Ramunėlė – vaistingas augalas..

Ramunėlė – vaistingas augalas..

 

                    Ramunėlė – vaistingas augalas, kuris žydi gegužės – rugpjūčio mėnesiais. Jau nuo seno žinoma, kad šio augalo žiedai skirti ir vidaus ligoms, ir išoriniams negalavimams gydyti. Ji dar gali būti vadinama remulė, marūna ar tiesiog vaistinė ramunėlė.

          Beveik pagrindinė ramunėlės vartojimo sritis – ūminiai ir lėtiniai skrandžio ir dvylikapirštės žarnos negalavimai. Ramunėlės slopina uždegimą, atpalaiduoja spazmus ir mažina dujų susikaupimą organizme. Taip pat skatina prakaito išsiskyrimą, padeda esant kepenų ar tulžies ligoms; ramunėlių kompresai dezinfekuoja žaizdas, slopina uždegimus. Ramunėlių nuovirai naudingi ir grožio srityje – stabdo odos senėjimą, gydo rankų odą, naikina pleiskanas, stiprina plaukų šaknis. Žiedynai kaupia eterinį aliejų, flavonoidus, gleives, kumarinus, choliną, salicilio rūgštį ir kt. Pagrindinė eterinio aliejaus sudedamoji dalis yra mėlyną spalvą suteikiantis angliavandenilis azulenas (chamazulenas), taip pat yra ir kitų medžiagų, tokių kaip bisabalolis, bisabo oksidas A, B, C, vitamino C ir karotino. Ramunėlės organizmą teigiamai veikia dėl savo gydomųjų medžiagų komplekso, o ne dėl kurios nors vienos medžiagos, kurią būtų galima išskirti.Tad norėdami išnaudoti visas ramunėlės galimybes, turime vartoti natūralių žiedų galvučių arbatą ar ramunėlių ekstraktą.

       Nusprendus rinkti ramunėles patiems, pravartu žinoti, jog kepurėles skinti reikia be kotelių. Nuskinti žiedai iš karto džiovinami, paskleidus plonu sluoksniu ant plokščios vietos ir užklojus popieriumi. Tik jokiu būdu neleiskite saulės spinduliams patekti ant džiovinamų ramunėlių žiedų, geriausiai jie išdžius pučiant šiltam orui. Svarbu, kad ramunėlės neperdžiūtų; gerai išdžiovinti žiedai būna žalsvai geltoni, aromatingi, kartoko skonio. Medicinoje ramunėlė vartojama įvairiomis formomis: kapsulės, skysti ekstraktai, įvairūs kremai, tepalai, arbatų mišiniai. Įprasta dienos dozė yra 2 – 3 kapsulės (po 350 miligramų) arba 0,5 – 1 arbatinis šaukštelis skystojo ekstrakto. Ramunėlių arbatą, nuovirą nepatartina vartoti žmonėms, alergiškiems astrinių šeimos augalams, vartojantiems kraują skystinančius vaistus ir nėštumo metu, nes ramunėlė stimuliuoja gimdos susitraukimus.

             Jeigu skrandžio sutrikimai rimti (uždegimai, opos), arbatą reikia gerti kelis kartus per dieną apie mėnesį, tačiau be priežasties piktnaudžiauti ramunėlių arbata negalima. Dažnas be jokios priežasties gėrimas sumažins jos poveikį, gali sukelti nepageidaujamų šalutinių poveikių. 

           Ramunėlių užpilas: 1 valgomąjį šaukštą ramunėlės žiedų užpilti stikline verdančio vandens ir palaikyti apie 15 minučių (kad pritrauktų). Geriama atvėsinta arbata 2 – 3 kartus per dieną. Skalavimams ir išoriniam vartojimui ruošiami dvigubai stipresni užpilai. Šio užpilo pagalba galima ir nušviesinti plaukus, jie tampa minkšti ir blizgantys.