Patarimai kepenų veiklai palaikyti

Patarimai kepenų veiklai palaikyti

Kepenys – stambiausia virškinimo liauka ir didžiausias vidaus organas, užimantis beveik visą ertmę po dešiniuoju šonkaulių lanku. Jos yra pagrindinė organizmo laboratorija, dalyvaujanti baltymų, riebalų, angliavandenių ir kitų medžiagų, pavyzdžiui, bilirubino, apykaitoje. Vaistai, alkoholis, ligos žaloja šį svarbų organą, todėl kepenų pažeidimo profilaktikai rekomenduojami hepatoprotektoriai.

 

·        Sveika gyvensena − sveika mityba ir aktyvi fizinė veikla. Kepenims būtina gauti daug medžiagų: ir baltymų, ir riebalų, ir angliavandenių. Joms kenkia itin griežtos dietos, badavimas, taip pat ir persivalgymas, aštrus, keptas ir riebus maistas. Racionaliausia valgyti 4–5 kartus per dieną. Toks mitybos režimas leidžia kepenims optimaliai darbuotis. Vegetariškas maistas kepenims labai tinka, tačiau vegetarai kartais pamiršta valgyti baltymingų produktų: riešutų, pupelių, žirnių ir kt. O baltymai kepenims labai svarbūs. Kasdien valgykite vaisių, daržovių, grūdų ir ankštinių patiekalų. Tinka neriebi žuvis arba mėsa. Iš pieno produktų rinkitės neriebų kefyrą, jogurtą, pieną, varškę. Tinka ir medus, kuris padeda atsikurti kepenų ląstelėms ir saugo jas nuo uždegimų.

·        Leiskite kepenims pailsėti. Tinkama dieta- svarbiausia priemonė, padedanti išvengti kepenų ligų. Ji būtina, kad kepenys normaliai veiktų ir būtų sudarytos sąlygos joms atsinaujinti. Todėl kartais leiskite kepenims pailsėti. Tam reikėtų visiškai atsisakyti gyvulinės kilmės riebalų ir valgyti daugiau  visaverčių baltymų bei vitaminų gausaus maisto (liesos varškės, daržovių ir vaisių). Organizmą stiprina ir kartu kepenims padeda ankstyvieji pavasariniai žalumynai, kuriuose gausu C ir kitų vitaminų. Labai naudingos kiaulpienių šaknys, pankoliai, šalavijai, smiltyniniai šlamučiai.

·        Išgeriamo alkoholio kiekio ribojimas. Alkoholis gali pakenkti kepenų ląstelėms ir jas sunaikinti. Žmonėms, sergantiems kepenų ligomis, net ir mažas alkoholio kiekis gali sukelti ligos paūmėjimą.

·        Vaistų vartojimo atsargumas. Kepenis gali žaloti per didelės vaistų dozės, netinkamai parinkti vaistai arba jų sąveika su kitais vaistiniais preparatais. Visais atvejais reikia vartoti mažiausią veiksmingą vaistų dozę, o prieš vartojant vaistus – pasitarti su gydytoju arba vaistininku ir įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį.

·        Toksinų vengimas. Didelis toksinų kiekis, gaunamas naudojant valymo priemones ir aerozolius, insekticidus ir chemikalus, taip pat – rūkant, gali pažeisti kepenų ląsteles.

·        Gydomoji gimnastika, sudaryta iš visiems žinomų specialių pratimų: „dviračio“ (atsigulkite iškelkite kojas į viršų ir minkite „dviratuką“), pritūpimų ir šuoliukų, ne tik padės kepenims išsivalyti, bet ir bus puikus masažas. Kepenims itin tinka vadinamoji „žvakė“.

 

Kepenų funkcijos:
→ dalyvauja virškinimo procese;
→ gamina ir išskiria tulžį;
→ dalyvauja medžiagų apykaitos ir kraujodaros procesuose;
→detoksikuoja;
→ saugo energijos išteklius, reikalingus raumenims ir smegenims