Melo kojos trumpos :)

Melo kojos trumpos :)

 

Visi esame susidūrę su melu. Netgi H. K. Anderson parašė pasaką apie karalių, kuris šventai tikėjo savo naujaisiais drabužiais, nors ištikrųjų jis buvo nuogas, tačiau visi miestelio gyventojai žavėjosi karaliaus nauju apdaru. Kodėl miestelėnai taip elgėsi? Galbūt norėdami įtikti karaliui, o gal tiesiog bijojo pasakyti tiesą? Bet ar visą tai atsitinka tik pasakose?

Lietuvių terminų žodynas žodį „meluoti“ aiškina kaip tyčia nesakyti neteisybės. Vaikai meluoja, norėdami apsaugoti save. Tik būdami maždaug ketverių metų, vaikai pradeda atskirti teisybę nuo melo, ima sąmoningai suvokti savo melą. Daugybę vaikų pasakodami sutirština spalvas, vis perdeda, kad jais žavėtųsi. Gana ilgai vaikai meluoja kitiems – sąmoningai įtikinėja kitus savo sugalvotomis istorijomis, kol patys jomis ir patiki. O suaugę melą skirsto į „baltą“ ir „juodą“. Visas melas skirtas tam, kad atneštų naudą. Suaugęs žmogus, kiekvieną dieną pameluoja bent po 2 kartus, dėl to nejausdamas kaltės. Tačiau nuolatinės melagystės rodo meilės, dėmėsio poreikį bei nepagarbą kitam žmogui. Tokiam žmogui trūksta pasitikėjimo savimi. Meluojantį žmogų nesunku atpažinti iš jo kūno kalbos, gestų, balso tembro, pastebimi odos pasikeitimai (veido paraudonavimas, susikūprinimas). Šio subtilaus „meno“ išmokstama, o ne gimstama jau mokant meluoti. Kai meluojama kitam, neprisipažįstant esant melui, dažnai prireikia kitos melagystės senajam melui pridengti, tada dar vienos, ir dar, ir dar… Kol galiausiai susipainiojama. Bet dažnas iš mūsų meluoja ir sau , kad pavyktų pabėgti nuo realybės. Tik būnant atviru sau, galima suvokti, jog meluojama pačiam gyvenimui – jame vaidinama ir imituojama. Toks savęs apgaudinėjimas galbūt ir padeda susidoroti su stresu bei sušvelninti realią gyvenimo tiesą, kaip kad skausmą malšinantys vaistai padeda mums pasijusti sveikesniems. Tyrimais įrodyta, kad daugiau kartų meluoja socialiai aktyvūs, apsukrūs, laisvai bendraujantys žmonės. Jie meluoja tik tada, kada yra įsitikinę, jog meluojant jie nebus prigauti. Be to, vyresnio amžiaus žmonės meluoja kur kas rečiau nei jaunesni, kadangi jie jaučia atsakomybę. 

Nors kalbėti tiesą kartais yra skausminga, bet meluoti, kai esi verčiamas tai daryti – dar skausmingiau. Tad, geriausia išeitis – būti sąžiningiems ir atviriems ne tik sau, bet ir kitiems; būkime nuoširdūs kaip tie vaikai, kurie dar nemoka pataikauti ir kuriems nerūpi apsukriai kilti prieš kitus melo laipteliais…