Kas yra gripas?

Kas yra gripas?

 

Kas yra gripas?

 Gripas – tai ūminė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, gripas sukelia ūmią ligą ir yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų. Tai viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų. Kasmet gripu suserga 5-10 proc. gyventojų. Užsikrėtęs gripo virusu žmogus suserga per 24-72 val.(vidutiniškai 48 val.). Kokie yra gripo požymiai? Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38°C), sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Retai pasitaikantys gripo simptomai yra šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.

Kada gripu dažniausiai susergama? Lietuvoje sergamumo gripu ir kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis padidėjimas stebimas rudens – žiemos sezonu. Kasmetinės gripo epidemijos Lietuvoje kyla gruodžio – vasario mėnesiais. Kasmet užregistruojama vidutiniškai 100 tūkstančių susirgimų gripu, apie 400 tūkstančių – ūmia viršutinių kvėpavimo takų infekcija (ŪVKTI). Tai viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų.

Kaip plinta gripo virusas? Gripu galima užsikrėsti nuo užsikrėtusio ir sergančio žmogaus. Gripo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Seilių dalelės pasklinda aplinkos ore, nusėda ant aplinkos paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę.

Kaip apsisaugoti nuo gripo? Skiepai yra pati efektyviausia priemonė apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Skiepytis rekomenduojama kiekvienais metais. Po skiepų imunitetas susiformuoja per 2 savaites ir trun­ka vienerius metus. Žiemos metu žmonės labai daug laiko praleidžia uždarose patalpose, kur yra puikios sąlygos plisti gripo virusui. Dėl to rekomenduojama: • Dažnai plauti rankas; • Vengti masinio žmonių susibūrimo vietų; • Kosint ir čiaudint prisidengti burną, naudoti vienkartines nosines; • Susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Kam yra ypač svarbu pasiskiepyti? Pasiskiepyti nuo gripo Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja daugumai žmonių, o ypatingai šiems rizikos grupių asmenims: • 65 m. ir vyresniems asmenims; • asmenims iki 65 m., sergan­tiems lėtinėmis ligomis (širdies kraujagyslių, plaučių ligomis, bronchine astma, metabolinėmis, inkstų ligomis, asmenims, kuriems yra imunodeficitinė būklė).

Kodėl nuo gripo reikia skiepytis kiekvienais metais? Gripo virusui būdinga dažna antigeninė kaita (genetinės mutacijos), kas lemia gripo viru­so savybių kaitą. Dėl to Pasaulio sveikatos organizacija nuolat seka gripo virusų kaitą ir kiekvienais metais prognozuoja labiausiai paplitusias viruso padermes ir rekomenduoja būsimojo sezono vakcinos antigeninę sudėtį šiaurės ir pietų pusrutuliams.

Daugiau informacijos: Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Skiepų kabinetas Kalvarijų g. 153 Vilnius, LT–08221 Vilnius tel. 8~5 215 9273, el. paštas skiepai@ulac.lt www.ulac.lt