Otito priežastis gali būti sieros kamštis

Otito priežastis gali būti sieros kamštis

 

Ausis (lot. auris) – klausos ir pusiausvyros organas, susidedantis iš trijų dalių: išorinės, vidurinės ir vidinės ausies. Oro bangos pirmiausia patenka į išorinę ausį, kuri veikia kaip garso stiprintuvas. Toliau oro virpesiai pasiekia vidurinę ausį ir sužadina būgnelio virpėjimus. Išorinė ausis: ausies kaušelis – surenka garso bangas. Išorinė klausos landa – filtruoja orą. Būgnelis – skiria išorinę ausį nuo vidurinės. Vidurinė ausis : būgninė ertmė – joje yra klausomieji kauliukai, kurie sustiprina garso bangas.Trimitas (ausies vamzdis)– sulygina oro slėgį, nes jungia vidurinę ausį su nosiarykle . Vidinė ausis: prieangis – padeda jausti statinę pusiausvyrą. Pusratiniai kanalai – leidžia jausti dinaminę pusiausvyrą. Sraigė– perima slėgio bangas, generuoja nervinius impulsus.

 

Vidurinės ausies uždegimas susijęs su oro spaudimo padidėjimu ar skysčio susikaupimu vidurinėje ausyje. Vidurinė ausis ir nosies ertmė yra sujungti trumpu, siauru kanalu, vadinamuoju Eustachijaus vamzdžiu, kuris drenuoja vidurinę ausį. Ausies uždegimas yra sutrikusios ausies ventiliacijos liga. Nes įprastai ausies būgnelis turi būti ventiliuojamas iš abiejų pusių. Iš išorės per išorinę ausies landą ir iš vidaus per nosį. Jeigu ventiliacija sutrinka,  peršalimas ar alergija gali sukelti Eustachijaus vamzdžio paburkimą ir uždegimą,  kuris  perauga į vidurinės ausies uždegimą.  Dažniausiai ausų uždegimą sukelia:  sloga, gripas ir kitos virusinės kvėpavimo takų infekcijos (peršalimas);  vaikų infekcijos (tymai, skarlatina, raudonukė).

Ausų uždegimo simptomai yra karščiavimas, skausmas ausyje, ausies užgulimas ir klausos pablogėjimas. Kūdikiams bei mažiems vaikams būdingas neramumas, irzlumas. Šie simptomai dažniausiai pasireiškia kartu su peršalimo simptomais – sloga, kosuliu, gerklės uždegimu.

Kodėl otitu dažniau serga vaikai? Nosiaryklę ir ausies būgnelio ertmę jungia klausos vamzdis, vaikų jis yra trumpesnis ir platesnis nei suaugusiųjų. Todėl susirgus infekcija iš nosies lengvai patenka į ausį.

Otito priežastis gali būti sieros kamštis. Ausyje epitelio ląstelės auga nuo ausies būgnelio išorės link. Šis mechanizmas padeda ausiai išsivalyti savaime. Geltoną lipnią masę, vadinamąją ausų sierą, išskiria prakaito ir riebalinės liaukos. Šios išskyros apsaugo vidurinę ausį nuo dirginimo, šaižaus garso, dulkių (nešvarumai yra sulipdomi iš išstumiami lauk). Ši siera – tai ir apsauginis tepalas, dėl kurio klausos kanalas išlieka elastingas bei lankstus. Jeigu sieros nėra arba susilpnėjusi jos apsauginė funkcija, ant klausomosios landos patekę ligų sukėlėjai įsismagina: ausį pradeda niežėti, ji patinsta, parausta, o kartais net supūliuoja. Sieros spalva ir kietumas priklauso nuo landos patekusių nešvarumų, odos liaukučių funkcijos. Jei sieros yra sąlyginai nedaug, ji sudžiūsta ir pamažu pati ištrupa. Kai sieros susikaupia per daug, kamštis užkemša ausies landą ir sudaro palankią terpę daugintis mikroorganizmams ir vystytis uždegimui. Jei stengsitės sieros kamštį iškrapštyti, galite ne tik įstumti jį dar toliau, bet ir pažeisti ausies būgnelį arba sukelti ausies uždegimą. Šią problemą padės išspręsti ausų lašai „Otinum“, kurių komponentai tirpdo sieros kamščius. Palašinkite jų prieš sukietėjusių sieros kamščių šalinimo iš išorinės ausies landos,  keturias dienas po du kartus dienoje.

Liaudies medicinos patarimai ausies skausmui malšinti:

·         1 saują bruknių lapų užpilti 1 stikline verdančio vandens. 30-60 min. palaukti, perkošti. Gerti 2-3 kartus per dieną, prieš valgį ir po jo.

·         Skaudant ausiai rekomenduojama smulkiai sutarkuoti 100 gr. raudonųjų burokėlių, užpilti 200 gr. vandens, įdėti 1 valg. šaukštą medaus, uždengti ir pavirinti 15 min. Gautame nuovire pamirkyti vatos tamponą ir uždėti aplink skaudamą ausį.

·         1 valgomą šaukštą kadagio uogų užplikyti 1 stikline karšto vandens ir pavirti 5 min ant silpnos ugnies. Palaikyti 2 val., perkošti. Į abi ausis įkišti antpile sumirkytus ir nuspaustus vatos gumuliukus. Laikyti 20-30 min. Antpilas malšina skausmą ir gelbsti nuo uždegimo. http://lmedicina.dnp.lt