Negydomos slogos pasekmė- sinusitas

Negydomos slogos pasekmė- sinusitas

         Atšalus orams, dažniau pučiantys šalti ir drėgni vėjai atneša ne tik žiemos pramogas, bet  ir rūpesčius, net vargus.  Tai  įvairios šaltojo sezono ligos. Vienas iš žinomų karvedžių yra pasakęs, kad norint įveikti priešą, reikia jį geriau pažinti, tada ir baimės bus mažiau. Šaltuoju metų laiku sloga neretai vargina tiek vaikus, tiek suaugusius. Sergant sloga patinsta ir parausta nosies gleivinė, iš nosies padidėja sekrecija. Tačiau sloga, net ir nenaudojant slogai skirtų vaistų, praeina maždaug per savaitę. Ūminei slogai užsitęsus, galima įtarti prisidėjusį sinusitą.
      Sinusitas – tai ūminis ar lėtinis prienosinių ančių (sinusų) uždegimas, kuris dažnai painiojamas su sloga. Ūminį sinusitą dažniausiai sukelia į viršutinius kvėpavimo takus patekę mikrobai. Negydomas jis gali komplikuotis ir sukelti pūlingą meningitą, smegenų ar smegenėlių pūlinį, voratinklinio smegenų dangalo uždegimą. Infekcijai iš ančių patekus į akiduobę, gali prasidėti regos nervo uždegimas ar akiduobės pūlinys, tada gali grėsti apakimas.
Sinusai – tai tarsi oro pripildytos pagalvės, iš vidaus padengtos gleivėta plėvele, kurių yra kauluose aplink nosį, akis ir skruostų srityje. Gleivių perteklių sinusai nusausina pro kanalą, vedantį į nosies ertmę. Dėl įvairių priežasčių (sergant sloga arba kilus alergijai) siauras kanalėlis gali užsikimšti, ir išsivystyti sinuso uždegimas.
       Sinusito simptomai: galvos skausmas, apsunkintas kvėpavimas, karščiavimas, kosulys,  nemalonus kvapas iš burnos,  nosies gleivinės patinimas, pūlių tekėjimas iš nosies, skausmas kaktoje, nosies šaknyje, akiduobėse.
      Ligos eiga.  Vienas iš pagrindinių simptomų yra pūlių tekėjimas iš nosies. Jei dėl paburkusios gleivinės susiaurėja ančių angos ar kanalai, kuriais ančiai atsiveria į nosies ertmę, kaupiasi pūliai. Tinsta kakta, skruostai, akių vokai. Tokiu atveju, pūliai iš nosies neteka, apžiūrint nosies landose pūlių nematyti. Jei sinusitas formuojasi žandiniame antyje, skauda skruostą,  patinsta veidas, gali ištinti apatinis vokas. Spaudžiant  skruostą jaučiamas  skausmas. Pažeistos akytkaulio celės, sinuso uždegimo metu skausmas jaučiamas nosies šaknyje ir vidinėse akiduobės sienelėse. Tinsta nosies šaknis ir abiejų vokų prienosinės šaknies dalys. Skausmas juntamas giliai akiduobėje ir pakaušyje. Sinusitui formuojantis kaktos ančiuose, patinsta kaktos oda virš antakio, gali ištinti viršutinis, apatinis vokas. Palenkus galvą, skausmas plinta į akį ir stipriau skauda kaktą. Skausmas ne visuomet yra pagrindinis sinusito požymis. Jei ligonis nejaučia skausmo, o sloga užsitęsė ir atsirado pūlingas, nemalonaus kvapo, gausus sekretas iš nosies, jau galima įtarti prasidėjusį sinusitą. Tinkamą sinusitų gydymą gali nustatyti tik gydytojas-otorinolaringologas.
     Gydymas. Pajutus pirmuosius ligos simptomus, būtina gerinti sinusų nutekėjimą, naudojant gleivinės paburkimą mažinančius vaistus, kurie praplečia sinusų angas ir kanalus. Gydymui naudojami gleivines sutraukiantys vaistai, priešuždegiminiai preparatai, lašai į nosį.
        Liaudies medicinos patarimai, susirgus sinusitu 

  • Suslogavus, gydytojai pataria,  į 1 litrą verdančio vandens įberti 2 kupinus šaukštus druskos ir pakvėpuoti garais. Šilti druskos prisotinti garai atpalaiduoja ir dezinfekuoja bronchus, lengvina kvėpavimą.
  • Sergant  sloga, į nosį patariama įlašinti nesūrų druskos tirpalą. Druskingo vandens dušas. Paimkite pilną drungno virinto vandens puoduką ir ištirpinkite jame žiupsnelį druskos ir tokį pat kiekį sodos. Įtraukite tirpalo tuo pat metu į abi šnerves – atsargiai, kad jo nepatektų į plaučius – ir išsišnypškite nosį. Pakartokite šią procedūrą kelis kartus.
  • Eteriniai aliejai. Tinkamiausi eukaliptų, mentolio, arbatmedžių ir pipirmėčių aliejai. Veiksmingas būdas užgulusiai nosiai gydyti – kvėpuoti karšto vandens, sumaišyto su dezinfekuojamaisiais eteriniais aliejais, garais, užsidengus rankšluosčiu.
  • Nosies masažas. Sinusai – tarsi mažos pagalvės, todėl juos spausdami galite padėti nusausinti gleives, kurios ir yra užgulimo priežastis.