Žmogaus seilėse yra natūralių nuskausminamųjų

Žmogaus seilėse yra natūralių nuskausminamųjų

    Iš žmogaus seilių galima išskirti natūralios nuskausminamosios medžiagos, kurios poveikis yra iki 6 kartų stipresnis nei morfino, teigia mokslininkai. Šis junginys, pavadintas opiorfinu, gali tapti naujos natūralių nuskausminamųjų vaistų kartos pradininku. Tokie vaistai skausmą malšintų taip pat efektyviai kaip morfinas, bet nesukeltų priklausomybės ir kitų nepageidaujamų tradicinio vaisto nuo skausmo poveikių.
          Kai mokslininkai į žiurkių letenėles sušvirkštė skausmą sukeliančios medžiagos, 1 gramas opiorfino kilogramui kūno masės veikė taip pat efektyviai, kaip 3 gramai morfino. “Šios medžiagos skausmą slopinančios savybės yra tokios, kaip ir morfino. Bet mums reikia ištirti jos nepageidaujamus poveikius, nes tai nėra absoliučiai tik nuskausminanti medžiaga. Ji taip pat gali pasižymėti ir antidepresinėmis savybėmis“, – teigia tyrimui vadovavusi Catherine Rougeot, dirbanti Pastero institute (Prancūzija).
   C.Rougeot su kolegomis išsiaiškino, kad opiorfinas veikia stuburo smegenų nervų ląsteles ten apsaugodamas natūralius skausmą slopinančius opiatus, vadinamus enkefalinais, nuo natūraliai vykstančio jų sunaikinimo.  Opiorfino molekulė yra tokia paprasta, kad turėtų būti įmanoma jį sintetinti ir gaminti dideliais kiekiais, todėl nebus būtina šios medžiagos išskyrinėti iš seilių, aiškino C.Rougeot. Galima būtų bandyti kurti ir kitokius vaistus, kurie skatintų pacientų organizmus natūraliai gaminti daugiau opiorfino.

www.elibrary.lt