Kodėl reikia grūdinti vaiką?

Kodėl reikia grūdinti vaiką?

Grūdinimas – tai žmogaus organizmo imuninės sistemos stiprinimo būdas, sveikatos šaltinis; organizmo išmokymas reaguoti į šaltį ar fizinį krūvį. Grūdinantis didėja organizmo atsparumas infekcijoms ir temperatūrų svyravimui. Todėl grūdinti vaikai mažiau serga ūmiomis infekcinėmis ligomis.

             Mažylio organizmą grūdiname oro, vandens, saulės voniomis, skatinimu aktyviau judėti, vaikščioti  basomis… Grūdinami vaikai aktyviau juda, sparčiau vystosi jų kaulų ir raumenų sistema, į plaučius, kraują ir audinius patenka daugiau deguonies, grūdinim procedūros gerina širdies, centrinės nervų sistemos veiklą. Patartina mažylius pradėti grūdinti jau nuo mažens, geriausia nuo 2-3 mėn. Grūdinti galima bet kuriuo metų laiku, tačiau geriausias laikas tai daryti – vasarą. Tam reikia laiko ir grūdinti pradėti palaipsniui – po keletą minučių ir nuo mažesnio temperatūrų skirtumo. Kelių maudynių vėsesniame vandenyje nepakaks. Tik palaipsniui mažindami vandens temperatūrą, darydami kontrastines voneles ar maudydami po dušu, būdami gryname ore po kelių mėnesių pastebėsite, kad mažylis tapo guvesnis, energingesnis, žvalesnis ir rečiau serga. Grūdinimo būdai:

·         Saulės vonios. Prie saulės vonių pratinkite mažyli pamažu. Tik būtinai nepamirškite naudoti kremus nuo žalingo ultravioletinių saulės spindulių poveikio. Atviroje saulėje mažyli laikykite tik su šviesiais medvilniniais marškinėliais ir geriausia iki 11 arba nuo 16 val. Buvimo saulėje laiką pamažu ilginkite, tačiau saulėje būti reikia ne ilgiau kaip 1 – 2 val. Likusį laiką geriausiai praleisti šešėlyje.

·         Grūdinimas vandeniu. Galima jau ir kelių mėnesių mažyli pratinti prie vėsesnio vandens. Iš pradžių užtenka 34-35 laipsnių vandeniu suvilgyti rankšluostį ir keletą kartų per dieną po kelias minutes juo aptrinti kūdikį. Po to pratinamos kojytės. Kas savaitę vandens temperatūrą reikėtų mažinti po laipsnį, ir tik nuolat grūdinamą 9 mėn. mažylį galima apipilti vandeniu visą. Vasara – pats tinkamiausias metas mėgautis jūros ar ežero vandens teikiamais malonumais. Jūroje mažylį galima maudyti, jei vandens temperatūra siekia 17 – 18 laipsnių. Pabūti prie jūros yapč sveika – jūros vanduo, saulė, vėjas, švarus druskų, jodo prisotintas oras grūdina organizmą t.y. teigiamai veikia akių gleivinę, užkerta kelią slogai, tonzilitui, bronchitui ir alergijoms.

·         Vaikščiojimas basomis – nepakeičiamas grūdinimo būdas, kadangi vaiko pėdutė yra 36 refleksogeninės zonos, susijusios su įvairių organų veikla. Taip grūdinti galima bet kokio amžiaus vaiką.Vaikui susirgus, grūdinimo procedūras būtina nutraukti, o pasveikus vėl tęsti. Mažylio negalima grūdinti, jei vaikas neteko apetito, tapo vangus, neramus, pradėjo vemti ar išbėrė, pradėjo sloguoti ar kosėti, pakilo temperatūra.