Klastingą žmogaus papilomos virusą galima sutramdyti

Klastingą žmogaus papilomos virusą galima sutramdyti

Lietuvoje nuo gimdos kaklelio vėžio miršta penkios moterys per savaitę. Kasmet mūsų šalyje ši onkologinė liga nustatoma daugiau nei 500 moterų. Dauguma jų nežino, kad ligą sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV), kuris plinta per lyties organų odos ar gleivinių sąlytį. Tačiau gimdos kaklelio vėžio galima išvengti: pasiskiepyti ir reguliariai atlikti gim¬dos kaklelio citologinį tyrimą. Vienas iš būdų sumažinti ŽPV perdavimo riziką yra pastovus ir teisingas prezervatyvų naudojimas, ypač su nepastoviu lytiniu partneriu.
 
Nežino, kad yra užsikrėtę
Iš daugiau kaip 100 ŽPV tipų apie 40 gali pažeisti tiek vyrų, tiek moterų lytinių organų gleivinę, taip pat išeinamosios angos, burnos ir gerklės gleivinę. Dauguma žmonių nežino, kad yra užsikėtę ŽPV, nejaučia jokių negalavimų ir infekcijos požymių. ŽPV dažniausiai užsikrečiama vaginalinių ar analinių lytinių santykių metu, ir net tuomet, kai nėra jokių infekcijos požymių. Labai retai motina gali užkrėsti gimdymo metu savo kūdikį.
ŽPV skirstomi į aukštos, vidutinės ir žemos rizikos virusus pagal jų gebėjimą sukelti vėžinius pakitimus. Žemos rizikos virusai suke¬lia lyties organų karpas, dažniausiai nelydimas jokių pojūčių, kartais užsikrėtusieji skundžiasi niežėjimu, deginimu, skausmu ar kraujavimu. Aukštos rizikos ŽPV sukelia gimdos kaklelio vėžį. Rečiau tie patys viruso tipai gali sukelti vulvos, varpos, išangės, burnos gleivinės vėžinius susirgimus.

Ligos prevencija – reguliari patikra
Tyrimai rodo, kad ŽPV randamas nuo 90 iki 100 proc. moterų, sergančių gim¬dos kaklelio vėžiu, ir tik 5-20 proc. sveikų moterų organizmuose. Mūsų šalyje miršta beveik kas antra šia liga susirgusi gyventoja. Daugelį jų būtų galima išgelbėti, jei tik jos suskubtų pasitikrinti – atliktų citologinį gimdos kaklelio tyrimą. Tai kol kas efektyviausias būdas nustatyti gimdos kaklelio ikivėžines būkles ir jas nustačius atitinkamai gydyti.
Citologinis gimdos kaklelio tyrimas parodo, ar nėra pakitusių ląstelių, kurios vėliau gali išsivystyti į vėžį. Sutrumpintai šis tyrimas vadinamas PAP testu, PAP tepinėliu. Šį tyrimą valstybinė profilaktinė programa 25–60 metų moterims finansuoja kartą per trejus metus. Tačiau citologinį gimdos kaklelio tyrimą reikėtų atlikti kasmet. Gimdos kaklelio vėžio išsivystymo rizika yra nedidelė, jei laiku diagnozuojami ir gydomi gimdos kaklelio ikivėžiniai pakitimai

Mergaites saugo skiepai
Kita veiksminga ŽPV profilaktikos priemonė – vakcina. Tyrimų duomenimis, 9-12 metų amžiaus neturėjusių lytinių santykių mergaičių vakcinacija nuo ŽPV gimdos kaklelio vėžio išsivystymo riziką gali sumažinti net 93 proc. Pasiskiepijusios merginos ir moterys įgyja imunitetą keturioms žmogaus papilomos viruso (ŽPV) atmainoms, kurios sukelia 70 proc. gimdos kaklelio vėžio bei 90 proc. lytinių organų karpų atvejų. Vis dėlto, vakcinos neapsaugo nuo kitų ŽPV tipų sukelto vėžio, todėl ir paskiepijusios moterys turi reguliariai atlikti PAP testą.
Skiepijimas nuo ŽPV kartu su citologiniu gimdos kaklelio tyrimu ir saugesni lytiniai santykiai (vienas, ištikimas ir neužsikrėtęs lytiškai plintančiomis infekcijomis partneris, nepastovių lytinių partnerių skaičiaus mažinimas, teisingas ir pastovus prezervatyvų naudojimas) yra efektyviau¬sios priemonės, padedančios išvengti gimdos kaklelio vėžio.

Daugiau informacijos:
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
www.ulac.lt