Kodėl skauda gerklę?

Kodėl skauda gerklę?

Gydytoja Aurima Dilienė
www.vaikupoliklinika.lt

 
       Gerklės skausmas – vienas dažniausiai pasitaikančių blogos savijautos simptomų. Praktika rodo,kad jis vienodai vargina tiek šaltuoju, tiek šiltuoju metų laiku, tik priežastys būna kiek kitokios. Gerklės skausmas atsiranda dėl ryklės uždegimo (faringito).
Gerklės uždegimo priežasčių yra labai daug: nusilpusi imuninė sistema, alergenai, emociniai veiksniai. Tačiau dažniausiai gerklės uždegimą sukelia virusai (adenovirusai, gripo ir paragripo virusai, rinovirusai) bei bakterijos (streptokokai, stafilokokai), rečiau grybeliai (candida ar aspergilius).
      Gerklės skausmo atsiradimą provokuoja staigus temperatūros skirtumas, permainingi, šalti orai, šalti gėrimai, kondicionieriai, aštrus maistas, rūkymas, organizmo imuninės sistemos silpnumas, ryklės gleivinės silpnumas ar padidėjęs jos jautrumas temperatūros skirtumui. Gerklę gali skaudėti ir kai nėra ryklės gleivinės uždegimo (faringito), kai ryklės skausmą sukelia gastroezofaginis refliuksas (skrandžio rūgštys kyla stemple aukštyn ir nudegina ryklės gleivinę), kancerofobija (nerimas susirgti vėžinėmis ligomis), bronchinė astma ir gausus inhaliatorių vartojimas, įvairios žarnyno ligos, hipovitaminozės. Gerklę gali skaudėti dėl dantų ligų, protezų, apatinio žandikaulio sąnario uždegimo.
           Atskirti ligos priežastį ir pobūdį (virusinė ar bakterinė) gana sudėtinga. Virusinės ligos sukeltas gerklės skausmas stipriausias būna pirmąsias tris dienas (ryklės gleivinė ir tonzilės paprastai būna paraudusios, paburkusios), praėjus šiam laikotarpiui, uždegimas ima rimti.
Bakterijų sukeltas gerklės skausmas pasireiškia liga – ūmiu ar lėtiniu tonzilitu (angina). Šiuo atveju gleivinė ir tonzilės būna ne tik paburkusios, bet ant pastarųjų gali būti apnašų, pūlinukų. Skausmas gerklėje paprastai būna nuolatinis, stiprėja ryjant. Tai gali būti vieninteliu nusiskundimu, dėl kurio žmogus kreipiasi į gydytoją, tačiau dažniausiai, kartu atsiranda bendras silpnumas, karščiavimas, galvos skausmas, sloga – tai yra nusiskundimai būdingi ūmiam viršutinių kvėpavimo takų uždegimui. Vaikams iki 4 metų angina ir ūmus faringitas pasireiškia kitaip: vaikai skundžiasi ne gerklės skausmu ir apsunkintu ryjimu, o pykinimu, pilvo skausmu, šaltkrėčiu.
Gerklės skausmas būna ir sergant ūmiu epiglotitu, kurį sukelia Haemophilus influenza. Tai antgerklio infekcinis susirgimas, dažniausiai pasitaikantis 2 – 4 metų amžiaus vaikams. Būdingas trumpalaikis karščiavimas, vėliau staiga atsiranda ūmus apsunkintas kvėpavimas ir rijimas. Kosulys nebūdingas. Susirgimas yra pavojingas ir reikalauja ūmios specializuotos pagalbos ligoninėje. Kiti pavojingi susirgimai, kurie gali pasireikšti gerklės skausmu: streptokokinė angina, difterija, gerklės gleivinės vėžiniai susirgimai, kraujo ligos (ūmi leukemija), ŽIV-infekcija.
        Dažniausiai gerklės skausmas savaime praeina per savaitę ar kiek ilgesnį laikotarpį. Svarbu žinoti, jog gerklės skausmui, sukeltam virusinių infekcijų, specifinio gydymo nėra. Simptomams palengvinti rekomenduojama vartoti daug skysčių (vandens, šiltų gėrimų, sriubų, negazuotų gėrimų, gėrimų be kofeino), daugiau miegoti, skausmui ir uždegimui mažinti gerklę skalauti druskos ar jodo tirpalu. Nevartokite antibiotikų, nes jie ne tik nepadės, bet ir dar labiau susilpnins imuninę sistemą. Jei gerklės skausmą sukėlė bakterinė infekcija, gydymui gali būti naudojami antibiotikai. Vartojant antibiotikus, svarbu suvartoti visą jų kursą, taip išvengsite infekcijos atsinaujinimo ir komplikacijų (inkstų pažeidimo, reumatinio karščiavimo).
     Gydytojo konsultacija yra būtina, jei stiprus gerklės skausmas trunka ilgiau nei savaitę, tampa sunku ryti ir kvėpuoti, vargina aukšta temperatūra, patinę kaklo limfmazgiai, jus išbėrė, ilgiau nei dvi savaites vargina užkimimas, seilėse ar skrepliuose pasirodo kraujas, pasireiškė dehidratacijos simptomai (akių sausumas, silpnumas, sumažėjęs šlapimo kiekis), bendravote su žmogumi, sergančiu streptokokine gerklės infekcija, arba gerklės skausmas nuolat kartojasi.