Kuprinė yra neatsiejamas kiekvieno mokinio atributas. Draugiška kuprinė – kokia ji?

Kuprinė yra neatsiejamas kiekvieno mokinio atributas. Draugiška kuprinė – kokia ji?

    

      Kuprinė yra neatsiejamas kiekvieno mokinio atributas. Ne vieno pradinių klasių mokinuko kuprinėje galima rasti praktiškai visko: pamokų knygos, pasakų knygutės, sąsiuviniai, pieštukai, akvarelė, žaislai ir kitos „būtinos“ priemonės, o kur dar maišas su sportine apranga. 
     Netaisyklingas kuprinės nešimas ir kuprinės svorio nekontroliavimas turi įtakos formuojantis netaisyklingai laikysenai. Ryškiausi stuburo pakitimai vyksta jaunesniame mokykliniame amžiuje (7-10 metų) – toliau auga ir kaulėja skeletas, tačiau stuburas tebėra ne visai sukaulėjęs, lankstus, taigi Lietuvoje egzistuoja „sunkios mokyklinės kuprinės“ problema. Kitose šalyse problema jau seniai sprendžiama, pvz. Prancūzijoje mokiniai namų darbus atlieka mokykloje po pamokų. Taigi visos knygos, sąsiuviniai ir kitos mokyklinės priemonės paliekamos mokykloje, taip nuimant svorį nuo vaiko pečių.

     Remiantis Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) rekomendacijomis, optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. mokinio kūno masės. Neretai pasitaiko, kad mokinių kuprinių svoris viršija rekomenduojamą normą, ko pasekoje sukeliamos laikysenos ydos. Geriausias problemos sprendimo būdas – sumažinti vadovėlių bei kitų mokyklinių priemonių kiekį. Deja, tai praktiškai neįgyvendinama. Ką tokiu atveju daryti? Visų pirma reikėtų pasirūpinti tinkama kuprine:·                                

Tuščia kuprinė turi sverti:
pradinių klasių mokiniams – ne daugiau kaip 700 g,
vyresniųjų klasių mokiniams – ne daugiau kaip 1000 g. 

Mokyklinė kuprinė  turėtų būti su dviem reguliuojamo ilgio plačiais paminkštintais diržais.

      Per sunki, netinkamai nešiojama kuprinė – dažniausia nugaros skausmo priežastis mokinių tarpe. Mokslininkai perspėja, kad kasdien nešiojant nepritaikytą kuprinę, laikui bėgant gali atsirasti rimtų sveikatos sutrikimų. Taigi, Vilniaus visuomenės sveikatos biuras siūlo keletą paprastų patarimų:

  • ·      Kuprinės dydis turi būti pritaikytas vaiko  ūgiui;
  • ·      Rinkitės mokyklinę kuprinę, turinčią du reguliuojamo ilgio plačius paminkštintus diržus;
  • ·      Visada užsidėkite diržus ant abiejų pečių;
  • ·      Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens;
  • ·      Sunkiausius daiktus dėkite į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros;
  •  ·     Tvarkingai sudėkite daiktus, kad jie neslidinėtų po kuprinės vidų;
  • ·      Kasdien peržiūrėkite kuprinės turinį ir susidėkite tik tai dienai reikalingus daiktus;

Norėdamas užsidėti kuprinę pritūpk ir vienu mostu uždėk ją ant vieno peties, o tik po to ant kito.

    Kasmetinė mokinių profilaktinių sveikatos patikrinimų statistika rodo, kad skeleto raumenų sutrikimai (netaisyklinga laikysena) yra vieni iš dažniausiai diagnozuojamų mokinių sveikatos sutrikimų. O šią problemą išspręsti galima tik bendradarbiaujant su tėvais bei mokytojais, ieškant galimų sprendimo būdų. Todėl Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras rugsėjo 19-23 d. organizuoja kuprinių svėrimo akcija „Draugiška kuprinė“. Šio akcijos tikslas – atkreipti mokinių  (I- IV klasių) ir jų tėvelių dėmesį į mokyklinės kuprinės svorį, turinį, bei galimą sunkios kuprinės poveikį vaiko sveikatai.

www.vvsb.lt