Linų sėmenų stebuklas

Linų sėmenų stebuklas

Linų sėmenų stebuklas.  Lietuvių liaudies dainose apdainuotas mėlynžiedis augalas, protėvių vertinamas  ir branginamas, ir šiandien nepaprastai svarbus mūsų kasdienybėje. Lotyniškas lino pavadinimas “Linum usitatissimum” reiškia—pats naudingiausias. Vieni labiau vertina jo pluoštines savybes, kitiems rūpi jo maistinės, tiksliau gydomosios savybės.                           

Lino sėklos, kurios dar vadinamos sėmenimis, yra plokščios, ovalo formos, truputį didesnės už sezamo sėklas. Linų sėmenys yra traškūs, malonaus riešutų skonio, o jų spalva gali būti skirtinga—nuo rausvai rudos iki šviesiai gelsvos. Linų sėmenys laikomi nepakeičiamu polinesočiųjų riebalų rūgščių, vitaminų, fosfolipidų, fitosterolių, antioksidantų, mineralinių bei biologiškai aktyvių medžiagų šaltiniu, turinčiu neabejotinos reikšmės žmogaus sveikatai. Linų sėmenys vartojami nuo širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo sistemos, sąnarių, odos bei kitų ligų, tačiau taip pat savo galią jie atskleidžia gydant vidurių užkietėjimą.

  Iš linų sėmenų spaudžiamas liaudies ir tradicinėje medicinoje plačiai naudojamas sėmenų aliejus, unikalus savo chemine sudėtimi: jame yra iki 50 % omega-3 (lonoleno) bei apie 20 % omega-6 (linolo) polinesočiųjų riebalų rūgščių, apie 20 % oleino (mononesočiosios) rūgšties ir tik apie 10 % palmitino bei stearino (sočiųjų) riebalų rūgščių.     

Šis aliejus naudingas tiems, kurie nori normalizuoti cholesterolio apykaitą organizme, patiria nuolatinę nervinę įtampą ar jaudulį, net vaikams, ypač norint nuslopinti jų hiperaktyvumą. Sėmenų aliejus puiki aterosklerozės profilaktinė ir gydomoji priemonė.

Mokslininkų teigimu, linų sėmenų aliejuje esančios omega–3 riebiosios rūgštys gerina kalcio absorbciją, greitina sąnarių traumų gijimą, padeda sušvelninti ūmius ir lėtinius sąnarių skausmus, malšinti uždegimą bei tinimą. Linų sėmenų aliejų ypač patartina vartoti patyrus sąnarių traumas (raiščių, sausgyslių patempimai), taip pat sergant reumatoidiniu artritu, osteoartroze.

Linų sėmenų aliejus sušvelnina opų sukeltus skausmus, neleidžia joms plėstis, ramina virškinimo traktą, aktyvina žarnyno peristaltiką, o didesni kiekiai aliejaus (50 – 100 mL) gali būti vartojami kaip vidurius laisvinanti priemonė. Linų sėmenyse ypač gausu gleivinančių medžiagų, kurios mažina skrandžio rūgštingumą bei skatina gynybinius (apsauginius) skrandžio procesus. Šios medžiagos, mokslininkų ir gydytojų nuomone, natūraliai stiprina plaučių audinį, patvaria plėvele padengia kvėpavimo sistemos gleivines, ramina kvėpavimo takus, slopina uždegimą, palengvina atsikosėjimą. Linų sėmenys ypač naudingi esant astmai, plaučių uždegimui, chroniškam bronchitui, tuberkuliozei.

Šis stebuklingas, visiems naudingas aliejus skatina  susikaupusių riebalų sudeginimą, todėl reikalingas gydant nutukimą. Linų sėmenyse esančios augalinės skaidulos didina maisto tūrį, sukelia sotumo pojūtį ir slopina apetitą.

Aliejus tinka ir silpniems plaukams stiprinti bei skatinti plaukų augimą. Gydytojai teigia, kad  veikdamas raminančiai ir priešuždegimiškai sėmenų aliejus padeda įveikti odos paraudimus ir niežtėjimą egzemos, žvynelinės ar rožės atvejais. Aliejumi tepant nudegiminius randus ar saulės nudegintą odą ji žymiai greičiau atsinaujina.

Linų sėmenys naudingi sprendžiant ir vyrų, ir moterų sveikatos problemas: lignanai (augalinės kilmės hormonai) padeda sureguliuoti menstruacijų ciklą, sumažinti karščio antplūdžius menopauzės metu, sumažina krūtų ligų riziką; omega–3 polinesočiosios rūgštys mažina prostatos padidėjimo ir uždegimo tikimybę.

Tik imk, žmogau, ir naudokis visagalės gamtos turtais bei lobiais! Išradingai  stiprink savo  ir  kitų sveikatą, nenaikindamas to stebuklingo ir neišsenkamo natūralių vaistų šaltinio