Lavinkime savo atmintį

Lavinkime savo atmintį

    Kartais mums labai norisi kuo daugiau įsiminti, kuo ilgiau išlaikyti atmintyje įvairius dalykus – malonias akimirkas, pasakojimus, svarbias datas, sukauptas žinias, tačiau kartais tai padaryti labai sunkiai pavyksta. Kaip bebūtų, dauguma žmonių nėra patenkinti savo atmintimi. Darbe niekas neliepia mokytis atmintinai eilėraščių kaip, kad mokykloje, todėl gera atmintis liko nebe tokia svarbi, kaip, kad anksčiau. Dažniausiai darbuotojai neprisimena savo dienotvarkės, o tam skiria užrašų knygelę ar lipnius lapelius su darbų priminimais. Tad kaip lavinti savo atmintį ir lengviau įsiminti naują informaciją?

   Daugumai žmonių sunku įsidemėti kitų žmonių veidus ar vardus. Kaip atsiminti šiuos dalykus yra tik atminties technikos reikalas t.y. norint atsiminti veidą, reikia paanalizuoti kito žmogaus veido bruožus tuo metu kai jį sutinkate arba kuomet jis yra jums pristatomas. Geriausia rasti kokią neįprastą žmogaus savybę – ausis, kaktos sritį, antakius, akis, nosį, plaukus, burną, sudėjimą ir pnš. Norint atsiminti vardą, patariama sukurti asociaciją tarp dviejų charakteristikų – veido ir asmens vardo jūsų galvoje. Asociacija gali būti sąsaja su kitu žmogumi turinčiu tokį pat vardą. Dar vienas būdas kaip atsiminti žmogaus vardą – paprašyti jo pakartoti savo vardą. Bendraujant, patariama nuolat kartoti jo vardą (tik ne per daug). Jeigu vardas neįprastas, jums negirdėtas, paprašykite paaiškinti vardo kilmę ar ką jis reiškia. Kuomet jau išsiskiriate su žmogumi, mintyse pakartokite keletą kartų jo vardą, nes nuolat kartojant atmintis vis stiprėja.

   Informacijos „kalimas“ – populiarus mokymosi metodas, tačiau mažiausiai efektyvus. Jeigu pabandytumėte susikaupti ir suprasti apie ką mokotės – įsiminti bus daug lengviau. Tokiu atveju įsigilinkite į tai, ką skaitote, išsikelkite sau klausimus, susijusius su tekstu, pabandykite atrasti atsakymus, ir net nepastebėsite, kaip viską įsimenate. Prieš mokantis rekomenduojama pasidaryti informacijos konspektą – atsiminti tai, kas yra svarbiausia ir atmesti tai, kas ne taip svarbu, nes juk lengviau atsiminti tai, kas prasminga. Žodžius įsiminti daug paprasčiau nei netvarkingai išrikiuotų raidžių eilę, sakinius – lengviau nei padrikus žodžius, o įsiminti mintis – lengviausia.

   Siekiant susikurti gerai atminčiai reikalingas asociacijas, patariama panaudoti visus savo pojūčius: dalykui, kurį turite įsiminti galima priskirti ne tik vaizdą, bet ir garsą ar skonį. Įrodyta, jog prisiminimus labai gerai sužadina kvapas. Taip pat galimybę atsiminti didina ir paprastų simbolių naudojimas, ir priešingai – absurdiški ir keisti vaizdiniai. Sudėtingai sąvokai priskirkite paprastą. O juokingi vaizdiniai savaime įsimenami ryškiau, todėl humoras – svarbus faktorius atminties lavinime. Be to, tyla ir ramybė padės jums lengviau susikaupti ir įsidemėti norimus dalykus. Tačiau sunkiau įsiminsite jeigu skubate, nerimaujate, išgyvenate stresą, esate išsiblaškęs, pavargęs, jus veikia stiprios emocijos, vaistai, liga ir t.t.

  Atmintis svarbi ne tik profesiniame, bet ir asmeniniame gyvenime Juk atmintį galima lavinti, tuomet senstant ji ne blogėja, o atvirkščiai – gerėja.