Klausos sutrikimai ir jų priežastys

Klausos sutrikimai ir jų priežastys

  

  

Klausos sutrikimai ir jų priežastys

  •  Sieros kamštis susidaro išorinėje klausomojoje landoje nuolat nevalant ausų. Būgnelio elastingumo sumažėjimas gali išsivystyti nuo stiprių garsų, veikiančių ausis kiekvieną dieną.
  • Būgnelio sužalojimas – viena didžiausių ausies traumų. Ją gali sukelti smūgis per ausį, stiprios garso bangos, staigus slėgio pasikeitimas tarp išorinės ir vidinės ausies.
  • Būgnelis praduriamas krapštant ausį aštriais daiktais. Dėl būgnelio traumos galima visiškai apkursti.
  • Ausies uždegimas. Jį sukelia į vidurinę ausį iš nosiaryklės pakliuvę ligų sukėlėjai. Prasidėjus uždegimui, klausomieji kauleliai tampa nepakankamai paslankūs ir sutrinka garsų perdavimas. Jei uždegimas apima ir vidinę ausį, galimi klausos receptorių pažeidimai.

Ausies uždegimas. Kas tai? Ausų uždegimai būna dvejopi. Vidinės ausies uždegimas – ausies būgnelio ir būgninės ertmės gleivinės infiltracija, hiperemija, dažnai išsivystanti dėl negydomos užsitęsusios slogos, virusinės infekcijos, sinusito, traumų.

Išorinės ausies uždegimas – ausies landos odos ir poodinio sluoksnio uždegimas, infiltracija ir hiperemija.

 Kas sukelia vidurinės ausies skausmą? Ausies skausmas – ausyje esančių nervinių šaknelių dirginimas,  kurį sukelia ausies gleivinės uždegimas. Vidinės ausies uždegimą paprastai sukelia peršalimo ligos, nosies ir ryklės infekcija. Uždegimo sukelėjai yra pūlingos bakterijos, streptokokai.

Ausų uždegimo simptomai? Skausmas, ausies „užgulimas“, bloga klausa, ūžesys, pūliavimas, karščiavimas.

Ar visada ausies skausmas kyla ausies srityje? Ausies skausmas gali būti jaučiamas žandikaulio srityje, užausinėje srityje, gali būti gerklės, kaklo ar galvos skausmas. 

Ar būtinas galvos apdangalas – kepurė, kaip priemonė, sauganti ausis nuo vėjo?  Nuo stipraus ir šalto vėjo rekomenduojama saugoti galvą ir ausis galvos apdangalu.Ausies kamštis. Kodėl jis atsiranda ir kaip jo išvengti? Ausyje siera gaminasi natūraliai ir sutepa ausies landą. Išorinės ausies landos odos uždegimas, šlapiavimas skatina sierą sulipti į „gabalus“ – kamštį.

Kaip teisingai valyti ausis? Po dušo ar vonios ir/arba profilaktiškai galima  įlašinti į ausį sierą tirpinančių vaistų  ir valyti ausų krapštuku sukamaisiais judesiais, naudoti profilaktines ausis sausinančias priemones.

Ką patartumėt, norintiems išvengti ausų ligų? Būtinai laiku gydyti slogą, vengti peršalimų, akustinių ir kitokių traumų, gydyti kraujospūdį, esant slogai, teisingai valyti nosį, t. y. pūsti po vieną pusę. Jei skauda ausį, būtina kreiptis į gydytoją, kuris paskirs vaistus nuo skausmo ir uždegimo.

                                       

 LOR gydytoja G. Vaičiūnienė, VšĮ Lazdynų poliklinika, Erfurto g. 15, Vilnius.    www.lazdynupol.lt