Kojų tinimas – simptomas, kai būtina susirūpinti sveikata !

Kojų tinimas – simptomas, kai būtina susirūpinti sveikata !

kalbiname kraujagyslių chirurgą-flebologą Arūną Grinkevičių

Vyraujant karštiems orams daugeliui žmonių pasireiškia simptomai, kurių paprastai nebūna vėsesniu metų laiku- kojų tinimai, mėšlungiai, blauzdų niežėjimai, varikozė blauzdose. Šis metų laikas išbandymas mūsų organizmui, o ypač kojoms.

Kas tai lemia? Kojų tinimą lemia daug priežasčių. Tai nutinka dėl kraujotakos, limfotakos sutrikimų kojose. Kojos, kaip žinoma, yra žemiausia žmogaus kūno dalis. Kraujas nesunkiai širdies varomas arterijomis nuteka iki pėdų, bet grižti į „kalną“ jam yra daug sunkiau, nes kraujas venomis ir limfagyslėmis turi tekėti į viršų.

Kodėl vasarą labiau tinsta kojos? Vasarą daugelis žmonių tampa labiau aktyvūs. Sportuoja, keliauja, dirba ūkio darbus, daugiau vartoja skysčių ir dažnai pamiršta pailsinti savo kojas. Nepalankiai veikia ir aktyvi karšta saulė, aplinkos aukštesnė temperatūra, dėl ko sulėtėja audinių, o taip pat ir kojų odos limfinė kraujotaka. Odos besaikis įdegis saulėje blogina limfotaką, lemia uždegiminius procesus odoje. Net nesant didesnių pakitimų kojų veninėje ir limfinėje sistemose, vasarą, ypač vakarop, kojos gali būti lengvai patinusios.

Vyresnio amžiaus žmonems kojų patinimus ties čiurna sukelia vartojami medikamentai arteriniam kraujo spaudimui mažinti. Taip pat gretutines ligos, kurios vasarą linkę paūmėti. Šeimos gydytojui kojų tinimas signalizuoja apie vieno ar kito organo funkcijos susilpnėjimą. Tokios ligos, kaip širdies funkcijos silpnumas, ar nepakankamumas, inkstų funkcijos sutrikimas, onkologiniai susirgimai lemia kojų tinimą, kuris yra gydomas gydant pagrindinį susirgimą. Svarbu paminėti, jei patinimas laikosi pastoviai, ypač progresuoja vakare, yra lydimas odos niežulio, raumenų mešlungio, odos patamsėjimų (ypač ties čiurna), būtina kuo greičiau kreiptis pas savo šeimos gydytoją, ar kraujagyslių chirurgą papildomam ištyrimui.

Viena dažniausių patologijų kojų tinimui – venų vožtuvų įgimtas ar įgytas nepakankamumas. Venų vožtuveliai giliosiose ir paviršinėse kojų venose tarnauja lyg „kopečios“, kuriomis kraujas iš pėdų „lipa“ į širdį. Žmogui einant, raumenys kojose suspaudžia venas ir kraujas pliūpteli į viršų. Kai vožtuvėliai funkcionuoja nepriekaištingai, šis pliūpsnis nebegrižta žemyn, bet kai vožtuvėliai neveikia – kraujas teka atgal ir tokiu būdu lemia kojų tinimą, sunkumą, venų sienelių išsiplėtimą, kapiliarų rašto odoje pagausėjimą. Paprastai pasakius, kraujas užsistovi kojose, ypač žemiausiose vietose- pėdose ir blauzdose. Šių sričių patinimas ypatingai progresuoja, labiau pasireiškia vakarais, būna asimetrinis. Tokiais atvejais labai svarbu kreiptis pas kraujagyslių chirurgą detaliam ištyrimui.

Šiuo metu kojų kraujotakos ištyrimui pirmiausia naudojamas ultragarsinis aparatas, dar vadinamas dvigubo skenavimo ultragarsiniu aparatu, kuriuo nustatoma ne tik kraujagyslių struktūra, vožtuvų būklė, bet ir kraujo tėkmės savybės. Tyrimas užtrunka iki pusės valandos ir yra visiškai neskausmingas. Po šio tyrimo kraujagyslių chirurgas nustato kojų tinimo, venų varikozės, opų blauzdoje, odos patamsėjimo, mešlungių priežastis ir rekomenduoja efektyvų gydymą.

Daugelis žmonių yra girdėję apie limfodrenažines procedūras. Kas tai per gydymo metodas? Limfodrenažinis gydymo metodas yra taikomas pacientams su pažengusia kojų audinių edema, kuri neatslūgsta taikant tausojantį režimą, ar kompresinę terapiją. Tokie patinimai vargina pacientus sergančius dramblialige, toli pažengus kojų veninės kraujotakos nepakankamumui. Pastaruoju atveju procedūra dažnai taikoma prieš operacinį gydymą, ar prieš parenkant atitinkamą kompresinį gaminį tolimesniam efektingam nešiojimui. Limfodrenažinis aparatas tiesiog padeda sumažinti kojų apimtį ir susikaupusių edemą sukėlusių skysčių audiniuose kiekį, skatina šio skysčio pasišalinimą iš organizmo. Tai atliekama užmaunant ant kojų specialias manžetes ir jose naudojant kintantį slėgį. Taikomos kelios ar net keliolika procedūrų norimam efektui pasiekti.

Reikia paminėti, kad ši procedūra duoda laikiną efektą, tad po limfodrenažo kurso labai svarbu pacientą detaliai išsitirti ir šalinti tinimą sukėlusias priežastis.

Kuo pavojingas kojų tinimas? Pavojingas tuom, kad laikui bėgant,  priežastys sukeliančios kojų tinimą, gali sukelti negrįžtamus pakitimus tai lėmusiuose organuose ir gydymas tampa daug sudėtingesnis, ar ne toks efektyvus, kaip pradžioje. Kraujagyslių chirurgas laiku išgydęs, ar koregavęs veninės kraujotakos nepakankamumą kojose, neleis susidaryti odos opoms, progresuoti venų varikozei, užkirs kelią vystytis giliūjų venų trombozėms ir kartu pašalins kojų tinimą.

Šeimos gydytojas pakoreguos širdies, ar inkstų funkciją, paskirs papildomus medikamentus, kas neleis išsivystyti negrižtamiems šiu organų funkcijos sutrikimams. Atliks papildomus laboratorinius tyrimus sveikatos bendrai būklei įvertinti.

Kojų tinimas, tai simptomas, kai reikia susirūpinti ne tik kojų, bet viso organizmo sveikatos būkle ir atidėlioti vizito pas gydytoją – tikrai neverta!

 

Telefonas susisiekti su gydytoju : 8 686 77 609 (skambinti I-V 15:00-18:00)

www.venugydymas.lt