Kodėl skauda ausytes?

Kodėl skauda ausytes?

Ne visuomet skausmas ar diskomfortas, juntamas ausyje kyla dėl pačios ausies ligų. Daugiau nei 50% ausų skausmų kyla dėl šalia esančių struktūrų susirgimų. Ausies skausmą gali sukelti žandikaulio patologija, tonzilių uždegimas, sinusitas. Labai dažnai ausies skausmas jaučiamas dėl stuburo kaklinės dalies ligų, neuralgijos. Tik medicininiai ausies, galvos ir kaklo sričių tyrimai gali nustatyti tikrąją ausies skausmo priežastį.

            Ausies kaušelio (išorinės ausies) nušalimas ar nudegimas gali sukelti skausmą ir niežulį. Sukelti skausmą ausies kaušelyje gali perichondritas – kaušelio kremzlės infekcija.

            Išorinėje klausos landoje esantis svetimkūnis – dažnai vaikams pasitaikančio ausų skausmo priežastis.

            Ūmus išorinės ausies uždegimas –jį dažniausiai sukelia bakterijomis užteršto vandens patekimas į ausį. Skausmai yra ūmūs ir gali sustiprėti, judinant žandikaulį.

            Furunkuliozė – tai plaukų folikulų infekcija ausies landoje. Skausmas paprastai būna labai stiprus, ir stiprėja, judinant žandikaulį ir ausies kaušelį. Kuomet kramslys (kremzlės išauga išorinės ausies priekinėje dalyje) paspaudžiamas, gali būti juntamas silpnumas.

            Plaukiko ausis” – ji pasireiškia, kai drėgmė ir karštis sukelia ausies išorinės landos odos patinimą. Dėl dažno vandens poveikio ausies landos oda tampa imlesnė infekcijoms. „Plaukiko ausis” gali sukelti vidurinės ausies uždegimą.

            Ausų siera – ausų siera atlieka apsauginę funkciją. Tačiau padidėjęs sieros gaminimasis gali sukelti diskomfortą, kai susiformuoja sieros kamščiai. Todėl reikia naudoti sierą tirpinančius ausų lašus, o kartais būtina kreiptis į gydytoją. Sieros kamštis gali sukelti skausmą ir klausos pablogėjimą.

            Ausies niežulys – ausies niežulys yra dažnas nusiskundimas. Jis susijęs su išsausėjusiomis ausų landomis ir sieros trūkumu. Jį dažniausiai sukelia alerginis grybelis. Ausies landa yra šilta, tamsi, drėgna vieta, kuri suteikia geriausias sąlygas grybelinei infekcijai plisti.

            Vidurinės ausies uždegimas – susijęs su oro spaudimo padidėjimu ar skysčio susikaupimu vidurinėje ausyje, kuri yra už ausies būgnelio. Vidurinė ausis ir nosies ertmė yra sujungti trumpu, siauru kanalu, vadinamuoju Eustachijaus vamzdžiu, kuris drenuoja vidurinę ausį. Peršalimas ar alergija gali sukelti Eustachijaus vamzdžio pabrinkimą ir uždegimą,  kuris perauga į vidurinės ausies uždegimą. Ausies uždegimas yra sutrikusios ausies ventiliacijos liga. Nes įprastai ausies būgnelis turi būti ventiliuojamas iš abiejų pusių. Iš išorės per išorinę ausies landą ir iš vidaus per nosį. Jeigu ventiliacija sutrinka, rizika susirgti ausų uždegimu labai padidėja.

Ausų uždegimo simptomai yra karščiavimas, skausmas ausyje, ausies užgulimas ir klausos pablogėjimas. Kūdikiams bei mažiems vaikams būdingas neramumas, irzlumas. Šie simptomai dažniausiai pasireiškia kartu su peršalimo simptomais – sloga, kosuliu, gerklės uždegimu.

            Serozinis (eksudacinis) vidurinės ausies uždegimas – viena iš vidurinės ausies uždegimimų ligų, dažniau pasireiškiantis vaikams. Šis uždegimas apibūdinamas, kaip pradžioje skysto, vėliau tiršto ir klampaus skysčio kaupimasis vidurinėje ausyje, sukelia jausmą, jog ausis yra užgultos ir pablogėjusią klausą.

            Ūminis mastoiditas (speninės ataugos uždegimas) – yra speninės smilkinkaulio ataugos uždegimas. Uždegimui būdingi pastovūs pulsuojantys skausmai kaule už ausies kaušelio, silpnumas ir karščiavimas. Pasireiškus šiems simptomams, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

 

Gydytoja Aurima Dilienė

www.vaikupoliklinika.lt