Pedikuliozė- utėlėtumas

Pedikuliozė- utėlėtumas

Pedikulioze, arba utėlėtumu, vadinamas užsikrėtimas utėlėmis. Įvairūs jų rūšys kamuoja beveik visus šiltakraujus gyvūnus, įskaitant ir žmones. Nors „pedikuliozė“ gali reikšti įvairių kūno dalių apsikrėtimą utėlėmis priklausomai nuo jų rūšies, šis žodis dažniausiai vartojamas omenyje turint galvines utėles.

Apie utėles

Pilnai suaugusi utėlė būna sezamo sėklos dydžio. Besimaitindama ji 1 – 8 kartus dienoje praduria odą su mažu adatą primenančiu maitinimosi organu ir išskiria seiles, kurios sukelia niežulį. Utėlės nemėgta šviesos, paprastai bando slėptis šešėliuose.

Galvinės utėlės (Pediculosis capitis) – žmonių ektoparazitai, visą gyvenimą praleidžiantys ant galvos odos ir mintantys tik žmonių krauju. Galvinės utėlės neperneša jokių ligų, kitaip negu kūno utėlės. Kūno utėlės (Pediculosis corporis, dar vadinama Pediculus humanus) gali platinti šiltinę. Kiaušinius deda prie drabužių, o ne plaukų, tai rodo neseną jų evoliucinę kilmę. Dar vienos iš utėlių – kirkšninės utėlės (Pediculosis pubis ar Pthirus pubis).

Galvos ir kūno utėlės savo išvaizda panašios, tik galvos utėlės dažniausiai būna mažesnės. Šių dviejų rūšių atstovai paprastai nesikryžmina, nors laboratorinėmis sąlygomis tai įmanoma. Genetiniai tyrimai rodo, kad rūšys atsiskyrė prieš 30 000 – 110 000 metų, kai daugelis žmonių pradėjo dėvėti drabužius. Gaktos utėles nuo minėtųjų atskirti lengviau – jos trumpesnės, į pincetus panašiais nagais, primena krabus.

Suaugusios galvinės utėlės – mažos (1-3mm), plokščios, besparnės būtybės. Jų spalva pilka, tačiau po maitinimosi, suvartojusios kraujo, būna rausvos. Burna pritaikyta pradurti odą ir gerti kraują. Patinėlių priekinės kojos kiek didesnės nei likusios keturios – pirmoji specializuota pora skirta kopuliacijos metu laikyti patelę. Patinai už pateles kiek mažesni.

Patelė per dieną padeda tris keturis kiaušinius. Per savo gyvenimą – maždaug keturias savaites – ji gali padėti 50 – 150 kiaušinių. Kaušinius galvinės utėlės deda prie plauko pagrindo. Vėsiame klimate jie klijuojami per 1 cm nuo galvos paviršiaus, šiltame, ypač tropikuose – 15 cm arba dar toliau. Kad kiaušinis priliptų, patelė iš reprodukcinio organo išskiria klijus, kurie greitai kietėja. Kiekvienas kiaušinis būna ovalo formos, apie 0,8 mm ilgio. Perinimas trunka šešias devynias dienas, tai priklauso nuo temperatūros. Po išsiritimo nimfa palieka kiaušinį, tačiau vis dar laikosi prie plauko (nimfa labai pažeidžiama, jų mirtingumas pirmas dvi dienas – 38 proc.). Tuščias kiaušinis suyra, tai gali trukti mėnesius ar metus.

Užsikrėtimas

Nepaisant tobulėjančių gydymo būdų bei aktyvios prevencijos, užkrėstumas galvinėmis utėlėmis yra gan stabilus. Be to, trūksta patikimesnių duomenų apie užsikrėtimo atvejus konkrečiose mokyklose ar konkrečiais metų laikais.

Apie aukšto lygio utėlėtumo atvejus pranešama iš viso pasaulio, įskaitant Daniją, Švediją, Jungtinę Karalystę, Prancūziją ir Australiją. Vien JAV kasmet apie 6 – 12 mln. žmonių gydomi nuo galvinių utėlių, ten apie 3 proc. mokyklinio amžiaus vaikų turi šių parazitų. 1997 m. 80 proc. valstijų pradinių mokyklų pranešė bent apie vieną utėlių protrūkį, minimu laikotarpiu utėlės buvo dažnesnės negu vėjaraupiai.

Nors utėlės neskraido ir nešokinėja, jos greitos ir judrios savo aplinkoje. Be to, didelę populiacijų dalį sudaro dar nesubrendusios nimfos, kurios yra mažesnės ir sunkiau aptinkamos negu suaugėlės. 1998 m. tyrimas Izraelyje parodė, kad regimųjų patikrinimų metu nepastebima 76 proc. gyvų utėlių.

Galvos utėlės plinta tiesioginio kontakto (ypač galva su galva) metu su užsikrėtusiuoju. Utėlėmis dažniausiai užsikrečia 3 – 13 m. amžiaus vaikai ir jų šeimos. Mergaitės užsikrečia 2 – 4 kartus dažniau negu berniukai, afrikiečiai dėl šios problemas kenčia rečiau dėl savitos plaukų tekstūros. Svarbūs užsikrėtimo veiksniai – vaikų skaičius šeimoje, dalinimasis plaukų šepečiais, rankšluosčiais, drabužiais, lovomis ir spintomis, plaukų plovimo įpročiai, vietiniai papročiai ir socialiniai ryšiai, sveikatos priežiūra tam tikroje srityje (pvz., mokykloje), socialinis ir ekonominis statusas. Beje, kalbant apie galvos švarą – dėl jos vis dar vyksta diskusijos. Štai Jungtinės Karalystės Nacionalinės sveikatos tarnybos ir dalies amerikiečių įstaigų duomenimis, utėlės labiau mėgsta švarius plaukus, kadangi tada joms lengviau padėti kiaušinius.

Kūno utėlės plinta tiesioginio kontakto su kūnu, drabužiais ar kitu asmeniu metu, kuris jau turi utėlių. Gaktos utėlės plinta per artimą ryšį su užsikrėtusiuoju (paprastai nesaugius lytinius santykius).

Pedikuliozės požymiai

Norint aptikti gyvas utėles, reikia kruopščiai šukuoti visą galvos odą tankiomis šukomis. Užsikrėtimui būdingas simptomas – niežulys, kuris sustiprėja 3 – 4 sav. po pradinio užsikrėtimo. Įkandimo reakcija labai lengva, tarp plaukų ją sunkoka, tačiau įkandimai gali būti pastebimi ant kaklo. Kasantis pernelyg aktyviai, gali atsirasti pūslelinė ar piodermija.

Liga diagnozuojama aptikus utėles ar jų kiaušinėlius ant plaukų. Jei yra abejonių, užsikrėtusįjį reikėtų parodyti sveikatos specialistui. Jei įsitikinama, kad vaikas turi utėlių, tikrinama turėtų būti visa šeima.

Kaip išvengti pedikuliozės

Nėra jokio produkto ar metodo, kuris 100 proc. sunaikintų kiaušinėlius ar išsiperėjusias utėles. Gydymui naudojami cheminiai ar natūralūs produktai, šukos, skutimas, karšta oras, losjonai silikono pagrindu.

Kadangi galvos utėlėmis dažniausiai užsikrečia vaikai, profilaktika turėtų būti orientuota į mokyklas ir panašiais įstaigas. Anksti diagnozuoti utėlėtumą bei palengvinti gydymą ir sumažinti apsikrėtimo galimybę padeda reguliarus vaikų galvos odos apžiūrėjimas.

Kontaktuojant su užsikrėtusiu asmeniu, plaukus reikėtų laikyti tvarkingai (pvz., surištus). Drabužiai, šepečiai, rankšluosčiai, patalynė, kurie lietėsi su turinčiu utėlių, turėtų būti dezinfekuojami bent 25 savaites laikant lauke arba 30 minučių skalbiant 60 laipsnių temperatūroje. Taip yra todėl, kad suaugusios utėlės be kraujo išgyvena 1 – 2 dienas ir yra labai priklausomos nuo kūno šilumos. Insekticidai namams ir baldams nėra reikalingi.

 

Visuomenės sveikatos specialistė Agnė Dvylaitytė

http://www.sakiaivsb.lt