Koks yra ultravioletinių spindulių poveikis?

Koks yra ultravioletinių spindulių poveikis?

           Oda yra žmogaus organas, kuris pirmiausia pajunta saulės spindulius. Odos įdegis yra apsauginė organizmo reakcija į saulės spindulių poveikį.Ultravioletiniai saulės spinduliai yra skirstomi į tris tipus: UVA, UVB ir UVC, iš kurių pavojingi du pirmieji. Daugiau nei 90 proc.

    UVB spindulių sulaiko epidermis (išorinis odos sluoksnis). Deja, daugiau nei 90 proc. nemelanominio odos vėžio atvejų ir sukelia šių spindulių poveikis. Tai viena dažniausių piktybinio naviko formų, kuri negydant yra mirtina. UVA spinduliai, pasiekiantys odą, į organizmą patenka giliau: 20 proc. šių spindulių patenka iki dermos (tikrosios odos). Be teigiamo šių spindulių poveikio (UVB spinduliai skatina vitamino D, kuris būtinas, kad kalcis susigertų į kaulus, sintezę), saulė gali ir labai stipriai pakenkti. Nematomas saulės poveikis atsiranda tada, kai pernelyg stiprūs UV spinduliai ilgą laiką veikia odos ląsteles, taip sukeldami ląstelių pokyčius ir silpnindami imunitetą, ko pasekoje atsiranda paraudimai ar nudegimai. Toks nematomas saulės poveikis gali paliesti visus odos tipus: tiek tamsią ar labai tamsią odą, tiek šviesią, netoleruojančią saulės odą.

  Ultravioletinių spindulių poveikis priklauso nuo daugelio veiksnių. Nors tokie rizikos veiksniai kaip rasė, amžius ir šeimos anamnezė melanomą sąlygoja labiau negu nudegimas saulėje, saulės spinduliavimas yra vienintelis veiksnys, kurio galime išvengti. Saulės spindulių poveikis vaikystėje turi itin didelę įtaką susirgti melanoma, todėl saugotis tiesioginių saulės spindulių poveikio būtina nuo pat kūdikystės. Paskaičiuota, kad saulės spinduliavimo vengimas nemelanominio vėžio riziką galėtų sumažinti net 80 proc.

  Norėdami pamatyti, kokį poveikį saulė per daugelį metų padarė Jūsų odai – palyginkite išorinę dilbio pusę su vidine šlaunies puse.

KIEK LAIKO FIZIŠKAI SVEIKAM ŽMOGUI GALIMA PRALEISTI SAULĖJE?

  Pavojingiausias metų laikas lepintis saulės spinduliais yra nuo ankstyvo pavasario iki pat rugpjūčio vidurio. Tuo metu saulės spinduliai yra patys intensyviausi.

  Nekarštą vasaros dieną rekomenduojama būti saulėje, kai ji nėra aktyvi ir „pikta“. Geriausias laikas – iki 10 – 11 val. ryto ir po 14 valandos. Karštą vasaros dieną specialistai pataria nesilepini saulės spinduliais nuo 10 iki 14 valandos, geriausia tą laiką praleisti mirguliuojančiame pavėsyje.

  Rekomenduojamas buvimo kaitrioje saulėje laikas pirmomis dienomis neturėtų viršyti 15 – 30 min.

  Svarbu, koks odos tipas būdingas saulės veikiamam žmogui ir kiek laiko jis praleidžia saulėje. Tai, kas įprasta tamsiaodžiui dykumų gyventojui, kuris nuo gimimo gyvena 40 ir daugiau laipsnių C temperatūros aplinkoje, gali būti pražūtinga šviesiaodžiui rusvaplaukiui šiauriečiui.

Atminkite! Smėlis, sniegas, betonas ir vanduo gali atspindėti net iki 85 proc. saulės spindulių, taip padidindamas spinduliavimą! 

www.vvsb.lt Vilniaus visuomenės sveikatos biuras