Liepžiedžių arbata

Liepžiedžių arbata

 

 

 Liepa (Tilia cordata Mill) – tai mažalapis arba didžialapis, daugiametis iki 30 m aukščio medis. Lapai širdiški, tamsiai žali, pliki, su ilgais lapkočiais. Žiedai šviesiai geltoni, kvapūs, sukrauti po 5-15 į pusiauskėtiškus žiedynus, su ilgais žiedkočiais, kurie suaugę į vieną bendrą žiedkotį. Kiekvienas žiedynas turi ilgą, pliką, žalsvai gelsvą skristuką, kuriuo prinokę vaisiai gali nuskristi toliau nuo  medžio. Liepos žydi birželio-liepos mėn. Vaisius  –  rutulio  formos  riešutėlis. 

    Liepa  pražysta  apyktiksliai 20-ais savo gyvenimo metais. Gyvena 500-600 metų. Tai medingas, dekoratyvus ir vaistinis medis.Lietuvoje labiausiai paplitusi mažalapė liepa. Auga  miškuose, pakelėse, sodybose, parkuose. Vaistams renkami  mažalapės ir plačialapės liepų žiedai.Liepų  žiedynai  renkami  antrojoje  birželio  pusėje  ar  liepos pradžioje. Vaistams vartojami išsiskleidę žiedai, neišsivystę žiedai ir nesunokę vaisiai – riešutėliai. Džiovinama pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje ar džiovykloje, ne  aukštesnėje kaip 35 ºC temperatūroje. Išdžiūvusių žiedų kvapas silpnas, malonus, skonis saldokas.Žieduose  yra  eterinio  aliejaus,  polisacharidų,  flavanoidų,  fenolkarboninių  rūgščių, vitamino C.

   Liepos žiedų arbata, užpilai, nuoviras pasižymi raminančiu, šlapimą varančiu, prakaitavimą skatinančiu, karščiavimą mažinančiu, atsikosėjimą gerinančiu, antibakteriniu ir priešuždegiminiu poveikiu. Liepų žiedų nuoviras ir užpilas minkština, slopina uždegimą, todėl jais galima skalauti gerklę sergant angina. Verdama liepų žievė išskiria daug gleivių ir vartojama nudegimams gydyti. Milteliai, gauti sutrynus išdžiūvusius lapus, stabdo nosies kraujavimą.

   Liepžiedžių gydomosios arbatos  vartojamos sergant viršutinių kvėpavimo takų ligomis, bronchitu,  gripu, burnos ertmei skalauti esant gleivinės uždegimams, anginai, stomatitui. 

  • Jaunystės eliksyras – šaukštelį džiovintų susmulkintų  liepžiedžių užplikyti 200 ml verdančio   vandens, palaikyti 20  min., nukošti ir gerti po stiklinę per dieną. Po  mėnesio  išsilygina  veido  oda,  sumažėja  raukšlių,  veido  oda atsigauna ir pradeda spindėti.
  • Nuo  skrandžio rūgštingumo – užplikyta ir atvėsinta  liepžiedžių arbata  sumaišyta  su  medumi  sumažins  rūgštingumą,  o  karšta  – padidins.
  • Kraujospūdžiui mažinti – krapų sėklas užplikyti su  liepžiedžiais lygiomis dalimis ir gerti po stiklinę per dieną. Sumažins spaudimą, nes iš inkstų latakų pašalins smėlį ir mažus akmenukus. Gerti mėnesį.Prieš tai būtina pasitarti su gydytoju ir ištirti inkstus, ar nėra susikaupusių didelių akmenukų.
  • Nemiga – lygiomis   dalimis sumaišyti juodųjų serbentų lapų, liepžiedžių ir ramunėlių.  Vieną arbatinį šaukštelį mišinio užplikyti 200 ml verdančio  vandens, palaikyti 20 min.   Iškošus ger- ti  prieš miegą. Po savaitės nemiga praeina, po dviejų – apie ją pamiršite. Nemigai  nepraėjus, kreipkitės į gydytoją.