Pasaulinė hepatito diena

Pasaulinė hepatito diena

2012 m. liepos 28 d. paskelbta Pasauline hepatito diena. Tarptautinės sveikatos priežiūros įstaigos, susijungusios į Pasaulio hepatito aljansą (World Hepatitis Alliance, WHA), siekia atkreipti visuomenės dėmesį į hepatitų keliamą pavojų. Pasaulyje apytikriai vienas iš dvylikos žmonių (apie 500 milijonų) serga lėtiniu hepatitu B arba C. Nors Lietuvoje registruotų susirgimų B ir C hepatitais skaičius mažėja, tačiau išlieka didelė tikimybė, kad diagnozuoti ne visi atvejai.

Lietuvoje per pastaruosius penkerius metus sergamumas B hepatitu sumažėjo beveik perpus, ženkliai sumažėjo ir sergamumas C hepatitu – nuo 5,36 iki 1,3 atvejo 100 000 gyventojų. Nors šalyje fiksuojamas sergamumo hepatitais mažėjimas, tačiau, pasak sveikatos apsaugos viceministrės Noros Ribokienės, nerimą kelia tai, kad daliai užsikrėtusių žmonių liga nėra diagnozuota ir tyliai, be ryškių simptomų po truputį žudo žmogų.

„Deja, bet žmonės per mažai žino apie hepatitus, ne visada suvokia koks pavojingas yra medikų „tyliuoju žudiku“ vadinamas hepatitas C. Žinojimas ir dėmesys savo sveikatai bei aplinkai gali padėti išvengti šio klastingo susirgimo – tai primena ir šių metų Pasaulinės hepatito dienos tema „Jis žymiai arčiau, nei Jūs galvojate“. Ir arti esančios bėdos galima išvengti tvarkingai gyvenant, pačiam laikantis ir reikalaujant iš kitų griežtai laikytis  higienos taisyklių ir normų“, – sako viceministrė N. Ribokienė.

Pastaraisiais metais atrasti nauji vaistai, tiesiogiai veikiantys hepatito C virusą ir galintys padėti pasveikti daliai anksti diagnozuotų ligonių. Iš užsikrėtusiųjų hepatito virusu visiškai pasveiksta apie 45 proc. gydomų ligonių. Hepatito B ir C diagnostikai ir gydymui per metus Lietuvoje išleidžiama daugiau kaip 15 mln. litų.

Kaip pabrėžia Sveikatos apsaugos viceministrė, labai svarbu pačiam žmogui stengtis ir saugotis, kad virusas nepatektų į organizmą. „Sveikatos apsaugos ministerija ragina žmones pasitikrinti, ar jie nėra užsikrėtę hepatitu. Ligos pradžioje nebūna jokiu specifinių požymių ir gali atrodyti, kad niekas negresia, tačiau delsti neverta, nes klastinga liga gali smogti netikėtai ir skaudžiai“, – ragina N. Ribokienė.

 

Hepatitas C – lėtinė liga, kuri sukelia cirozę, atskirais atvejais gali sukelti ir kepenų vėžį, bei yra dažniausia kepenų transplantacijos priežastis. Į kraują patekęs hepatito C virusas nesukelia beveik jokių ligos simptomų, tačiau daug metų tyliai ardo žmogaus kepenis. Virusu užsikrėtęs žmogus 15-30 metų gali nejausti jokių simptomų. Kai kuriems ligoniams gali pasireikšti ligos požymiai: jaučiamas nuovargis, apetito stoka, pykinimas,  silpnumas, pilvo skausmas. Odos ir akių pageltimas, šlapimo patamsėjimas taip pat yra hepatito C požymiai.

Specialistai pataria kaip išvengti užsikrėtimo hepatito B ir hepatito C virusais:

• būtinas saugus lytinis elgesys (prezervatyvų naudojimas, vengti didelės lytinių partnerių kaitos,  atsitiktinių lytinių partnerių bei lytinių santykių su komercinio sekso darbuotojais);

• nevartoti švirkščiamųjų narkotikų;

• nesinaudoti galimai infekuoto kito žmogaus krauju ar kitomis organizmo išskyromis užterštomis asmeninės higienos priemonėmis (dantų šepetukai, skustuvai, peiliukai);

• saugus medicininių bei grožio paslaugų atlikimas (vienkartiniai instrumentai atliekant procedūras, dezinfekcija pagal galiojančias higienos normas);

Siekiant išvengti šios infekcijos išplitimo per kraują, teisės aktų nustatyta tvarka nemokamai atliekami kraujo bei organų donorų kraujo tyrimai ir dėl HCV sukėlėjų nustatymo.

Hepatito B infekcijos galima išvengti pasiskiepijus hepatito B vakcina. Skiepų nuo virusinio hepatito C nėra.

Labai svarbu kuo anksčiau nustayti užkrėstumą hepatito virusais ir pradėti gydymą, jis tuo efektyvesnis kuo anksčiau pradedamas. Lietuvoje kraujo donorų kraujas bei organai dėl hepatito C tiriami nuo 1993 metų, todėl asmenims, kuriems kraujo perpylimo procedūra ar organų transplantacija buvo atlikta iki 1993 metų bei asmenims, turėjusiems rizikos užsikrėsti, rekomenduojama (nors ir nejaučia ligai būdingų klinikinių simptomų) išsitirti dėl hepatito C viruso.

Jei žinote, kad esate užsikrėtęs hepatito C virusu, turėtumėte informuoti savo šeimos gydytoją, odontologą bei kitus specialistus, atliekančius įvairias intervencines procedūras.

Taip pat nedelsiant būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją (bendrosios praktikos, gydytoją infektologą ar gastroenterologą) pajutus silpnumą, pykinimą, esant vėmimui bei blogam apetitui, kartumui burnoje, dešiniosios pašonės bei sąnarių skausmui, patamsėjus šlapimui, pašviesėjus išmatoms.

 

SAM Ryšių su visuomene skyrius,

samrsv@sam.lt, www.sam.lt