Psaulinė AIDS diena

Psaulinė AIDS diena

  

  Pasaulinė AIDS diena minima nuo 1988 m. Šiais metais įvyko visų pasaulio šalių Sveikatos ministrų susitikimas, kurio metu nuspręsta keistis su šia liga susijusia informacija tarp medikų ir minėti gruodžio 1-ąją kaip kovos su AIDS dieną. Lietuvoje AIDS diena minima nuo 1991m.

  Gruodžio 1 d. – pasaulinė kovos su AIDS diena. Nuo 1981-ųjų, kada buvo užregistruotas pirmasis šios ligos atvejis, vis dar nėra vaistų, galinčių ją išgydyti, nors mokslininkai jau sukūrė keletą preparatų, stiprinančių imuninę sistemą, kurie padeda kovoti su ŽIV (žmogaus imuniteto virusu) ir taip prailginti gyvenimą. Sergančių AIDS ir nešiojančių ŽIV Lietuvoje irgi daugėja, todėl reikia susirūpinti brangiausiu žmogaus turtu – gyvybe.

  Taigi nuo to laiko, kai buvo užfiksuoti pirmieji susirgimai, jau mirė beveik 40 milijonų vyrų, moterų ir net vaikų. Šiuo metu Lietuvoje išaiškinti 832 ŽIV užsikrėtę žmonės. Esama įvairių teorijų, iš kur atsirado šis virusas, tačiau labiausiai pagrįsta yra ta, kad Afrikoje, žmonės, gerdami beždžionių kraują, užsikrėtė beždžioniška liga, kuri mutavo ir tokiu būdu atsirado ŽIV. Šiuo metu ŽIV yra dviejų tipų: ŽIV-1, paplitęs Afrikoje, ir ŽIV-2 – Europoje. Vienas nuo kito truputį skiriasi tuo, kad ŽIV-2 klinikiniai požymiai nėra tokie baisūs kaip afrikietiško ŽIV. Virusas, pažeisdamas imuninę sistemą, per kelerius metus sukelia AIDS, o žmonės miršta nuo peršalimo, plaučių uždegimo, išsekimo, gripo ir kitų ligų, nes organizmas tampa joms neatsparus.Laikotarpis tarp AIDS diagnozės ir mirties labai įvairus. Jam įtakos turi:

  • Ligonio amžius. Vaikams, ypač naujagimiams, eiga būna greitesnė. Tačiau jaunesnio amžiaus suaugusieji išgyvena ilgiau nei vyresnieji.
  • Įvairios infekcinės ligos, nėštumas ir kitos būsenos AIDS eigą pagreitina.
  • Mityba, gydymas, režimas. Sveikas gyvenimo būdas, subalansuota mityba, laiku pradėtas gydymas ligos eigą sulėtina.
  • Užsikrėtimo būdas. Perpylus ŽIV su krauju eiga yra trumpesnė, užsikrėtus lytiniu keliu – ilgesnė.
  • ŽIV tipas. ŽIV–1 eiga trumpesnė, ŽIV–2 ilgesnė.
  • Etniniai faktoriai: baltaodžiai išgyvena ilgiau nei juodaodžiai bei ispanų kilmės pacientai

    Lietuvos mokyklos mini šią dieną įvairiai. Vieni kviečiasi specialistus, kiti rengia viską patys, pvz. Šolom Aleichemo vidurinės mokyklos moksleivių taryba gruodžio 1-ąją dieną visiems atvykusiems į mokyklą įteikia rankų darbo raudonus kaspinėlius. 2004m. gruodžio 1-ąją dieną Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos Klaipėdos skyriaus jaunimas Atgimimo aikštėje iš degančių žvakelių sudėliojo raudonąjį kaspiną, simbolizuojantį toleranciją užsikrėtusiems ŽIV bei sergantiems AIDS. „Žvakių maršu“ pavadinta akcija tuo pačiu metu, ketvirtą valandą dienos, vyko daugelyje šalies miestų. Tolerancijos ženklai iš degančių žvakelių buvo sudėti Alytuje, Anykščiuose, Ignalinoje, Jonavoje, Kaune, Kazlų Rūdoje, Kelmėje, Mažeikiuose, Palangoje, Panevėžyje, Raseiniuose, Rokiškyje, Šiauliuose, Tauragėje, Telšiuose, Utenoje, Vilniuje ir Visagine. “Žvakių maršas” yra tarptautinė akcija, kurios idėją pirmieji iškėlė Slovakijos jaunieji Raudonojo Kryžiaus savanoriai.