Silantai – pagalba vaikų dantukams

Silantai – pagalba vaikų dantukams

Ėduonis yra plačiausiai paplitusi neužkrečiama liga pasaulyje. Beveik 100% visų ėduonies pažeistų vietų atsiranda ten, kur nepasiekia išvalyti dantų šepetėlis. Svarbu suprasti, jog sveikas, ėduonies nepažeistas dantis yra gerokai naudingesnis bendrai sveikatos būklei, nei idealiai išgydytas. Kiekviena danties atstatymo procedūra – tai rizika, kad ateityje reikės dar rimtesnio gydymo. 

 Vienas iš pagrindinių ėduonies atsiradimo veiksnių – apnašos ir ten esantys mikroorganizmai. Dantų ėduonis išsivysto, kai burnos ertmėje esančios bakterijos ir mikroorganizmai pažeidžia danties emalį ir gilesnius kietuosius danties audinius. Daugelio vaikų nuolatiniai dantys ypač jautrūs ėduoniui tik po išdygimo. Kadangi dygstantys nuolatiniai dantys sukandimo linijos nesiekia, dantų šepetuko šereliai neišvalo jų kramtomųjų paviršių. Todėl danties vagelėse ar duobelėse kaupiasi apnašos ir ėduonis vystosi greičiau. Tik išdygus nuolatiniams dantims yra palankiausias metas profilaktikos priemonėms (fluoridų pastos, skalavimai, aplikacijos). Taigi profilaktikos programa turi būti taikoma kiekvienam vaikui, ypač pirmuosius dvejus metus po danties išdygimo.

            Viena iš efektyviausių profilaktikos priemonių – silantai.

  Silantai – dantis hermetizuojantis plastiškas skystis, užliejantis gilias vageles ir sukietėjantis šviesoje. Jos metu dantų paviršius nuvalomas, apdorojamas specialiu skysčiu ir padengiamas silantu, kuris sudaro mechaninį barjerą tarp dantų emalio ir jį žalojančių faktorių.

  Silantais tikslinga dengti tik pilnai išdygusius dantis, kai jau įmanoma izoliuoti visą danties paviršių nuo seilių. Manipuliacijos burnos ertmėje yra nesudėtingos, todėl mažųjų pacientų puikiai toleruojamos. Procedūra užtrunka iki 10 minučių.           

VšĮ Karoliniškių poliklinikoje vykdoma programa finansuojama iš privalomojo sveikatos draudimo fondo, 6 – 14 metų vaikų nuolatiniai krūminiai dantys silantais dengiami nemokamai.

Odontologijos skyriaus vedėja, gydytoja odontologė – Živilė Merliūnienė