Kūno ir odos higiena

Kūno ir odos higiena

 

Oda ne tik pats didžiausias, bet ir nuolat besikeičiantis bei reguliariai atsinaujinantis žmogaus organas. Oda saugo organizmą nuo mechaninių pažeidimų ir kitų aplinkos veiksnių poveikio, padeda reguliuoti kūno temperatūrą, išskiria vandenį, yra susijusi su imunine sistema. Ant odos nuolat patenka teršalų iš aplinkos, kaupiasi prakaito ir riebalų liaukų sekretas. Ant rankų odos gali susikaupti ne tik nešvarumų, bet ir infekcinių ligų sukėlėjų. Be to, pasaulio chemijos pramonė pagamina galybę įvairių produktų, turinčių mus saugoti, tausoti ir gražinti, bet ar visi jie nekenksmingi mūsų odai?

Muilų, dantų pastų, burnos skalavimo skysčių, dezodorantų, intymios higienos priemonių, kosmetinių servetėlių sudėtyje dažnai būna antibakterinių medžiagų, kurios sąlygoja atsparumo kai kuriems vaistams (antibiotikams) didėjimą, o tai silpnina žmogaus imuninę sistemą.

Lūpų dažuose, kvepaluose, dezodorantuose, nagų lakuose, plaukų ir kūno priežiūros priemonėse dažnai naudojami ftalatai, kurie yra kenksmingi kepenims, trikdo medžiagų apykaitą, didina riziką susirgti astma, pažeidžia imuninę sistemą.

Pačią didžiausią dalį kosmetikos gaminiuose naudojamų kvapiųjų medžiagų sudaro sintetinės medžiagos, pagamintos iš naftos. Ypač pavojingi yra muskuso junginiai. Tokios medžiagos gali pažeisti nervų sistemą kepenis, inkstus, gali iššaukti vėžinius susirgimus.

Daugumoje kosmetikos gaminių naudojami konservantai – parabenai. Parabenai per odą gali lengvai prasiskverbti į organizmą, kur, veikdami panašiai kaip estrogenai, sukelia ardomąjį poveikį endokrininei sistemai, gali sukelti alergiją.

Pagrindinės kūno priežiūros priemonės: muilas, kempinė, odą saugančios priemonės.

Muilas – nuo seniausių laikų žinomas pagrindinis higienos garantas. Geriausiai mūsų odai tinka neutralios reakcijos (pH-5,5) muilas, nes jis tausoja neutralią rūgščios reakcijos odos dangą. Jei oda yra riebi, spuoguota, tinka įvairūs muilai, nes reikia pašalinti didesnius odos riebalų kiekius, bet patartina rinktis ne šarminius. Ne labai senai prekyboje atsirado muilai, skirti intymiai higienai – jie dar švelniau veikiantys ir mažiau dirginantys. Kokį naudoti muilą – skystą ar kietą, neturi esminės reikšmės, svarbu pritaikyti jį savo odos tipui. Reikėtų nepamiršti, jog naudojant kietą muilą, reikia jį laikyti sausai ir visada švarų, nes kitaip jis praras savo higieninę funkciją, o kartais taps ir pavojingas, nes kaupsis mikroorganizmai ir lengvai persiduos kitiems šeimos nariams. Senesnio amžiaus žmonės dar ir dabar dažnai asmens higienai naudoja ūkinį muilą – tai labai klaidingas įsitikinimas, nes jo šarmų kiekis yra labai didelis, todėl tinka tik skalbimui. Patartina naudoti muilą, pagamintą iš natūralių medžiagų, turintį mažai kvapiųjų medžiagų ir dažų, todėl tokie muilai ypač tinka vaikams ir alergiškiems žmonėms. Prausimuisi galima naudoti ir dušo žele – skystą muilą, kurio sudėtyje yra įvairių komponentų drėkinančių, maitinančių odą. Šių prausimosi priemonių reakcija paprastai atitinka optimalią (pH-5,5), o odai švelnumo įspūdį suteikia sudėtyje esančios įvairūs komponentai.

Kempinės atlieka odos valymo ir grūdinimo funkciją. Todėl jas rinktis reikia itin atidžiai. Dabar populiariausios sintetinės kempinės, bet ir jų yra įvairaus grubumo. Žmonėms, kurie dirba nešvarioje aplinkoje, tiesiog reikalinga grubesnė kempinė. Geriausia ir nekenksmingiausia naudoti natūralių pluoštų kempines, tada nebus pavojaus atsirasti odos mikrotraumoms, alerginėms reakcijoms. Labai svarbu po kiekvieno prausimosi kempines išdžiovinti, nes jose susikaupę mikroorganizmai gali pakenkti odai.

Odą saugančios priemonės. Losjonai, pieneliai kūnui – tai priemonės, atstatančios odos drėgmės balansą, neleidžiantys jai sausėti. Jų sudėtyje yra riebalų, ir vitaminų, kitų biologiškai aktyvių medžiagų. Kiekvienas žmogus turi prisitaikyti sau tinkančią kosmetikos priemonę, kad nesukeltų nepageidaujamų reakcijų. Kiekvieną priemonę įsigijus, pravartu būtų išbandyti ant vidinio žasto paviršiaus – jei ji jums netinka, pamatysite paraudimą, pateptą vietą pradės niežėti. Tada geriausia šios priemonės atsisakyti. Kremus reikia rinktis pagal savo odos tipą. Beveik visų kremų pagrindinė sudedamoji dalis riebalai (glicerinas ir kiti), riebaluose tirpūs vitaminai E ir A, pantenolis, subalansuotas tam tikrų rūgščių kiekis ir t.t. Į kai kurių kremų sudėtį įeina dezinfekuojančios medžiagos, šios priemonės skirtos problemiškai spuoguotai odai. Kai oda yra sausa ir jautri, kremą naudoti tiesiog būtina. Tokia oda ypač pažeidžiama, todėl be pagalbinių priemonių neapsieisite. Kadangi vyrai nuolatos skutasi, jų oda ypač pažeidžiama. Jei oda yra sausa, patartina naudoti neturinčias alkoholių priemones po skutimosi ir kiek įmanoma saugesnius skutimosi peiliukus. Kad skutimasis būtų malonesnis, galima naudoti putas, skutimosi žele ar kremą – jie švelniau veikia veido odą nei paprastas tualetinis muilas.

Rankų priežiūrai patartina naudoti švelnius ir kuo iš natūralesnių komponentų pagamintus rankų kremus, kuriuose yra glicerino. Dirbant darbą, susijusį su nešvarumais, galima naudoti apsauginius kremus. Kojoms irgi yra gaminami specialūs kremai, į kurių sudėtį įeina minkštinančios odą, ją maitinančios ir antiseptinės medžiagos. Ypač kruopšti turėtų būti linkusi gausiai prakaituoti kojų priežiūra.

Dar viena problemiška mūsų kūno dalis yra lūpos. Lūpų oda ypač jautriai reaguoja į vėjo, saulės, karščio ar šalčio poveikį. Ji gali sausėti, pleiskanoti, suskeldėti, kraujuoti. Lūpų odos pažeidimui įtakos turi karštas maistas, žalingi įpročiai, dantų būklė. Neretai lūpas pažeidžia herpes virusų infekcija, kurią savo šeimos ir draugų ratui galite lengvai padovanoti bučiuodamiesi, per rankšluosčius ir t.t. Lūpas turėtumėte saugoti nuo saulės spindulių, nenaudoti pasenusios kosmetikos, naudotis tik savo rankšluosčiu ir turėti tik savo higieninį lūpų pieštuką.

Plaukų priežiūra priklauso nuo plaukų tipo. Pagal galvos odos išskiriamų riebalų kiekį jie skirstomi į riebius, normalius ir sausus. Svarbiausi plaukų priežiūros aspektai yra plovimas ir šukavimas. Trinkti galvą reikia priklausomai nuo plaukų tipo, riebius plaukus dažniau, o sausus rečiau. Pagal plaukų tipą reikėtų išsirinkti ir tinkamas priemones – šampūną ir kondicionierių. Bent kartą per savaitę patartina naudoti ir plaukų kaukę. Galvą trinkti rekomenduojama minkštu maždaug kūno temperatūros vandeniu, kad nebūtų nei per karštas, nei per šaltas. Ištrinkę plaukus nusausinkite juos rankšluosčiu, tačiau netrinkite jų, o tik nuspauskite vandenį ir palikite plaukus džiūti. Šukuoti plaukus reikia atsargiai, nepešant. Šukavimas yra puikus masažas tiek plaukams, tiek galvos odai, tai itin stiprina plaukų šaknis. Didžiausias plaukų priešas yra džiovintuvas. Naudokite jį tik kai jo ypatingai reikia, o kitais atvejais leiskite plaukams išdžiūti natūraliai. Plaukus alina ir plaukų tiesintuvas bei plaukų žnyplės, naudokite šiuos prietaisus tik esant kokiai nors ypatingai progai. Ne pirmo būtinumo prekė turėtų būti plaukų putos, žele, lakai. Jie alina plaukus, dažnai sukelia alergines reakcijas.

 

Informaciją parengė Šakių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras