Šių metų savaitę (kovo 7–13 d.) registruotas didesnis sergamumas gripu ir mažesnis ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (ŪVKTI) sukeltomis ligomis Lietuvoje

Šių metų savaitę (kovo 7–13 d.) registruotas didesnis sergamumas gripu ir mažesnis ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (ŪVKTI) sukeltomis ligomis Lietuvoje

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenimis, 10-ąją šių metų savaitę (kovo 7–13 d.) registruotas didesnis sergamumas gripu ir mažesnis ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (ŪVKTI) sukeltomis ligomis Lietuvoje, lyginant su prieš tai buvusia savaite.  

        2010–2011 m. sezonu bendras Lietuvos sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis 65,87 atv./10 000 gyv. Mažiausias sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis šių metų 10-ąją savaitę registruotas Tauragės apskrityje, didžiausias – Utenos apskrityje. 2009–2010 m. gripo sezono 10 sav. bendras Lietuvos rodiklis buvo 37,8 atv./10 000 gyv.  

       Gripo epidemija paskelbta Visagino savivaldybėje ir vis dar neatšaukta Marijampolės savivaldybėje. Epidemija atšaukta Jurbarko rajone. Lyginant su praėjusia savaite padidėjo sergamumas Alytaus, Panevėžio ir Utenos apskrityse. 

        Šių metų kovo 7–13 d. laikotarpiu hospitalizuoti 282 asmenys. Nuo 2010 m. pradžios laboratoriškai patvirtintas 21 mirties atvejis nuo A (H1N1) gripo viruso (visi mirę asmenys nebuvo skiepyti gripo vakcina). 

        Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, dauguma Europos Sąjungos/Europos ekonominės srities šalių praneša apie vidutinį dėl gripo ir ŪVKTI besikreipiančių į asmens sveiktos priežiūros įstaigas, asmenų skaičių ir regioninį ar visą šalį apimantį sergamumo aktyvumą. Stebima mažėjanti gripo ir ŪVKTI sergamumo tendencija. Vakarų Europos šalyse sumažėjo sunkios formos gripo atvejų, tačiau per pastarąsias savaites išlieka didelis sergamumas Graikijoje. Situacija dėl Centrinės ir Rytų Europos šalių, išskyrus Čekijos Respubliką, Rumuniją ir Slovakiją, lieka neaiški, kadangi nėra duomenų apie hospitalizacijas susijusias su gripo atvejais.  

   Kaip išvengti gripo?

  • Nesilankyti žmonių susibūrimo vietose;
  • Gerai vėdinti kambarius;
  • Stengtis artimai nekontaktuoti su gripu sergančiais asmenimis;
  • Plauti rankas, ne tik prieš valgį, bet ir grįžus iš lauko, ar po važiavimo viešuoju transportu;
  • Jokiu būdu neliesti rankomis akių, nosies, nes virusas per gleivinę gali patekti į organizmą;
  • Labai svarbu neperšalti;
  • Pajutus gripo simptomus jokiu būdu neiti į darbovietę, o susirgusio vaiko nevesti į ugdymo įstaigą;
  • Jei įmanoma, į sveikatos priežiūros įstaigas ateiti iš anksto užsiregistravus.

 

Informacija apie gripą – http://www.sam.lt/go.php/lit/IMG/574 Daugiau informacijos:
 
SAM Ryšių su visuomene skyrius, N. Keturkienė, tel. (8 5) 266 1411, natalja.keturkiene@sam.lt, www.sam.lt