Makšties kandidozė (pienligė) – makšties infekcija

Makšties kandidozė (pienligė) – makšties infekcija

Makšties kandidozė (pienligė) – makšties infekcija, kurią sukelia tam tikros rūšies   grybeliai. Bakterinė vaginozė (BV) – išorinių lyties organų ir makšties infekcija, kurią  sukelia bakterijos. Kandidozė ir bakterinė vaginozė kartais vadinama vienu žodžiu –   vaginitu.

Kandidozė ir BV – labai dažnos, bet neužkrečiamos ligos. Šių ligų priežastis – imuninės sistemos nusilpimas, makšties mikrofloros pusiausvyros sutrikimas. Makšties mikroflora – tai daugybė mikroorganizmų. Didžiąją dalį sudaro laktobacilos, tačiau makštyje būna ir kitų rūšių bakterijų. Organizmas ir bakterijos gyvena draugiškai. Organizmas aprūpina bakterijas maistu, šiluma ir drėgme, o bakterijos saugo organizmą nuo pavojingų mikroorganizmų: konkuruoja su jais dėl maisto, sukuria rūgščią, nepalankia aplinką ir t.t.. Makšties mikrofloros pusiausvyrą gali pažeisti įvairūs veiksniai: hormonai (estrogenai), ligos (diabetas), vaistų vartojimas (antibiotikai), kontraceptinės priemonės (spermicidai), lytinis partneris (sperma gali sumažinti makšties terpės rūgštingumą), higienos priemonės (šarminiai muilai, įklotai) ir kiti.  Dažnai ligos priežastis būna neaiški ir jos tiesiog neįmanoma išvengti, todėl nesivaržykite, drąsiai kreipkitės į gydytoją. Gydytojas paskirs gydymą ir nereikės kęsti nemalonių ligos simptomų.

Kandidoziniam vaginitui (pienligei) ir bakterinei vaginozei būdingi keli požymiai:

 • Pasikeitęs makšties išskyrų kiekis, kvapas ir pobūdis;
 • Išorinių lyties organų niežulys, perštėjimas ar deginimas, taip pat tarpvietės paraudimas ar patinimas;
 • Skausmas lytinių santykių metu;
 • Skausmingas šlapinimasis;

Makšties išskyrų pokytis – gana svarbus požymis, todėl reikėtų žinoti, kokios yra normalios išskyros.

Normalios išskyros. Paprastai išskyrų būna nedaug (bet tai labai individualu; iki 5 ml per dieną). Jos būna baltos, bekvapės, neprilipusios prie gleivinės. Fiziologiškai išskyrų pagausėja per ovuliaciją ir lytinių santykių metu.

Išskyros susirgus vaginitu. Susirgus vaginitu išskyrų paprastai pagausėja, pakinta jų pobūdis (jos tampa panašios i varškę – sergant kandidoze, pilkos ir vientisos – sergant bakterine vaginoze), gali atsirasti nemalonus kvapas, jos paprastai prilipę prie makšties gleivinės. Vaginitas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių. Jai pavyksta nustatyti galimą priežastį, reikėtų vengti vaginitą sukėlusių sąlygų.

Apranga. Riziką susirgti didina nelaidūs orui ir sulaikantys drėgmę drabužiai: aptemptos kelnės, sintetinis apatinis trikotažas, korsetai.

Medikamentai. Ligos atsiradimą gali paskatinti antibiotikai, geriamieji kontraceptikai, turintys didelę estrogeno dozę, kai kurie kiti vaistai.

Nėštumas. Nėštumo metu susilpnėja moters imunitetas, be to, padidėja gliukozės kiekis organizme – tai sudaro geresnes sąlygas grybeliui augti ir daugintis.

Higienos priemonės. Šarminiai muilai, dezodorantai, higieniniai įklotai, dažnas makšties plovimas, chloruotas baseino vanduo taip pat gali būti vaginito priežastimi.

Ligos. Cukrinis diabetas, kai kurie skydliaukės funkcijų sutrikimai didina šio susirgimo galimybę.

Kiti veiksniai. Infekcijos riziką padidina intrauterinė spiralė. Ligą gali paskatinti oraliniai ir analiniai lytiniai santykiai, kartais ir prezervatyvų su spermicidais naudojimas. Manoma, kad įtakos turi ir varginančios kelionės, nuolatiniai stresai, antsvoris, vitaminų bei mikroelementų stoka, nereguliarūs lytiniai santykiai ir t.t., nors pakankamų įrodymų kol kas nėra surinkta.  Liga atsinaujina beveik pusei kandidoze sirgusių moterų. Besikartojanti liga labai vargina, sukelia neigiamas nuotaikas, sutrikdo kasdienę veiklą, gali sukelti seksualinio gyvenimo sutrikimų – skausmą per sueitį. Ligos pasikartojimą gali lemti daugybė veiksnių, kurie sutrikdo makšties mikrofloros balansą, silpnina imuninės sistemos veiklą.

 

Jeigu norite sumažinti ligos tikimybę, laikykitės šių patarimų.

Patarimai jums

 • Kasdien būtinai nusiplaukite intymias vietas (tik išorę). Išorinius lyties organus būtinai plaukite prieš ir po lytinių santykių. Makšties neplaukite. Tai gali sutrikdyti normalų makšties mikroorganizmų balansą ir būti infekcijos priežastimi. Dėl tinkamų higienos priemonių pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
 • Nenaudokite paprasto muilo, dezodorantų ar kitų kvapiųjų intymios higienos priemonių.
 • Šluostykite genitalijų sritį (nusipraususios, po dušo ar vonios) tik iš priekio išeinamosios angos link – neleisite galimai infekcijai patekti iš išangės į makštį.
 • Mūvėkite medvilnines kelnaites, jeigu įmanoma ir pėdkelnes su medvilne. Venkite sintetikos, aptemtų kelnių, odinių drabužių, nes jie neleidžia odai kvėpuoti, skatina prakaitavimą.
 • Kelnaites keiskite kasdien, lyginkite jas karštu lygintuvu.
 • Nesėdėkite nuogos ant suolo pirtyje arba ant paplūdimio smėlio – pasitieskite rankšluostį.
 • Atsiminkite, kad  ligos priežastimi gali būti oraliniai ar analiniai lytiniai santykiai. Venkite lytinių partnerių kaitos.
 • Jeigu susirgusi peršalimo liga (angina, bronchitu, pneumonija ar kt.) vartojate antibiotikus, nepamirškite pasikonsultuoti su gydytoju. Galbūt reikia profilaktiškai vartoti vaistus nuo grybelio.
 • Stenkitės, kad jūsų kasdienėje veikloje būtų kuo mažiau stresų.
 • Reguliariai lankykitės pas savo ginekologą (rekomenduojama bent du kartus per metus). Laikykitės gydytojos rekomendacijų.

 

ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija             http://www.demetra.lt

Kauno g.6-1, Vilnius 

Tel.: +370 5 233 2533

 

Mob.: +370 68 710 655