Kaip pagerinti erektilinę funkciją?

Kaip pagerinti erektilinę funkciją?

          Testosteronas yra pagrindinis vyriškas hormonas, suteikiantis vyro organizmui būdingus požymius, o jo svarba vyrų seksualinei sveikatai yra neginčijama. Testosteronas yra būtinas vyro seksualinėms funkcijoms stimuliuoti ir palaikyti.

Geriausi testosterono kiekio rodikliai yra seksualinis aktyvumas ir spontaniškos rytinės erekcijos. Testosterono sintezės vyksta sėklidėse, o jo  gamybą ir sekreciją lemia hipofizėje gaminami hormonai: liuteinizuojantis hormonas,  folikulinas bei kiti hormonai. Su amžiumi ir dėl įvairių ligų sėklidės gamina vis mažiau testosterono ir perkopus ketvirtą dešimtmetį jo sumažėja vidutiniškai po 10 procentų per metus. Senstant vis didesnė dalis vyriško hormono yra surišama mūsų kraujo baltymų ir jis tampa neveiksnus.          

 Pastaruoju metu kilo susidomėjimas, kiek reikšminga būklė, kuri žinoma, kaip vyrų klimaksas – andropauzė, tiksliau sakant, androgenų lygio sumažėjimas senstančio vyro organizme arba hipogonadizmo pradžia. Nors andropauzė yra sąvoka, informuojanti apie emocinius ir fizinius pokyčius, sąlygotus bendro senėjimo, tačiau jie susiję ir su ryškiais hormoniniais pakitimais. Testosterono sumažėjimas – hipotestosteronemija yra plačiausiai pripažintas ir ištirtas su senėjimo procesu susijęs hormoninis pakitimas. Amžius stipriai paveikia ir padidina kitų hormonų gamybą, kurie taip pat gali paveikti lytinę funkciją.

  Hipogonadizmas gali paveikti daugelio organų sistemų funkcionavimą, žymiai pabloginti gyvenimo kokybę, ir turi lemiamą įtaką vyro psichinei ir fizinei savijautai, gali pažeisti lytinę funkciją (sumažėja lytinis potraukis, susilpnėja erekcija). Kiti simptomai yra: nuovargis, sunku susikaupti, kūno pokyčiai (mažėja kaulų, raumenų masė, daugėja riebalų). Su hipogonadizmu susiję simptomai: energijos stoka, nuotaikos pokyčiai ir neigiami kūno konstitucijos pokyčiai. Vyrams, kitaip nei moterims, staigus vyriškų hormonų kiekio sumažėjimas nebūdingas ir neretai iki pat 80 metų išlieka normalus. Nors su senėjimu siejama kraujagyslių problema gali būti svarbiausia erekcinės disfunkcijos priežastis, tačiau didelis vaidmuo erekcijos sutrikimui tenka hormoniniams ir kitiems faktoriams. Nustatyti faktai, kad dėl apoptozės (ląstelių išnykimo) padidėjimo, tiek pagumburyje, tiek lytinėse liaukose, senėjimo metu vystosi hipogonadizmas. Priekinių smegenų sritys glaudžiai susiję su gonadotropiną atpalaiduojančiu hormonu, o būtent šios smegenų sritys kontroliuoja varpos erekciją. Erekcijos sutrikimai blogina gyvenimo kokybę. Dažniausiai erekcijos priežastis yra organinė (kraujagyslinės, nervinės, anatominės ar hormoninės kilmės), tačiau įtakos gali turėti ir gyvenimo būdas bei psichologiniai veiksniai .
   
  Erekciją blogina padidintas kraujo spaudimas, hiperlipidemija (riebalų apytakos sutrikimai), viršsvoris, diabetas, rūkymas, nepakankamai fiziškai  aktyvus gyvenimas, alkoholis,  ilgas sėdėjimas  prie kompiuterio internete, narkotikai. 

  Pripažinta, kad androgenai yra būtini varpos audiniams, dalyvaujantiems erekcijoje. Taigi androgenai tiesiogiai veikia varpos audinius erekcijai palaikyti ir androgenų trūkumas sukelia metabolinį ir struktūrinį disbalansą akytkūniuose, tai lemia venų nesandarumą bei erekcijos sutrikimus. Tarp vyrų, kuriems atsirado erekcijos sutrikimų, hipogonadizmo dažnis yra apie 12–20 proc. 
           

 Vyrų, kuriems pasireiškia hipogonadizmas, gydymas testosteronu labai pagerina jų erektilinę funkciją. Teigiamas testosterono poveikis gaunamas netiesiogiai stimuliuojant libido ir seksualinį aktyvumą. Testosteronas taip pat turi tiesioginį poveikį varpos audiniams. 
             

Teisingai parinktas gydymas pagerina  seksualinį susijaudinimą (pagerina libido) ir teigiamai veikia erekciją. Esant testosterono nepakankamumui,  vyrai šiais laikais gali nesibaiminti, jiems staigi “andropauzė” nebūdinga, vyriško hormono trūkumas lengvai nustatomas, o nustačius hormono trūkimo priežastį, jo kiekis gali būti koreguojamas.

Antanas Balvočius              www.urologas.eu                  Tel: 869988309