Riziką susirgti lėtiniu prostatitu didina- nesaugūs lytiniai santykiai

Riziką susirgti lėtiniu prostatitu didina- nesaugūs lytiniai santykiai

  

Prostata (priešinė liauka) – kaštono dydžio neporinis vyrų lyties organas, esantis už gaktos, prieš tiesiąją žarną. Prostatitas – tai priešinės  liaukos (prostatos) uždegimas, kuris kankina  įvairaus amžiaus vyrus. Pagal jo intensyvumą, liga gali būti ūminė ir lėtinė:

Ūmus bakterinis prostatitasūminė priešinės liaukos infekcija, pasireiškia ūminio šlapimo takų infekcijos simptomais: dažnu šlapinimusi, karščiavimu, skausmais. Lėtinis bakterinis prostatitas. Susijęs su pasikartojančiais ūminės šlapimo takų infekcijos epizodais, kuriuos sukelia mikroorganizmas, gramneigiamos bakterijos arba enterokokai- tai infekcinė priešinės liaukos liga. Lėtinis nebakterinis prostatitaslėtinis dubens skausmo sindromas. Lėtinis nebakterinis uždegiminis- neuždegiminis. Besimptominis prostatitas. Dažniausiai diagnozuojamas atsitiktinai dėl kitų priežasčių tiriant urogenitalinį traktą.

  Prostatito simptomai. Ūminis prostatitas pasireiškia deginimu ir skausmu šlaplėje šlapinimosi metu, skausmu tarpvietės srityje bei skausmu pilvo apačioje virš gaktinės sąvaržos. Ankstyva ejakuliacija, diskomfortas, skausmas ejakuliacijos metu. Sutrikusi potencija ir erekcija, sumažėjęs lytinis potraukis, kraujas spermoje.Būdinga ir bendrinė organizmo reakcija, pasireiškianti karščiavimu, šaltkrėčiu, raumenų skausmais.

  Sergamumas prostatitu 18 metų ir vyresnių vyrų grupėje sudaro 15 proc. Susilpnėjęs imunitetas, nepilnavertis maistas, nervinė įtampa, stresas, sumažintas organizmo reaktyvumas  turi nemažos įtakos lėtinio prostatito atsiradimui ir jo eigai. Tačiau negalima užmiršti, kad prostatos uždegimui turi įtakos lytiniu keliu plintantys mikroorganizmai- chlamidijos, mikoplazmos, ureaplazmos trichomonos, candida. Šie prostatito sukėlėjai patenka iš šlaplės, sergant šlapimo pūslės, šlaplės, antsėklidžio uždegimu, rečiau per kraują ar limfą (iš gretimų uždegimo židinių).

  Riziką susirgti lėtiniu  prostatitu didina – nesaugūs lytiniai santykiai: vaginaliniai ir analiniai. Paplitusi klaidinga nuomonė, kad saugiausias yra oralinis seksas, neva burna esanti švariausia kūno vieta. Tik saugus seksas  ir  apsisaugojimo priemonės padeda išvengti lytiniu keliu plintančių ligų. Užsikrėtus lytiškai plintančia liga simptomus galime pajausti ne iš kart. Ligos požymiai  gali pasireikšti po savaitės, mėnesio.  Asmenys, užsikrėtę lytiškai plintančiomis ligomis, pradžioje nieko nejaučia ir negydomi gali toliau platinti  ligas. Vyrams reiktų susirūpinti pajutus šiuos simptomus: išskyros iš šlapimo-lyties organų; pakitusi išskyrų spalva nuo geltonai žalsvos iki permatomos; skausmingas, nemalonus šlapinimasis; gali būti jaučiamas, deginimas, niežėjimas, paraudimas, išbėrimas, pūslelės, opelės baltos apnašos varpoje ,išangės sritye  ar burnoje.

         Diagnozuojant lėtinį prostatitą, 8 proc. pacientų randama viena,  ar  kelios lytiškai plintančios infekcijos. Taip pat neabejojama, kad persirgtos lytiškai plintančios infekcijos turi įtakos  atsirasti ir  labiausiai paplitusiam  lėtiniam nebakterinam neuždegiminiam prostatitui.

        Norint išvengti lėtinio prostatito, svarbu laiku ir efektyviai gydyti šlaplės, ūminį prostatos uždegimą, vengti nesaugių lytinių santykių ir saugotis lytiškai plintančių infekcijų. Svarbu laiku  kreiptis pagalbos pas specialistą.  Mylėkime patys save ir vieni kitus, ir mūsų gyvenimas bus sveikesnis. 

 

Urologas Antanas Balvočius

www.urologas.eu