Moksleivio sveikatos paslaptis jo kambaryje

Moksleivio sveikatos paslaptis jo kambaryje

MOKSLEIVIO SVEIKATOS PASLAPTIS JO KAMBARYJE

Prasidėjus naujiems mokslo metams, vaikai patiria nemažai sunkumų. Reikia anksti keltis į mokyklą, aktyviai dalyvauti pamokose, atlikti visas namų užduotis. Žinoma, kol vaiko dienotvarkė po atostogų nusistovi, krūvis iš karto nėra didelis. Tačiau norint, kad vaikas galėtų produktyviai mokytis ir ilsėtis visus metus, reikia nepamiršti jo darbo ir poilsio vietos. Geriausiai tam tinka, o ir dažniausiai ta vieta būna namai. Mokyklos baldai ir jų išdėstymas yra griežtai reglamentuoti Lietuvos higienos normose, o namuose įrengtu vaiko kambariu turi rūpintis tėvai. Tad pateikiame rekomendacijas kaip įrengti vaiko darbo vietą, kad ji tausotų sveikatą.  

Moksleivio dirbtuvės

Svarbiausia moksleivio vieta namuose – jo darbo vieta, kurioje jis dirba ir mokosi. Ne kiekvienas galime pasiūlyti savo vaikui pilnai įrengtą atskirą kambarį. Vyresnio mokyklinio amžiaus vaikui tai gali būti ir paprastas valgomojo stalas ir kėdė. Jaunesniųjų klasių moksleiviams reikia pritaikyti jų darbo vietą. Stalas ir kėdė turėtų būti pritaikyti pagal vaiko ūgį.Vaikui tiesiai atsisėdus, stalo kraštas turi būti tokiame aukštyje, kad vaikas, atsirėmęs alkūnėmis į stalo paviršių, rodomuoju pirštu pasiektų išorinį akies kraštą, o jo pečiai nepakiltų. Geriausia vaikui išrinkti ergonomiškus baldus. Tai baldai, kurie „auga“ kartu su vaiku, t.y., stalo ir kėdės aukštį galima padidinti pagal vaiko ūgį. Jie labai patogūs šeimoje, kurioje auga keli skirtingo amžiaus vaikai. Tačiau būna ir taip, kad tokiems baldams šeima neturi lėšų. Kaip jau buvo minėta, tinkamas yra ir paprastas stalas. Tačiau kėdės sėdimąją dalį pagal moksleivio ūgį reikia paaukštinti. Kėdė turėtų būti aukštu atlošu, kad vaikas atsiloštų ir nesikūprintų. Geriausia, kai kėdės atlošas prisitaiko pagal fiziologinius vaiko stuburo linkius. Vaikams, kurių stuburas dar tik formuojasi siūloma rinktis stabilias kėdes, o ne biuro kėdes su ratukais. Jeigu kėdė vaikui per aukšta, tinkamas sprendimas – reikiamo aukščio atrama (ar paprasčiausia dėžutė) kojoms. Vaikui sėdint, jo kojos į žemę ar atramą turi remtis stačiu kampu.Pagal Europos standartus stalo išmatavimai turi būti 160×80 cm. Rekomenduojama turėti du stalus – vieną rašomąjį, kitą kompiuterio stalą, tačiau galima apsieiti ir su vienu paprastu rašomuoju stalu ir jį papildyti specialia įtaisoma lentynėle kompiuterio monitoriui ir klaviatūrai. Geriausia, kad ruošiant pamokas kompiuteris būtų išjungtas ir neblaškytų vaiko dėmesio. Didelį dėmesį reikia atkreipti ir į stalo paviršių. Stalas turi būti saugus: geriausia kad būtų apvalinti kampai, taip pat atsparus, lengvai valomas ir mažai šviesą atspindintis paviršius. Tinkamai pasirinktas rašomasis stalas vaiko namų darbų atlikimui nedeformuoja nugaros, netrukdo koncentruotis ir neleidžia per greitai pavargti. Tačiau net ir visus baldus pastačius pagal vaiko ūgį, jo taisyklinga laikysena formuosis tik atsižvelgiant į taisyklingą sėdėjimo pozą. Sėdint prie stalo nugara turi būti tiesi, kūno svoris tolygiai pasiskirstęs ant abiejų sėdmenų. Sėdėti reikia įtraukus pilvą, laisvai nuleidus pečius ir pakėlus galvą. Vaikui sėdint, jo pėdos turėtų tvirtai remtis į grindis, per alkūnes sulenktos rankos turi gulėti ant stalo lygiagrečiai grindims. Vaikas negali sėdėti ant kėdės, sukryžiavęs kojas arba vieną koją pakišęs po savimi, užsigulęs ant stalo ar pasirėmęs ant vienos rankos, nes pablogėja kojų kraujo apytaka, darosi sunkiau kvėpuoti, gali atsirasti laikysenos pakitimų.

Būtina pasirūpinti tinkama architektūra

Ne mažiau svarbi ir vieta, kur stovi vaiko darbo stalas. Anksčiau buvo manoma, jog dėl geriausio apšvietimo, tinkamiausia vieta stalui yra tiesiai priešais langą. Tačiau sėdint prie lango yra labai didelė tikimybė, jog triukšmas iš kiemo, ir vaizdas gali vaiką blaškyti. Rašomąjį stalą rekomenduojama statyti šonu prie lango taip, kad langas būtų sėdinčio vaiko kairėje, jei jis yra dešiniarankis, arba dešinėje, jei kairiarankis. Tokiu atveju pro langą sklindanti šviesa nemeta šešėlio nuo rašančiojo rankos ant sąsiuvinio ir vaikui kyla mažiau pagundų žvalgytis. Nereikia pamiršti, jog rudenėjant ir žiemos metu saulės būna mažai, net ir dieną šviesos iš lauko nepakanka. Todėl būtina pasirūpinti tinkamu kambario apšvietimu. Nuotolis tarp palangės ir rašomojo stalo turėtų būti ne mažesnis kaip 25 cm. Dalį šviesos iš lauko sugeria tankios užuolaidos ir augalai. Taigi jei vaiko darbo stalas stovi prie lango, nereikėtų palangės apkrauti gėlėmis. Neretai natūralaus apšvietimo nepakanka. Geriausia, kai yra bendras patalpos apšvietimas ir papildomas šviestuvas ant rašomojo stalo. Stalinės lempos šviesa neturi būti per daug ryški, labiausiai tinka 60-80 vatų lemputė. Prastas apšvietimas ar per ryškus kenkia vaiko regėjimui. Jei nusprendėte vaiko stalui vietą parinkti ne prie lango, svarbu pasirūpinti stipresniu apšvietimu, kad vaikui nestigtų šviesos ir nevargtų akys. Tačiau negalima įkurti vaiko darbo vietos ten, kur visiškai nėra langų ar patenka labai mažai saulės šviesos.

Poilsis – gerų darbo rezultatų garantas

Vienas iš svarbiausių dalykų, kad vaikas sistemingai ir gerai mokytųsi, yra ne tik jo darbo vieta ir mokymasis, bet ir poilsis. Periodiškai pradinukams kas 15-20 minučių, o vyresnių klasių moksleiviams kas 45 minutes patartina daryti pertraukėles. Gerai būtų, kad vaikas pakiltų nuo kėdės, pajudėtų, pasivaikščiotų po kambarį, pažiūrėtų pro langą, pasirąžytų, pamankštintų kaklą ir nugarą. Lengvas fizinis krūvis skatina kraujotaką organizme, tuo pačiu ir smegenyse. Po tokios pertraukėlės vaikas aktyviai, nauju žvilgsniu tęs savo darbus. Užtenka trupučio laisvos erdvės, kurioje galima atlikti keletą atsilenkimų, atsispaudimų ar pritūpimų, pasimankštinti ant gimnastikos kamuolio. Sakoma, kad svarbiausia informacija yra įsimenama miego metu. Kad vaiko miegas būtų kokybiškas, taip pat yra siūlomos tam tikros rekomendacijos.Vaiko lova turėtų atitikti jo ūgį, ne per maža. Čiužinys turėtų būti vidutinio kietumo. Ar čiužinys tinkamas galima patikrinti laisvai atsigulus ant jo ir pakišus ranką po juosmeniu. Jeigu ranką ištraukti labai sunku, vadinasi čiužinys yra per minkštas, jei ranka ištraukiama per daug lengvai – per kietas. Kambarį būtina išvėdinti, net jei lauke ir šalta. Išvėdintame kambaryje miegas visada geresnis. Geriausia miegoti visiškoje tyloje ir tamsoje. Tad, jei tame pačiame kambaryje stovi kompiuteris, televizorius ar kiti elektros prietaisai, nakčiai būtina juos išjungti, kad nebūtų pašalinių dirgiklių, trukdančių nusiraminti, o užtrauktos naktinės užuolaidos slopintų iš gatvės sklindančia šviesą.Labai gerai, jei įmanoma atskirti vaiko darbo vietą nuo poilsio, žaidimų ir miego vietos. Dauguma šeimų neturi galimybės įrengti atskiro kambario vaiko miegui, todėl tenka galvoti kaip atskirti vaiko darbo zoną nuo poilsio ir miego vietos. Tam geriausiai tinka stumdoma pertvara, medžiaginės žaliuzės, širma ar paprasčiausia knygų lentyna. Galiausiai, vaiko lovą ir žaislų dėžę užtenka pastatyti kitoje kambario pusėje. Šias dvi zonas rekomenduojama atskirti dėl to, kad vaikas ruošdamas pamokas nesiblaškytų žvilgčiodamas į žaislus, lengviau susikauptų, o atsigulęs miegoti, negalvotų apie mokyklinius rūpesčius.Sakoma, kad vaikai miegodami auga, sveiksta, tobulėja ir tampa protingesni. Pervargimas – viena iš prastos vaiko sveikatos ir netinkamo elgesio priežasčių. Jei vaikas hiperaktyvus, arba atvirkščiai, suglebęs, jam dažnai skauda galvą, yra pablyškęs, kaprizingas – jam trūksta miego. Prieš miegą vaikas neturėtų aktyviai žaisti, žiūrėti televizoriaus ar žaisti kompiuterinius žaidimus. Kiekvieną vakarą vaikas turėtų eiti miegoti tuo pačiu metu, ramus ir atsipalaidavęs, kasryt padaryti rytinę mankštą, ir taip pabudinti savo organizmą naujos dienos darbams. Taigi, jei norime, kad vaikai rytais pabustų žvalūs ir darbingi, sukurkime jiems sveikatą tausojančią aplinką!

www.vvsb.lt