Rūgščių ir šarmų įtaka mūsų sveikatai

Rūgščių ir šarmų įtaka mūsų sveikatai

Organizmas – sudėtinga sistema. Mūsų savijauta dažnai priklauso nuo įvairių jame vykstančių procesų. Viena geros sveikatos garantijų – rūgščių ir šarmų balansas. Esame įpratę manyti, kad kasdien išgėrę po saują vitaminų ar maisto papildų išspręsime bet kokią sveikatos problemą. Deja, taip nėra.

Kas sukelia rūgščių perteklių? Kad organizmas būtų sveikas, žmogaus kraujo ir audinių rūgštingumas turi būti pastovus (pH 7,4). Netinkamas maistas ar gyvenimo būdas dažnai padidina rūgščių kiekį organizme, ir inkstai jų nebesugeba pašalinti. Padidėjęs rūgštingumas vadinamas latentine acidoze. Didelio rūgščių kiekio negali neutralizuoti organizmo sistemos, todėl rūgštys kaupiasi jungiamajame audinyje. Be to, iš kaulų ima išsiskirti per daug mineralų, ir žmogus gali susirgti osteoporoze ar kitaip sunegaluoti. Beje, osteoporozę lemia rūgščių ir šarmų pusiausvyros organizme sutrikimai, o ne vien kalcio deficitas.

Rūgščių perteklių sukelia ir dėl netinkamos dietos ar badavimo pakitusi medžiagų apykaita. Sparčiau skaidantis riebalinėms sankaupoms, susidaro rūgštūs medžiagų apykaitos produktai, kurių organizmas nespėja neutralizuoti.

Gyvenant nejudrų gyvenimą, vartojant per mažai skysčių, periferinės kūno dalys negauna pakankamai deguonies ir ima gamintis pieno rūgštis. Tai pasitaiko ir daug sportuojantiems žmonėms.

Rūgščių bei šarmų metabolizmas susijęs ir su senėjimo procesu. Senstant blogėja inkstų funkcija ir kraujo sudėtis, randasi anemija. Beje, tyrimai rodo, kad senstančių vegetarų, kurių raciono pagrindą sudaro šarminis maistas, kaulų struktūra daug geresnė.

Kaip turėtume sau padėti? Rūgščių ir šarmų pusiausvyrą trikdo netinkamas maistas, kuriame gausu aktyvių rūgštinių medžiagų (mėsa, riebi žuvis, kiaušiniai, „greitojo maitinimo“ gaminiai, prisotinti angliarūgštės, dirbtinių saldiklių, dažiklių, konservantų gėrimai). Organizmą „rūgština“ alkoholis, rūkalai, kava, stresas, nuolatinė skuba, nejudrumas. Pavyzdžiui, išgėrus mažą skardinę kokakolos, organizmas gauna tiek rūgščių, kad joms neutralizuoti po to reikėtų išgerti net 33 litrus vandens! Beje, organizmo šarmų – rūgščių balanso pokyčiams vis didesnę įtaką daro maisto produktų chemizavimas, emulgatorių, stabilizatorių, kvapiųjų medžiagų naudojimas maisto pramonėje (apie produkto sudėtį galima sužinoti iš gaminio etiketės).

Kai jungiamajame audinyje susikaupia rūgščių, daromės nervingi, jautrūs stresui,  mažėja mūsų darbingumas, sunku susikoncentruoti, greičiau pavargstame.

Žvalumą padės susigrąžinti pakankamas šarminių medžiagų vartojimas. Daugiausia šių medžiagų šviežiuose ir džiovintuose vaisiuose bei daržovėse, kai kuriuose pieno produktuose, riešutuose. Kitas labai svarbus veiksnys, padedantis išvengti latentinės acidozės, yra judėjimas, nes jis padeda atsikratyti rūgščių. Jei nesportuojame,  pasinaudokime bent proga pasivaikščioti, nevenkime lipti laiptais ir panašiai.

Nepajėgiantys sveikai gyventi ir tinkamai maitintis dabar jau gali išbandyti iš šarminių medžiagų – mineralų ir mikroelementų – pagamintas tabletes ar miltelius.

Kaip organizmui padėti apsisaugoti nuo rūgščių pertekliaus? Kasdien su maistu būtina gauti pagrindinių gyvybiškai svarbių medžiagų. Maistą reikia sukramtyti – taip šios medžiagos geriau pasisavinamos. Gerti daug skysčių, geriausia mineralinio vandens, nuo kurio iš organizmo lengviau pašalinamos kenksmingos medžiagos. Būtina reguliariai judėti – per dieną mankštintis apie 30 minučių, kol suprakaituosime. Vengti streso, stengtis dažniau atsipalaiduoti.

Pakankamas pagrindinių gyvybiškai svarbių medžiagų (mineralinių medžiagų ir mikroelementų) kiekis padeda mums būti sveikiems. Ypač tinka švieži vaisiai ir daržovės, daugelis pieno produktų – visa tai reikėtų įtraukti į kasdienį mitybos racioną. Renkantis maisto produktus, visuomet reikia atsiminti: šarminės medžiagos  valo, o rūgštinės – nuodija.

www.sam.lt