Kaip padėti sutrikus fiziologinėms šalinimo fukcijoms

Kaip padėti sutrikus fiziologinėms šalinimo fukcijoms

Kaip padėti sutrikus fiziologinėms šalinimo funkcijoms

Sunkų ligonį namuose slaugantys artimieji, gydymo įstaigoje ar globos namuose juo besirūpinantis medicinos personalas susiduria su daugybe problemų. Rūpinantis tokiais ligoniais reikia ne tik užtikrinti jų gydymą, bet ir patenkinti kasdienius jų poreikius: valgydinti, prausti, rengti, keisti patalynę ir pan. Šiuo metu yra daug specialių priemonių, palengvinančių ligonių dalią ir jais besirūpinančių žmonių triūsą, tačiau tai nereiškia, kad jiems nekyla jokių klausimų.

Šiuo metu slaugau sunkiai sergančią mamą. Medikai prognozuoja, kad sauskelnes jai teks mūvėti visą likusį gyvenimą. Nežiūrint mano pastangų ir rūpinimosi odos higiena, dažnai keičiamų sauskelnių ir pan., pastebiu, kad oda po sauskelnėmis vistiek rausta, yra išberta ir net kiek paburkusi. Nebeišmanau, ką dar būtų galima padaryti, kad apsaugočiau odą.

Manoma, jog nuolat sauskelnes priverstų mūvėti suaugusiųjų žmonių odą paprastai pažeidžia po sauskelnėmis susilaikanti šiluma ir drėgmė, ją dirgina šlapime ir išmatose esančios medžiagos. Tačiau mažai kas žino, jog odos problemų gali atsirasti dėl alergijos lateksui, kuris plačiai naudojamas mūsų buityje, taip pat ir gaminanat sauskelnes. Šiuo metu visame pasaulyje sparčiai daugėja žmonių, alergiškų lateksui (lateksas – tai natūrali medžiaga, kurios sudėtyje yra tam tikrų baltymų, kurie yra stiprus alerge­nas). Dažniausiai pasireiškia vietinės alerginės reakcijos po tiesioginio kontakto su šia medžiaga – odos bėrimas, paraudimas, patinimas, niežėjimas ir pan. Įdomu tai, jog alerginė reakcija lateksui gali pasireikšti ne iš karto, o net po kelių parų. Be to latekso sudėtyje esantiems baltymams galima įsijautrinti per laiką. Todėl sauskelnės, kurių sudėtyje yra latekso, kurį laiką gali nekelti jokių problemų, kol vieną dieną pasireiškia alerginė odos reakcija. Beje, lateksui jautriems žmonėms itin sunkias alergines reakcijas gali sukelti ne tik tiesioginis kontaktas su lateksu, bet smulkiausios jo dalelės, patekusios į kvėpavimo takus. Šie aprašyti odos pažeidimai gali būti alergijos lateksui simptomai. Todėl patariama įsigyti ir nuolat naudoti sauskelnes, kurių sudėtyje nėra latekso. Tuomet šie nerimą keliantys odos pažeidimai išnyks visam laikui. Kad sauskelnių sudėtyje nėra latekso, ant gaminio pakuotės žymi „LATEX FREE“ ženklas. Siekiant maksimaliai apsaugoti ligonio odą nuo papildomo dirginimo, ilgalaikei slaugai reikėtų rinktis tas sauskelnes, kurių apsauginis (viršutinis) sluoksnis laidus orui ir leidžia odai kvėpuoti. Paprastai laidumas orui ant gaminių pakuočių žymimas ženkleliu „AIR“, o ženkliukas „EDS“ reiškia ypač greitą skysčio sugėrimą. Tuomet ligonio odos papildomai nedirgins sauskelnių viduje susikaupusi šiluma ir drėgmė.

Esu profesionali slaugytoja ir ilgus metus rūpinuosi sunkių ligonių slauga. Pamenu laikus, kai nebuvo jokių priemonių, kai vienintelė pagalbinė priemonė buvo čiužinį apsauganti klijuotė. Šiuo metu egzistuojančios priemonės – specialios sauskelnė, įvairūs įklotai ir paklotai labia palengvina mūsų darbą. Deja, net ir dabar pasitaiko „avarijų“.  

Ypač tuomet, kai tenka kelis kartus nuimti ir uždėti sauskelnes… Ne tik kasdieniame darbe, bet ir namuose šlapimo ir išmatų nelaikančius ligonius slaugantys žmonės susiduria su panašiomis problemomis. Pasitaiko atvejų, kai ligoniui vartantis atsisega sauskelnių lipdukai, atlaisvindami sauskelnes. Todėl šlapimas ir kitos išskyros prateka į išorę, sutepa baltinius, patalynę ir čiužinį. Siekiant išvengti tokių problemų, patartina rinktis sauskelnes su daugkartiniais, tvirtai suse­gamais lipdukais, kurių pagrindą sudaro tamprios juostelės, lengvai prisitaikančios prie kūno padėties ligoniui vartantis ar judant. Tuomet „nelaimingo atsitikimo“ galimybė bus minimali. Sauskelnės su itint tvirtais daugkartinio naudojimo lipdukais ne tik užtikrina maksimalią apsaugą, bet ir padeda sutaupyti. Prireikus suleisti vaistus ar pasirūpinti ligonio higiena, nereikia dar tinkamų naudoti sauskelnių išmesti, nes jas galima daug kartų atsegti ir užsegti. Tokios sauskelnės ypač tinkamos nesąmoningiems ligoniams, turintiems psichikos sutrikimų ir visiškai nekontroliuojantiems tuštinimosi.  

www.slapimonelaikymas.lt