Lazdynai – vertinga vaistinė žaliava

Lazdynai – vertinga vaistinė žaliava

Lazdynai žinomi ir auginami kelis tūkstančius metų. Kai kuriose lietuvių sakmėse lazdynas laikomas šventu. Lazdynas gali augti apie 90 metų. Riešutuose gausu vitaminų bei mineralinių medžiagų – kalio, kalcio, magnio, fosforo ir geležies bei mikroelementų – vario, fosforo, seleno, mangano, cinko, fluoro, A, E ir B grupės vitaminų, augalinio lecitino, aminorūgščių, polinesočiųjų riebalų rūgščių.

Liaudies medicinoje naudojama paprastųjų lazdynų žievė, lapai, žirginiai ir riešutai.

Lazdynų riešutai gerina atmintį, didina energiją, darbingumą, mažina riebalų kiekį kraujyje, saugo nuo širdies ir kraujagyslių ligų, yra labai maistingi. Šie riešutai, kaip baltymų šaltinis įeina į daugumą vegetarų dietų. Lazdynų riešutai, užkerta kelią aterosklerozei, valo organizmą, stabdo puvimo procesus žarnyne, stiprina organizmo imunitetą.

Gydomosiomis savybėmis ypač garsėja paprastojo lazdyno lapai. Liaudies medicinoje jų nuoviras geriamas sutrikus virškinimo traktui ir sergant kepenų ligomis. Džiovintų lapų antpilas padeda nuo geltligės, gydant prostatos adenomą, varikozinį venų išsiplėtimą. Lapų preparatais gydoma anemija, avitaminozė, vaikų rachitas. Lapų nuoviras padeda nuo plaukų slinkimo bei pleiskanų.

Riešutų aliejus vartojamas epilepsijos gydymui, kirmėlėms iš žarnyno valyti. Riešutus su medumi patartina vartoti sergantiems reumatu, mažakraujyste, o trintus vandenyje arba mišinyje su kitų augalų vaisiais – bronchitu, karštlige, inkstų akmenlige, impotencija, taip pat – kūdikius maitinančioms motinoms. Lazdyno riešutų aliejumi tepama sausa ir šiurkšti oda, tinka naudoti įtrinimams į galvos odą tam, kad mažiau slinktų plaukai. Aliejumi, sumaišytu su kiaušinių baltymu, gydomi nudegimai.

Pavasarį nuluptos žievės ir vaisių gvildo milteliais arba nuoviru gydomas kolitas. Be to, toks nuoviras mažina karščiavimą, stabdo kraujosrūvas iš smulkiųjų kapiliarų. Jis vartojamas ir nuo dizenterijos, be to, šiuo tirpalu gydomos trofinės žaizdos.

Lazdyno žievės pleistrai dedami ant vočių. Sausai destiliuojant medienos pjuvenas gaunamas rusvas skystis. Jo kompresais gydoma egzema, žvynelinė, nervinės kilmės bėrimai, streptokokinis odos uždegimas, grybelinės odos ir nagų ligos.

Trintų riešutų mišiniu su medumi gydomi odos nudegimai.

Tinkamiausias lapų skynimo laikas – vasaros pradžia. Džiovinami paskleisti pastogėse arba po tentais. Surištos į šluoteles šakelės  kabinamos pastogėse viršūnėmis žemyn. Lapuose yra 7.7 -11.6 proc. Rauginių medžiagų, eterinių aliejų, alkaloidų, karotino, askorbo rūgšties, flavonoidų, antocianų. Vaisių gvilde yra iki 15 proc. taninų.

Lazdyno žievė lupama pavasarį, lapams dar neišsiskleidus. Nulupta žievė pjaustoma dviem statmenomis kryptimis ir džiovinama kaip ir riešutai arba lapai. Žievėje yra 0.2 proc. Betulino, 2.5 – 10.8 proc. taninų, eterinio aliejaus, mineralinių medžiagų.

 

Parengta pagal E. Vyliaus Navio knygą ,,Lazdynai“

girnos.lt