Neleiskime vaikams tapti kuprotiems

Neleiskime vaikams tapti kuprotiems

 

 

 Stuburo deformacijos ir iškrypimai – dažna vaikų ir paauglių liga. Netaisyklinga (ydinga) laikysena nustatoma beveik kas antram vaikui, o skolioze serga apie vienas procentas visų mokyklinio amžiaus vaikų.

Šie pakitimai dažniausiai susiję su stuburo ir krūtinės ląstos augimo ypatumais. Stuburas greičiausiai auga ir lengviausiai pažeidžiamas apie 4-6 bei 12-14 mergaičių metus ir apie 6-8 bei 14-16 berniukų gyvenimo metus. Tada labai greitai auga kaulai, o raumenys ir raiščiai – lėčiau, todėl vaikams sunku ilgesnį laiką išlaikyti įtemptus raumenis.

Taisyklinga laikysena neįgimta, ji, kaip ir visi mūsų įgūdžiai bei įpročiai, formuojasi žmogui augant. Žmogaus grožio supratimas nuo neatmenamų laikų buvo siejamas su gražiomis kūno formomis, taisyklinga laikysena. Pastaroji turi svarbią reikšmę ne tik žmogaus išvaizdai, bet ir daro didelę įtaką jo vidaus organų veiklai, bendrai savijautai. Žmonių, kurių laikysena taisyklinga, vidaus organų padėtis krūtinės ląstoje ir pilvo ertmėje taip pat taisyklinga.

Ydingos laikysenos formavimosi priežastys

Blogi įpročiai. Ypač šiandienai aktuali kompiuterio problema, kur vaikas visą laisvalaikį praleidžia sėdėdamas prie kompiuterio. Vaikas gali kartais įprasti sėdėti susikūprinęs, perkreipęs pečius ir dubenį, pasilenkęs į vieną ar kitą pusę.

Taip pat pasitaiko, kad vaikai įpranta stovėti ant vienos kojos perkėlę kūno svorį, nešioja daiktus viena ranka ar žaidžia tokius žaidimus, kurie labiau lavina vieną ranką, pvz., stalo ar lauko tenisą ir kt.

Laikysenai ypač kenkia, kai prie stalo rašant ar skaitant sėdima netaisyklingai. Mokiniams, kurių laikysena sutrikusi, geriausiai klasėje sėdėti vidurinėje eilėje, kad nereiktų persikreipus skaityti, kas parašyta lentoje.

Netinkamos darbo ir poilsio sąlygos. Laikysenos sutrikimų priežastis gali būti per aukštas ar per žemas stalas, blogas apšvietimas, ilga statinė kūno padėtis, miegas minkštoje įdubusioje lovoje. Taip pat ydingos laikysenos priežastis gali būti nepakankamas fizinis aktyvumas. Mažai gryname ore būnančio, mažai bėgiojančio, žaidžiančio vaiko raumenys būna silpnai išsivystę ir nepajėgia išlaikyti kūno vertikalioje padėtyje. Dažniau iškrypsta mergaičių negu berniukų stuburas. Berniukai daugiau bėgioja, sportuoja, yra judresni už mergaites. Mergaitės mėgsta ramius vaidmeninius žaidimus, mažiau sportuoja, yra fiziškai silpnesnės.

Persirgtos ligos. Ydinga laikysena gali formuotis ir dėl dažno sergamumo. Jei vaikas dažnai serga, jis yra silpnesnis, mažai juda ir mažiau būna gryname ore. Paprastai tokių vaikų yra silpniau išsivystę kūno raumenys, ypač nugaros, pilvo, viršutinių ir apatinių galūnių.

Įgimtos stuburo deformacijos. Įgimtų stuburo iškrypimo atvejų diagnozuojama labai nedaug, palyginus su įgytomis deformacijomis. Sunku pastebėti kūdikio ydingą laikyseną, ji dažniausiai išryškėja ikimokyklinio ar jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikams.

Kaip pasitikrinti  laikyseną?

Laikysenos sutrikimus gali diagnozuoti tėvai ir pedagogai, atidžiai apžiūrėję nurengtą vaiką. Tirdami pastatykite vaiką nugara prieš save. Po to įvertinkite galvos padėtį. Jei laikysena netaisyklinga, galva bus truputį palenkta į šoną nuo vidurinės kūno ašies. Pečiai ir mentės bus ne viename lygyje.

Skoliozė

Neretai tėvai būna sukrėsti, kai gydytojas, apžiūrėjęs vaiką, pasako, kad jis serga skolioze. Skoliozė – tai stuburo išlinkimas į šoną. Stuburas iškrypsta, jei vaikas ilgai ir netaisyklingai sėdi mokyklos suole, kuprinę nešioja ant vieno peties ir t.t.

Ar išsivystys skoliozė priklauso nuo to, ar laiku bus koreguojama ydinga laikysena. Tačiau stuburo skoliozė atsiranda ne staiga, o vystosi iš lėto. Todėl būtina stebėti vaikų laikyseną ir nedelsiant koreguoti jei ji yra ydinga. Skoliozė – tai liga, kurią reikia ilgai kompleksiškai ir sistemingai gydyti.

Jei norime būti sveiki ir judrūs, išlikti ilgai darbingi, tuo rūpintis turime pradėti jau vaikystėje. Tėvai ir pedagogai turėtų nuolat stebėti vaikų laikyseną, kol stuburas ir kremzlės dar nesukaulėję, taigi lengvai pažeidžiami. Šis gyvenimo laikotarpis labai svarbus siekiant, kad ateityje žmogaus nevargintų nugaros skausmai.

 

                                                                                                                                     Parengė Kelmės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras