Nesaugūs lytiniai santykiai – dažna priežastis atlikti testą dėl ŽIV

Nesaugūs lytiniai santykiai – dažna priežastis atlikti testą dėl ŽIV

 

 

 

Lietuvoje anksti nustačius ŽIV virusą, žmogui suteikiama reikiama pagalba – gydytojo priežiūra, gydymas medikamentais, konsultacijos dėl tolimesnio gyvenimo būdo. ŽIV iš mirtinų ligų persikėlė į lėtinių ligų kategoriją. „Vasarą turime daugiau laiko pasirūpinti savo sveikata. Siūlome visiems atlikti nemokamą, vos minutę trunkantį testą dėl ŽIV“, – sako gydytoja Rūta Jarašūnienė.  

 

Aktyviausi dvidešimtmečiai

Nuo praeitų metų ŽIV/AIDS paveiktų moterų ir jų artimųjų asociacija „Demetra“ visus norinčius tiria dėl ŽIV. Greitasis testas yra patikimas, kai kuriose šalyse jis įtrauktas į būtinųjų, medicinos įstaigose atliekamų tyrimų sąrašus. Birželio mėnesį, visoje šalyje, žemo slenksčio kabinetuose ir gydymo įstaigose, atlikti 835 greitieji testai ŽIV nustatymui. Iš kraujo lašo atliekamu tyrimu pasinaudojo 572 vyrai ir 263 moterys. Keturiems asmenims ŽIV testų rezultatai buvo teigiami.Dažniausiai testo atlikimo priežastimi įvardinta tai, kad asmuo yra švirkščiamųjų narkotikų vartotojas (503 asmenys). Penktadalis atlikusių greitąjį testą (255 asmenys) savo apsisprendimu jį atlikti įvardijo nesaugius lytinius santykius.Testą atlikusių amžiaus analizė parodo, kad pusė dariusių testą buvo 21-30 m. amžiaus (259 vyrai, 143 moterys). Daugiau nei ketvirtadalis 31-40 m.Trims vyrams ir vienai moteriai testai buvo teigiami, jie gavo nukreipimus atlikti patvirtinamąjį tyrimą laboratorijoje.  

Vasara išlikime budrūs

„ŽIV virusas į žmogaus organizmą patenka per kraują ir lytiniu keliu. Štai kodėl svarbu kiekvienų lytinių santykių metu naudoti prezervatyvą. Pasaulinė sveikatos organizacija prezervatyvą pripažino patikimiausiu būdu apsisaugoti nuo ŽIV. Raginame visus ir vasaros, atostogų metų, kai esame linkę labiau atsipalaiduoti, nepamiršti apie lytinį saugumą. Prezervatyvas apsaugo ir nuo kitų lytiškai plintančių ligų, tad naudokite jį“, – ragina asociacijos „Demetra“ vadovė Svetlana Kulšis.Jei žmogaus imuninė sistema yra stipri, ji ilgus metus gali atsispirti ją puolančiam ŽIV virusui. Ilgiausias atsparumo periodas – dešimt metų. „Todėl visiems seksualiai aktyviems, turintiems ne vieną lytinį partnerį svarbu tikrintis dėl ŽIV. Nežinant, kad turite ŽIV ir nesisaugant, galima užkrėsti kitą žmogų. Tikrintis reikia ir dėl savęs – virusas, ilgus metus tūnantis organizme, daro neigiamą įtaką žmogaus sveikatai“, – sako gydytoja Rūta Jarašūnienė.     

Žalos mažinimo paslaugos

Birželio mėnesį ŽIV/AIDS paveiktų moterų ir jų artimųjų asociacijos „Demetra“ patalpose 202 asmenims suteiktos žalos mažinimo paslaugos. Visoje Lietuvoje 75 asmenys nukreipti gydymui, 42 konsultuoti sveikatos klausimais, suteiktos 835 konsultacijos dėl lytiškai plintančių ligų ir ŽIV, penki konsultuoti socialiniais klausimais.Greitaisiais testais dėl ŽIV pasitikrinę asmenys, esant teigiamam testo atsakymui, siunčiami patvirtinti diagnozę į laboratoriją. Demetra” bendradarbiauja su Centro poliklinika ir Nacionaline visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, tai suteikia galimybę į žalos mažinimo kabinetą užsukusiems asmenims suteikti visas reikiamas paslaugas: užregistruoti internetu į polikliniką, nukreipti žmogų tolimesniam tyrimui, taip pat suteikti psichologinę, socialinę ir kitas reikiamas konsultacijas.     

Asociacija „Demetra“

Lietuva, vykdant pasaulinį projektą „Testuokime milijoną“ (projekto koordinatorius AIDS HEALTHCARE FOUNDATION), pernai gavo 3000 INSTITM vienkartinių, greitųjų ŽIV testų. Lietuvoje testavimą koordinuoja asociacija „Demetra“. Testai atliekami nemokamai ir konfidencialiai, rezultatai matomi po minutės.Kraujo paėmimui naudojamas vienkartinis testo rinkinys (spiritinė servetėlė, automatinis lancetas, vienkartinė pipetė), vienkartinės pirštinės. Daiktai ir medžiagos, turėjusios sąlytį su žmogaus skysčiais, renkamos į specialų konteinerį, aštrių daiktų surinkimui yra specialus nepraduriamas konteineris, kitos medicininės atliekos renkamos į plastiko maišu išklotą šiukšliadėžę.ŽIV/AIDS paveiktų moterų ir jų artimųjų asociacija Demetra” vykdo keletą projektų, remiamų AIDS HEALTHCARE FOUNDATION. Demetra” prisijungusi prie tarptautinio projekto gavo 200 kg prezervatyvų, supakuotų su lubrikantais. Prezervatyvai buvo nemokamai dalinami akcijų metu ir šviečiamuosiuose asociacijos Demetra” renginiuose. Dabar juos gauna greitąjį testą dėl ŽIV atlikę asmenys.   

  Daugiau informacijos: ŽIV/AIDS paveiktų moterų ir jų artimųjų asociacija „Demetra“ Vadovė Svetlana Kulšis (8 5) 233 25 33 PR specialistė Daiva Ausėnaitė868 77 35 37 www.demetra.lt; info@demetra.lt