Širdis -vienas iš svarbiausių, gyvybinių žmogaus organų.

Širdis -vienas iš svarbiausių, gyvybinių žmogaus organų.

              Širdis (lot. cor) raumeninis, ne­taisyklingo kūgio formos, maždaug kumščio dydžio tuščiaviduris organas, varantis be palio­vos kraują, kuris išnešioja po visą organizmą maistines mežiagas, hormonus, o iš audinių surenka kenksmingas medžiagas.

  Širdies raumenynas sudarytas iš dviejų rūšių raumenų:  atliekančių mechaninį darbą ir specifinių, sudarančių širdies laidžiąją sistemą, kurioje kilęs sujau­dinimas patenka darbinį širdies raumenį. Širdies veikla yra cikliška. Kiekvieną ciklą sudaro susitrau­kimas – sistolė ir atsipalaidavimas – diastolė . Iš širdies pagrindo prasideda 6 stambios kraujagyslės, kuriomis atiteka arba išteka kraujas.

  Širdies ir kraujagyslių sistemą sudaro širdis ir visos organizmo kraujagyslės. Kraujas perneša maisto medžiagas, hormonus bei kitas medžiagas į organus, audinius ir ląsteles. Visos mūsų gyvybinės funkcijos priklauso nuo to, kaip ši sistema funkcionuoja. Kraujotakos sustojimas tik kelioms minutėms gali padaryti nepataisomos žalos smegenims.  Medikai teigia, kad svarbiausios arterijų ligos yra stenokardija, širdies infarktas, aritmijos, širdies nepakankamumas, aterosklerozė ir kt.

  Gydytojai nurodo šiuos veiksnius, įtakojančius kraujotakos sistemos ligų atsiradimą:

1. Rūkymas (tai, medikų teigimu, žalingas įprotis labiausiai paplitęs pasaulyje. Nikotinas neigiamai veikia žmogaus organizmą. 25 procentai širdies ir kraujagyslių ligų atvejų susiję su rūkymu. Tokie žmonės suserga išemine širdies liga, kraujagyslių užkišimu, krūtinės angina.)

2. Nutukimas ( toks žmogus paprastai yra mažai fiziškai aktyvus. Organizmui suteikiamas didelis krūvis. Tai didina širdies bei kraujagyslių ligų grėsmę: išsiplečia kojų venos, apsunkinamas širdies krūvis. Širdies krūvis pasireiškia ir aukštu kraujospūdžiu.)

3. Cholesterolis (Cholesterolis yra žmogaus sudedamoji dalis. Jį sintetina kepenų, žarnyno epitelio ir odos ląstelės, o kita dalis gaunama su maistu. Nors cholesterolis yra nepakaeičiamas visų ląstelių membranų komponentas, bet jo perteklius yra pavojingas. Sutrikus cholesterolio išsiskyrimui ir jam kaupiantis, medikų žodžiais tariant, slopinami ląstelės fiziologiniai procesai, ląstelės sensta ir gali suirti. Jei cholesterolio organizme yra per daug, jis kaupiasi kraujagyslių sienelėse ir siaurina jų spindį,tai gi sutrikdo kraujo apytaką. O padidėjęs cholesterolio kiekis, pasak gydytojų, kraujo plazmoje yra vienas svarbiausių aterosklerozės rizikos faktorių.).

4. Stresas (tai tokia žmogaus būsena, kai išorinės arba vidinės aplinkybės slegia. Apimtas begalinio nusivylimo ir užgultas sunkumų, neretai dažnas griebiasi cigarečių, alkoholio. Dėl to į kraują išsiskiria daug adrenalino, padidėja kraujospūdis. Esant stresui, pasak medikų, išsiskiria adrenalinas, kurio perteklius alina širdį.).

5. Fizinis aktyvumas (Mažas fizinis aktyvumas yra viena priežaščių, dėl didelio antsvorio, padidėjusio kraujospūdžio, aterosklerozės priežaščių. Daugelis medikų patvirtina, kad nuolat laisvalaikiu sportuojančių žmonių mirtingumas nuo išeminės ligos yra mažesnis negu fiziškai neaktyvių. Gydytojų nuomone, mankštinantis skaidomas adrenalino(sreso hormono) perteklius, sustiprėja raminamasis klajoklinio nervo poveikis.).

6. Mityba Vartojamo maisto kokybė ir kiekybė, gydytojų teigimu, yra svarbūs sveikatai veiksniai.