Mitai ir tikrovė apie organų donorystę

Mitai ir tikrovė apie organų donorystę

Mitai ir tikrovė apie organų donorystę

       Apie organų donorystę ir transplantaciją sklando daugybė mitų. Šiuos mitus išprovokuoja realybės nežinojimas ir baimė, o paaštrina žmonių šnekos – „mano draugo pažįstamam taip buvo“. Pamėginsime panagrinėti vieną iš mitų.

   Mitas – jei turėsiu donoro kortelę, manęs negydys.  Tikrovė. Šį mitą galima paneigti daugeliu teiginių ir faktų. Visų pirma – nuo 2000 metų, kai galima pasirašyti donoro kortelę, dar nė vienas donoro kortelės turėtojas netapo donoru. O donoro kortelę Lietuvoje jau turi virš 12000 žmonių.

    Neturiu tiek fantazijos, kad įsivaizduočiau, jog po avarijos atvežtą ligonį iš pradžių apieškotų, ar jis turi donoro kortelę, o jau po to spręstų, ar jį gydytų, ar mėgintų „nugalabyti“. Tai visiškas absurdas. Net jei ir tai neįtikina – donoro kortelės nešiotis nereikia, ir ji nėra juridinis do­kumentas. Tik po to, jei nepavyksta ligonio išgelbėti, ir yra nustatoma smegenų mirtis, reanimacijos gydytojai privalo pranešti Nacionaliniam transplantacijos biurui (NTB), kad yra potencialus donoras. Tuomet NTB darbuotojai tikrina, ar šis žmogus yra įtrauktas į donorų ir recipientų registrą, t.y. ar buvo pasirašęs sutikimą (ar nesutikimą) po savo mirties dovanoti organus transplantacijai. Jei žmogus buvo pareiškęs sutikimą (to dar nebuvo), jo artimieji informuojami apie velionio valią, jei nesutikimą – nutraukiamos visos su donoryste susijusios procedūros. Jei žmogaus registre nėra, prašoma artimųjų padovanoti mirusiojo organus transplantacijai.

   Smegenų mirties faktą kas 12 valandų turi patvirtinti 2 arba 3 gydytojų konsiliumai (bent po 3 gydytojus kiekviename konsiliume). Jeigu darytume prielaidą, kad kažkokiam turtuoliui reikia organo transplantacijos, ir jis yra pasiruošęs nusipirkti reikalingą organą, tai ar galima įsivaizduoti, kad gydytojai pradėtų ne gy­dyti, o žudyti? Kiek medikų reikėtų papirkti, jei transplantacijos procese dalyvauja iki 100 medici­nos darbuotojų? Ir kaip pataikyti, kad donoro organai tikrai tiktų konkrečiam asmeniui, nes tinkamą donorą galima parinkti vidutiniškai iš 600 žmonių. Ir apie 30% potencialių donorų organai yra netinkami.

   Tai vis dėlto – ar mus gydys, jei mes turėsime donoro kortelę? Asociacijos „Donorystė“ 2009 metais vykdytose organų donorystės populiarinimo akcijose buvo pasirašyta 817 donoro kortelių. Nuoširdus AČIŪ visiems, kurie pritarė, palaikė, padėjo. Prisidėk ir Tu, padėk populiarinti organų donorystę: – skirk 2% paramą Asociacijai „Donorystė“ (Formoje FR0512 nurodykite paramos gavėjo kodą 300148169, ASOCIACIJA„DONORYSTĖ“, M. KATKAUSG. 5A-6, VILNIUS); – padėk suorganizuoti donoro kortelių pasirašymo akciją savo kolektyve; – platink informaciją apie organų donorystę; – pats pasirašyk donoro kortelę.

 Ir maža Tavo pagalba gali kažkam išgelbėti gyvybę. Daugiau informacijos www.donoryste.eu Asociacija „Donorystė“

Prezidentas Arminas Bartkaitis