Radikulitai

Radikulitai

Jonas Novikas yra Tarptautinės medicininės akupunktūros ir Lietuvos akupunktūros, manualinės ir tradicinės liaudies medicinos gydytojų asociacijos narys. Savo darbe naudoja naujausius medicinos mokslo pasiekimus, gydo nervų ligas, turi savo originalią gydymo sistemą. Darbo tel. (8~5) 246 67 34, Vilnius. 

Radikulitai (radikulopatijos)labai dažnosligos. Nugaros smegenų radikulopatija (radikulitas)– tai nugaros smegenų šaknelių pažeidimas dėl dažniausiai pasitaikančios stuburo osteochondrozės bei diskų išvaržos. Radikulitams geriau tinka kompleksinis gydymas. Plačiai taikoma refleksoterapija (akupunktūra), manualinė, lazerinė ir magnetinė terapija, masažas, fizioterapija, medikamentinis gydymas. Gydymo taktika priklauso nuo paciento amžiaus, ligos sunkumo ir turėtų būti individuali kiekvienam pacientui. 

Pagrindinis simptomas yra skausmai. Jie gali būti labai dideli, vidutiniški ir silpni. Didieji skausmai būna pastovūs net ir ramybės būklėje. Mažiausias judesys juos dar padidina. Ligoniai paprastai guli priverstinėje padėtyje. Dėl didelių skausmų negali miegoti. Vidutiniškus skausmus ligoniai taip pat jaučia ir ramybės būklėje, tačiau pakenčia ir todėl stengiasi po truputį judėti, ieško įvairių neskausmingų padėčių. Ramybės būklėje tokių skausmų nebūna; jie atsiranda tik judant, sėdint, stovint, einant. Dėl to ligoniai gali miegoti. O silpnieji skausmai būna maudžiantys ir atsiranda tik fiziškai dirbant ar atliekant staigius judesius. Skundų gali būti įvairių, tai priklauso nuo to, kokia stuburo dalis pažeista. Kai nervų šaknelės pažeistos kaklo srityje, skauda petį, skausmas plinta į sprandą, pakaušį,ranką, kartais tirpsta rankų pirštai. Skausmas vargina ne tik dirbant, o bemaž visą laiką, net naktį. Ligai pažeidus juosmens ir kryžkaulio sritį, skausmas atsiranda juosmenyje, plinta į sėdmenis, kirkšnį, šlaunį. Esant disko išvaržai skausmas leidžiasi į blauzdą, pėdą, atsiranda tirpimas, jėgos sumažėjimas pėdoj. Diskų išvaržos, kuri lokalizuojasi prie tarpslankstelinės angos, atveju traumuojama nervo šaknelė, išeinanti pro šią angą. Kai ligos eiga esti lėtinė ir disko išvaržos vietoje atsiranda uždegiminių pakitimų, sąaugų bei sustorėja dangalai, gali būti traumuojama nemaža pro šio patologinio proceso vietą einančių slankstelių ir atsirasti jų pažeidimo simptomų. Todėl gydytojui svarbu nustatyti, kuri šaknelė yra pažeista. Skiriami subjektyvūs ir objektyvūs jos pažeidimo simptomai (žr. paveikslėlį). Subjektyvūs: skausmas, parestezijos, jėgos sumažėjimas, judesių ribotumas. Objektyvūs: stuburo statinės būklės pakitimas, ypač konfigūracijos, stuburo judesių amplitudės sumažėjimas, raumenų tonuso pakitimai, stuburo neurologinių struktūrų pažeidimo simptomatika (parezės, atrofijos, jutimo sutrikimai). Atsižvelgiant į subjektyvią ir objektyvią simptomatiką sudaromas individualus reabilitacinių priemonių kompleksas.