Kūdikių ir vaikų odos priežiūros ypatumai

Kūdikių ir vaikų odos priežiūros ypatumai

  Prisiminkime odos anatomiją ir fiziologiją. Žmogaus oda susideda iš dviejų sluoksnių – epidermio ir dermos (tikrosios odos). 

Epidermis – išorinis odos sluoksnis, susidedantis iš raginio ir bazinio sluoksnio (raginį sluoksnį sudaro nuolat besilupančios negyvos ląstelės, o baziniame gaminasi naujos ląstelės). Po epidermiu esanti derma – tai purus jungiamasis audinys, kuriame yra prakaito ir riebalinės liaukos bei plaukų šaknys. 

Oda atlieka kelias funkcijas – apsauginę (saugo nuo neigiamų išorinių poveikių), šalinamąją (su prakaitu iš organizmo pašalina medžiagų apykaitos produktus), termoreguliacijos (organizmas prisitaiko prie aplinkos temperatūros), kvėpuojamąją (oras į organizmą patenka ne tik pro plaučius, bet ir pro odos kraujagyslių sieneles vyksta dujų apykaita), juntamąją (odoje yra lietimo, temperatūros ir skausmo receptoriai) ir sintezės (odoje gaminasi vitaminas D, pigmentas melaninas, apsaugantis žmogų nuo ultravioletinių spindulių veikimo). 

Visos išvardytos odos savybės yra universalios, būdingos ir vaikams, ir suaugusiems. 

Naujagimių oda turi keletą ypatybių, dėl kurių mažas žmogelis yra neapsaugotas. Todėl tėvai turėtų žinoti, kaip tinkamai ją prižiūrėti. Naujagimio raginis sluoksnis yra labai plonas – 3–4 ląstelių. Kaip tik šis sluoksnis atlieka apsauginę funkciją, todėl naujagimio oda yra lengvai pažeidžiama. 

Plona oda neužtikrina pakankamos termoreguliacijos, todėl naujagimiai labai greitai perkaista ar atvėsta. Naujagimio odoje yra gausus kapiliarų tinklas. Ši savybė lemia greitesnį infekcijos plitimą ir apsauginė funkcija yra silpnesnė negu suaugusiojo. Kita vertus, gausus kapiliarų tinklas užtikrina spartesnę dujų apykaitą ( kūdikis beveik „kvėpuoja oda“), ir ši funkcija yra daug kartų intensyvesnė negu suaugusiojo. 

Vaiko odoje yra gausu vandens (naujagimio odoje yra 80–90 proc., o suaugusio – 65–67 proc. vandens). Plona oda aukštesnėje aplinkos temperatūroje greitai praranda drėgmę ir tampa sausa. Be to, kūdikio odoje nedaug melanino, todėl oda neapsaugota nuo ultravioletinių spindulių poveikio. 

 Oda, kaip ir bet kuri organizmo sistema, auga, bręsta ir tvirtėja. Paprastai daugelis kūdikių odos negalavimų augant sumažėja ar visai dingsta. Tačiau, jei nuo pat pirmųjų dienų mažylio odelė nebus prižiūrima, negalavimai gali išlikti ilgesnį laiką ir kankinti daug metų.   Taip pat vaikučių odelė turi mažai riebalinių liaukų, todėl greitai džiūsta ir yra silpnai apsaugota nuo ultravioletinių spindulių poveikio. Suaugusio žmogaus oda padeda reguliuoti kūno temperatūrą, tačiau kūdikių ne visuomet gerai atlieka šią funkciją. Nereikėtų pamiršti dar vienos odos funkcijos – skysčių balanso palaikymo. Vaikai labai greitai netenka skysčių, todėl jų odelė sausėja ir raukšlėjasi. Druskos iš žmogaus organizmo taip pat išsiskiria pro odą su prakaitu. Tačiau mažų vaikų prakaito liaukos dar nėra iki galo išsivysčiusios, jie mažiau prakaituoja, todėl ir druskos į išorę išskiriamos prasčiau. 

Vaikų oda, kaip ir suaugusiųjų, iš aplinkos absorbuoja įvairias medžiagas, taip pat gydomąsias bei toksines. Todėl, tepant kūdikio odą įvairiais tepalais ir kremais, to nereikėtų pamiršti. Visų pirma reikėtų žinoti, kokias priemones reikia rinktis ir kaip jas tinkamai naudoti. 

Dažniausi kūdikių odos pažeidimo požymiai – tai išsausėjimas, niežulys, pleiskanojimas, odos uždegimai, infekcijos. Aišku, šiuos negalavimus gali sukelti ir netinkama mityba, bet svarbų vaidmenį vaidina kasdienė odos priežiūra. 

Verta prisiminti, kad geriausias kūdikio odelės švaros garantas – švelnus muilas ir vanduo. Naudokite natūralias prausimosi priemones, jos bekvapės ir neutralaus pH. Tai galėtų būti paprastas vaikiškas muilas su specialiaisiais riebalais, lanolinu. 

Jei esate tam tikroje vietoje, kur nėra sąlygų kūdikio nuprausti, galite naudoti drėgnas servetėles, kurių sudėtyje būtų natūralaus alavijo, ožrožės, kas suteikia malonų drėkinamąjį pojūtį bei ramina odą. 

Visuomet stenkitės rinktis tik natūralias priežiūros priemones, nes jas naudojant yra mažiausia odos sudirginimo tikimybė. Kaip ir suaugusių, vaikučių odelė gali skirtis, vienų labiau linkusi išsausėti, rausti, kitų šusti ir t.t., todėl prieš pasirinkdami odos priežiūros priemones jūs (nes jūs daugiausiai laiko praleidžiate su mažyliu ir žinote, kaip į įvairias aplinkos sąlygas reaguoja jo oda) turite įvertinti savo vaiko odos tipą. Jei ji be priekaištų, nėra jokių pažeidimo ar alergijos židinių, galite pirkti specialiai vaikams pagal amžių gaminamas kūno priežiūros priemones, jų galite rasti vaistinėse, prekybos centruose. Rekomenduojama odos priežiūrai naudoti bekvapes, bespalves priemones, nes kvapą ir spalvą jiems suteikia cheminės medžiagos, kurios kelia alergiją ir dirgina odą. Žinoma, būtina atkreipti dėmesį, ar nepasibaigęs galiojimo laikas, ar nepažeista pakuotė. Taip pat būtų naudinga pasidomėti, kokios produkto sudedamosios dalys, kaip jos veikia odą. Pavyzdžiui, jei vaiko odelė linkusi šusti, renkantis tepalą, kurio sudėtyje yra ramunėlių ekstraktas, – jis mažins odos uždegimą, sudirgimą. O kai tepalo sudėtyje yra migdolų aliejus ir cinko oksidas, migdolų aliejus maitina odą, palaiko jos drėgmės balansą, o cinko oksidas sugeria drėgmę ir veikia antiseptiškai.
Svarbu ir tai, kad produktai būtų patikrinti dermatologų, nes vaiko odos alergiją gali sukelti net ir visai „nekalti“ augalai, pavyzdžiui, medetka. Medikai nepataria naudoti daug įvairių kremų vienu metu ar dažnai juos keisti. Tačiau, jeigu pastebėjote, kad patepus kremu odelė paraudo ar atsirado alergijos požymių, priemones reiktų pakeisti. 

Vaikelio, kurio oda sausa, nereikėtų dažnai maudyti. Nesijaudinkite dėl reto maudymo, juk mažas vaikas per daug neišsipurvina, nesuprakaituoja. Todėl, nors ir rečiau prausiama, oda puikiai kvėpuoja ir atlieka visas savo funkcijas. Net ir esant normalaus tipo odelei galima į vandenį įlašinti truputį specialaus aliejuko – jis vandens paviršių padengs plona plėvele, kuri, baigus maudyti, liks ant vaikučio kūno, jį maitins ir saugos odą nuo sausėjimo. Vonelėje su aliejumi maudyti reiktų 1-3 kartus per savaitę, 10-15 minučių, nenaudojant muilo ir šampūno. Jei nenaudojate aliejaus, po maudynių vaiko odelę sausai nušluostykite ir visą kūnelį patepkite kūdikiams skirtu kremu. 

Jei ant kūdikio galvelės tik reti trumpi plaukučiai, geriau plaukite juos vaikišku muilu. O, jei jūsų mažylio plaukai purūs, tankūs, galima naudoti ir šampūnus. Jie suteiks plaukams žvilgesio, pašalins statinį plaukų įelektrinimą. Rekomenduojama rinktis specialiai vaikams sukurtus šampūnus, puikiai tinka tie, kurių sudėtyje yra ramunėlių ir kviečių baltymų. Jeigu jūsų mažylio oda linkusi jautriai reaguoti į įvairias kūno priežiūros priemones, tuomet maudynėms ir plaukučiams plauti geriau rinkitės vaikišką muilą.  

Paruošta pagal spaudą.

www.vaikupoliklinika.lt