Šaltalankis- jaunystės ir sveiko gyvenimo stilius

Šaltalankis- jaunystės ir sveiko gyvenimo stilius

 

      Šaltalankis, kaip gydomasis augalas, naudojamas gana seniai. Gydomosios augalo savybės minimos senovės graikų mokslininkų ir rašytojų veikaluose. Šaltalankių vaisiai ir lapai buvo vartojami Tibeto medicinoje. 

 

Šaltalankių aliejaus ir jų vaisių naudą.

Medžiagos aliejuje

Poveikis

Tokoferoliai: vitaminas E

Antioksidantai.

Beta -karotinas, vitaminas A

 

Stearinai:
Beta stearinas
Beta sitosterinas

Efektyviai veikia esant odos nudegimams
Cholesterolio antagonistas.
Aktyvina skrandžio sulčių išsiskyrimą.

Filochinonas, Vitaminas K1, Vitaminas β1 β2

 

Oleino rūgštis

Praplečia širdies, smegenų kraujagysles,  intensyvina kraujo apytaką, mažina  kraujo spaudimą, veikia tonizuojančiai.

Mežiagos uogose

 

Betaninas

Pasižymi profilaktiniu poveikiu prieš aterosklerozę. Taip pat turi prieš uždegiminį poveikį.

Vitaminas F

Dalyvauja riebalų apykaitoje ir jų įsisavinime į odą. Padeda cholesteriną paversti į tirpias formas. Gerina  kapiliarų elastingumą.

Askorbo rūgštis Vitaminas C

Antioksidantas.

Kumarinas

Stabdo kraujavimą, stiprina kapiliarus, veikia antitoksiškai.

Ursolo rūgštis

Veikimas artimas antinksčių hormonui. Efektyvi Adisono ligos gydime.Veikia priešuždegimiškai ir gydo žaizdas.

Serotoninas

Svarbus nervinių impulsų perdavime, teigiamai veikia žmogaus emocinę būseną, reguliuoja lytinį aktyvumą, hormonu lygį periferinėje kraujo apytakoje, turi stiprų priešradiacinį poveikį, stiprina organizmo priešinimąsi infekcijoms, spartina kraujo krėšėjimą, normalizuoja kraujospūdį.

Fenoliniai junginiai

Turi antioksidacinį, priešauglinį ir priešradiacinį veikimą, saugo organizmą nuo peršalimų ir uždegimų.

Flavonoidai
Vitaminas P

Gerina skrandžio, žarnyno, kraujo kapiliarų darbą, stiprina antitoksinę kepenų veiklą, stabdo aterosklerozės vystymąsi, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, normalizuoja padidėjusios skydliaukės  hiperfunkciją.

  Eksperimentiniais tyrimais patvirtintos šaltalankių aliejui būdingos antioksidacinės savybės, kurios saugo nuo laisvųjų radikalų neigiamo poveikio. Šaltalankių aliejui būdinga sinergistinė sąveika su kitais antioksidantais – jis sustiprina superoksido dismutazės ir kitų antioksidantų veikimą. Vartojant šaltalankių aliejų.

Šaltalankis– tai polivitamininis augalas, pagal biologiškai aktyvių medžiagų kiekį ir kokybę lenkia beveik visus vaisius ir uogas.Vaisiuose yra 4-9 % riebalinio aliejaus, 2-7 % cukrų, 3,2 % organinių rūgščių (obuolių, citrinos, vyno rūgštys), daug vitamino C, B grupės vitaminų (B1, B2, B6), vitaminų E, K, P, folio rūgšties, provitamino A ir karotinoidų, cholino, stearinų, fosfolipidų, rauginių medžiagų, saponinų. Todėl jis pripažintas vienu iš biologiškai aktyvių medžiagų vertingiausių šaltiniu. Organinių rūgščių kiekis uogose yra 3,5-4,2%. Uogose yra obuolių, rūgštynių, gintaro, citrinos, vyno rūgšties. Šaltalankių produktai labai silpnina barbituratų, antibiotikų ir kitų vaistų toksinį poveikį, efektyviai veikia prieš rentgeno spindulių poveikį, hiperbarinę oksigenaciją, stresus.

Vitaminai ir … Aliejuje yra daug neprisotintų riebalų rūgščių: miristino, palmitino, palimitoleino, sterino, oleino, linoleino. Karotinų kiekis uogų aliejuje siekia 1089mg/100g. Karotenoidų sudėtis šaltalankių uogose turi 6-8 komponentus. Išskirti β, β1 karotinai, likopenas ir beta karotinas uogose siekia 55% visų karotinų.Šaltalankių uogose ir aliejuje svarbią vietą užima stearinai, ypač β stearinas, kuris yra cholesterolio antagonistas. Karotinas organizme virsta i vitaminą A
Stearinų aliejuje yra 2,6%. Taip pat daug filochinono (vitaminas β1) – 100 gramų šviežių uogų yra apie 0,9-1,5 mg, t.y. žymiai daugiau nei šermukšnyje, aronijoje, juoduosiuose serbentuose ar erškėtrožėje. O šaltalankių aliejuje vitamino β1 gali būti net iki 200mg/100g.

Šaltalankių produktus patariama naudoti cheminės ir radiacinės terapijos metu ir po gydymo baigimo, po antibiotikų kurso, diabetikams, pagyvenusiems žmonėms, profesionaliems sportininkams, intensyvios veiklos žmonėms. Tai gera priemonė pavargusiai širdžiai. Šaltalankis – tai profilaktinė priemonė prieš insultą, infarktą, atstato organizmą po ligų ir psichinių bei fizinių pervargimų, didina vyrų lytinį aktyvumą (prostatos veiklą). Šaltalankių aliejus taipogi yra efektyvi išorinė priemonė odai gydyti nudegus pliaže ar buityje, nušalus, iššutus, nutrynus arba mažoms žaizdelėms.

Šaltalankiai – jaunystės ir sveiko gyvenimo stilius ilgam.

www.vitamin.lt