Kiekvieną pavasarį kai kuriuos žmones nuolat kamuoja sezoninė alergija – šienligė.

Kiekvieną pavasarį kai kuriuos žmones nuolat kamuoja sezoninė alergija – šienligė.

           Miestų gyventojai, dėl oro taršos, šienlige serga 3 kartus dažniau nei kaimo gyventojai. Alergijos žiedadulkėms simptomai panašūs į kitų alergenų sukeliamas reakcijas: čiaudima, atsiranda stipri sloga, taip pat niežti gerklę, gomurį, nosį ar akis; gali pakilti temperatūra; skauda galvą, parausta akys, niežti akių vokai, akys pasidaro jautrios šviesai.

         Būdingiausias alergijos žiedadulkėms bruožas – periodiškas tų pačių negalavimų pasireiškimas kiekvienais metais. Simptomai išryškėja saulėtomis, vėjuotomis, giedromis dienomis; reakcija atslūgsta, jaučiamas palengvėjimas apniukusiomis, lietingomis dienomis.Kai kuriems sergantiems šienlige gali išsivystyti astma – kasmet alergizuojančio sezono metu atsirandantys astmos priepuoliai ilgainiui gali tapti chroniška liga. Taip sezoninė astma išsivysto į nuolatinę, chronišką bronchinę astmą.

        Alergiją sukelti gali daugiau nei 50 augalų rūšių. Labiausiai alergizuoja žolių ir piktžolių žiedadulkės, nes jos smulkiausios, prasiskverbia giliausiai į kvėpuojamuosius takus. Alergines reakcijas sukelia ir medžių žiedadulkės, tačiau jos yra stambesnės, todėl jos įjautrina silpniau. Taip pat svarbu, kurių augalų žiedadulkes platina vabzdžiai, o kurias išnešioja vėjas – pastarosios kvėpavimo takus erzina stipriau.

       Manoma, kad vaikai, gimę pavasarį ir vasarą turi didesnį polinkį žiedadulkių alergijai. Apskritai, vaikai šia alergijos rūšimi serga rečiau, nes organizmas turi savybę įsijautrinti laipsniškai, todėl dažnai prireikia kelių žydėjimo sezonų, kad pasireikštų alerginė reakcija.

       Iš Lietuvoje augančių augalų dažniausiai įjautrina javų, motiejuko, šunažolės, avižuolės, eraičino žiedadulkės, taip pat ir lazdynų, alksnių, beržų žirginiai.

      Šienligės profilaktika – susipažinti su alergizuojančių augalų žydėjimo laiku. Atidžiai stebint alerginės reakcijos laiką galima nustatyti, kokie augalai žydi tokiu laiku, taip diagnozuojant alergeną. Didelė dalis ligonių, alergiškų žiedadulkėms, būna jautrūs augaliniam maistui.Alergiškiems žmonėms patartina:

  •   vengti žydinčių pievų, ypatingai saulėtomis, vėjuotomis dienomis, 
  •   nepjauti žolės, ·  langus ir duris laikyti uždarus, 
  •   važiuojant mašina –neatidaryti mašinos langų; 
  •   saugotis augalinės kilmės kosmetikos, vaistažolių preparatų;
  •   namuose – dažnai valyti dulkes, 
  •   prieš išeinant į lauką nosies vidų tepti apsauginiais preparatais (rekomenduojama gamtoje būti vėsesnėmis vasaros dienomis, o atostogas planuoti vietose, kur žiedadulkių koncentracija mažiausia, tarkim, spygliuočių miškuose, pajūryje ar kalnuose),
  •  grįžus iš lauko – pakeisti viršutinius rūbus, veidą nuprausti vandeniu.  

Parengė Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras