Kas yra insulinas?

Insulinas tai yra baltyminės kilmės hormonas, kurį išskiria kasos β-ląstelės. Jis padeda gliukozei patekti į raumenis, riebalinį audinį, kepenis, reguliuoja ir mažina gliukozės kiekį kraujyje. Todėl jei mūsų kasa veikia gerai, mes jaučiamės žvalūs ir stiprūs. Be insulino, energija esanti gliukozėje, negali būti vartojama ir organizmas „badauja“, taigi palaipsniui žūsta.Kaip organizme išskiriamas insulinas? Fiziologinėmis sąlygomis sveiko žmogaus insulinas yra išskiriamas nedideliais pastoviais kiekiais tarp valgių, o valgio metu išskiriamas didelis insulino kiekis , priklausomai nuo maisto kiekio ir kokybės, bei individualaus žmogaus poreikio. Taigi insulino sekrecija žmogaus organizme yra dviejų fazių: per keletą minučių po maisto suvartojimo, insulinas greitai išskiriamas ir pasiekia pradinį piką po 5-7 min. ši ankstyvoji insulino sekrecijos fazė trunka ne ilgiau kaip 10-15 min., po to keletą valandų tęsiasi nepertraukiamas ilgalaikis insulino išskyrimas, kol kraujo gliukozė grįžta į pradinę.           

 Insulino išskyrimo sutrikimas cukrinio diabeto metu? Taip, 1 tipo diabeto metu kasa nebegamina savo insulino, o 2 tipo diabeto metu sutrinka ankstyvoji insulino išskyrimo fazė (išnyksta „insulino bangavimas valgio metu“), todėl pradeda kilti gliukozė po valgio ir didele dalimi dėl to progresuoja diabeto komplikacijos.Insulino poveikiai:

  • Insulinas gaminamas kasos beta ląstelių
  • Mažina gliukozės kiekį kraujyje:
  • Padidina ląstelės gliukozės pasisavinimą
  • Padidina gliukozės atsargas – glikogeno kepenyse ir raumenyse.
  • Mažina gliukozės gamybą kepenyse.
  • Priešinasi ketonų gamybai kepenyse.
  • Skatina raumenyse baltymų gamybai.
  • Skatina organizmo riebalų gamybą ir mažina jų skaidumą.

             Insulinas cukrinio diabeto gydymui.  Kadangi insulinas yra baltymas, jo negalime gerti, nes jis būtų suvirškintas mūsų skrandyje ir nebeveiktų, todėl insulinas vartojams injekcijomis į paodį.           

 Insulino tipai. Šiuo metu genų inžinerijos būdu pagaminti insulinai atitinka natūralią žmogaus insulino sudėtį ir yra labai aukštos kokybės bei naudojami visame pasaulyje. Yra įvairios veikimo trukmės insulino preparatų – greito, trumpo, vidutinės trukmės ir ilgo veikimo insulinai, bei mišraus tipo insulinai, turintys ir trumpo, ir ilgo insulino savo sudėtyje.  Šių insulinų veikimo trukmė yra skirtinga – nuo 0,5 val iki 24 val.            

Insulino analogai. Paskutiniu metu, esant insulino gamybos progresui, keičiama jo cheminė struktūra, siekiant pakeisti jo veikimo laiką ir kreivę, kuri būtų labai artima natūraliai, todėl gaminami insulino analogai. Tai reiškia, kad insulino analogai arba veikia greičiau ir trumpiau nei įprastiniai insulinai, arba turi prailgėjusį tolygų veikima iki 24 val. per parą. Patobulinus insulino struktūrą atsirado galimybė juos vartoti pacientui patogiu laiku – prieš pat valgį, valgio metu ar po valgio, tokiu būdu pacientas juos vartoja tuomet, kai jų labiausia reikia.            

 Insulino dozės parinkimas gydymui.Vaisto dozę rekomenduoja gydytojas, priklausomai nuo paciento gliukozės kiekio nevalgius ir  po valgio, paciento ligos sunkumo, mitybos pobūdžio ir valgymo laiko.Diabeto gydymui naudojant insuliną svarbu parinkti optimalią jo dozę, tam specialistai pataria bent kartą per tris mėnesius atlikti glikuoto hemoglobino tyrimą.           

1 tipo cukrinio diabeto gydymas.  1 tipo diabeto gydymui kartu su dietos korekcija ir diabeto mokymu bei fizinio krūvio didinimu, visuomet yra skirtinas insulinas, dažnai šie jauni žmonės leidžiasi insuliną daugiau nei keturis kartus per dieną ir taip išsaugo gerą savijauta ir darbingumą. Šiuo metu pacientams rekomenduojama leisti insulino analogus.           

2 tipo cukrinio diabeto gydymas. Pradedant 2 tipo diabeto gydymą visuomet pirmus 2-3 mėnesius yra rekomenduojama dietos korekcija (racionali mityba) ir fizinio aktyvumo didinimas. Jei tai nepadeda kontroliuoti diabeto, skiriama medikamentinė terapija, taigi antra galimybė yra geriamieji vaistai, mažinantys gliukozės kiekį kraujuje. Tik visuomet vertėtų prisiminti, kad kiekvienas vaistas turi būti parenkamas labai individualiai, atsižvelgiant į diabeto eigą, komplikacijas, lydinčias ligas.            

Diabetas yra pastoviai progresuojanti liga ir savo insulino rezervai palaipsniui senka ir pradeda vystytis diabeto komplikacijos. Tada ateina laikas pradėti gydymą insulinu. Kiekvienam pacientui šis laikas yra individualus – vieniems insulino reikia iš karto nustačius diabetą, kitiems po 7-9 metų nuo ligos pradžios.           

 Insulino injekcijų baimė. Dažnai žmonės bijo insulino injekcijų. Jau susirgimo pradžioje visi pacientai turėtų žinoti, kad jam galbūt prireiks insulino terapijos.Daugeliu atvejų pradėjus vartoti insuliną laiku, gerėja medžiagų apykaita, gliukozė vėl tampa energijos šaltiniu ląstelėms, vyksta normali baltymų gamyba, todėl didesnei daliai ligonių grįžta gera savijauta, išnyksta troškulys, dažnas šlapinimasis, greitas ar pastovus nuovargis, yra galimas įprastas lytinis gyvenimas, moterims – nėštumas ir natūralus gimdymas, garantuojama gera gyvenimo kokybė bei galimybė dirbti norimą darbą.            

Gydymas insulinu yra svarbus sergantiesiems 2 tipo diabetu, kai gydymas geriamaisiais, glikemiją mažinančiais preparatais tampa neveiksmingas. Gaminami įvairūs insulino preparatai, kad būtų galima imituoti fiziologinį insulino išsiskyrimo modelį. Pagrindinis insulino terapijos užduotis – valdyti glikemiją. Tik gera cukrinio diabeto kontrolė sumažina komplikacijų išsivystymo riziką.  Ligą laiku diagnozavus, gydant medikamentais (insulinu, tabletėmis ar kombinuotu gydymu) ir gerą medicininę priežiūrą derinant su sveika gyvensena, sergantieji gali būti darbingi, kūrybingi ir išvengti komplikacijų.